Festiwal

15. WARSZAWSKI FESTIWAL FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ (WJFF.pl) odbędzie się w dniach 24-30 listopada 2017 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w JCC Warszawa.

Muzeum POLIN jest głównym partnerem festiwalu. Tegoroczna edycja została dedykowana Jerzemu Hoffmanowi w uznaniu za jego wkład w rozwój polskiej kinematografii i za szczególną wrażliwość na tematykę żydowską. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Tak jak co roku, WJFF skupia się wokół tematyki żydowskiej, której poświęcone są najlepsze i najnowsze produkcje filmowe z całego świata. W programie znalazło się ponad 40 filmów: fabuł i dokumentów. Przez 7 dni widzowie obejrzą najciekawsze produkcje z Izraela, Polski, Węgier, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji, Argentyny, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii i Niemiec. Podczas gali otwarcia festiwalu, która odbędzie się 24 listopada w Muzeum POLIN, będzie miął miejsce pokaz węgierskiego filmu 1945 w reżyserii Ferenca Töröka. Jest to obraz wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach filmowych (Berlinale 2017 - Nagroda Publiczności, San Francisco JFF 2017 - Najlepszy Film, Vienna JFF - Nagroda Publiczności). Török buduje poruszającą,  nakręconą w czerni i bieli przypowieść o relacjach żydowsko-węgierskich tuż po zakończeniu II wojny światowej.

 

W programie znalazło się wiele głośnych produkcji prezentowanych na międzynarodowych festiwalach. Widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w przedpremierowym pokazie filmu Foxtrot w reżyserii Samuela Maoza, który odbędzie się w sobotę 25 listopada o godzinie 20.45.

Jest to najnowszy film twórcy głośnego Libanu. Maoz przedstawia  nietypowy i zaskakujący obraz  dramatu izraelskiej rodziny, która traci syna. Film został nagrodzony Srebrnym Lwem na Festiwalu w Wenecji w 2017 roku, doceniono go także na wielu innych festiwalach (International Toronto FF 2017, Camerimage 2017, 8 Nagród Izraelskiej Akademii Filmowej 2017).

 

30 listopada w Muzeum POLIN odbędzie się gala zamknięcia festiwalu połączona polską premierą izraelskiego dokumentu BEN-GURION, Epilog (reż. Yariv Mozer).

Jest to odnaleziony po latach i na nowo zmontowany wywiad z Davidem Ben-Gurionem, urodzonym w Płońsku ojcem założycielem państwa Izrael. Ten wielokrotnie nagradzany film (Nagroda Izraelskiej Akademii Filmowej 2017 w kategorii Najlepszy Dokument, Toronto Jewish FF 2017, Boston Jewish FF 2017, UK Jewish FF 2017) pokazuje kulisy jego politycznych decyzji i kreśli zaskakująco prawdziwą wizję przyszłości Izraela.

Na wszystkie pokazy WSTĘP WOLNY (z wyjątkiem biletowanego pokazu filmu Foxtrot, bilety w cenie 10 zł  do nabycia przez www.polin.pl lub w kasach muzeum od 13.11.2017).

 

Szczegółowy program festiwalu TUTAJ


KINA:

Muzeum POLIN (ul. Anielewicza 6) i JCC Warszawa (ul.Chmielna 9A).

 


KONTAKT: films@wjff.pl
KONTAKT DLA MEDIÓW: Ignacy Strączek, tel. 609 383 521, e-mail: ignacy.straczek@gmail.com
PRESS KIT: https://drive.google.com/drive/folders/1iNTIaSzA8epeSvurare9GPCzRZoybnl4
Facebook: Warsaw Jewish Film Festival
Website: http://www.wjff.pl
Organizator: Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl
Główny partner:  POLIN Museum of the History of Polish Jews