INNE PROJEKTY

Misją Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "KAMERA DAWIDA" jest podtrzymywanie żydowskiego dziedzictwo kulturowe poprzez sztukę filmową i umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi i najnowszymi filmami o tej tematyce.

Każdego roku odwiedza nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z diaspor i z Izraela. Spełniamy ten cel organizując różnego rodzaju wydarzenia, które w atrakcyjny sposób przybliżają zarówno historię, jak i codzienne życie. 

Pokazy filmowe odbywają się nie tylko w Warszawie, ale także innych rejonach Polski.

Aby umożliwić dostęp do kultury filmowej i żydowskiej jak największej liczbie osób działamy zarówno w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Kielcach czy Wrocławiu, jak i w niewielkich miejscowościach takich jak Brzostek na Podkarpaciu czy Płońsk na Mazowszu. Dla nas najważniejsi są ludzie i idee. Chcemy łączyć, a nie dzielić. Chcemy zderzać perspektywę wielkomiejskich ośrodków z problemami małych społeczności lokalnych. Naszą ambicją jest tworzenie jak najszerszej platformy dialogu i spotkań.

Festiwal to nie tylko filmy, ale także warsztaty mające na celu rozwijanie i odkrywanie pasji wśród dzieci i młodzieży. 

W 2017 roku Festiwal w ramach programu Fundacji Banku SANTANDER "BANK AMBITNEJ MŁODZIEŻY" przystąpił do realizacji innowacyjnego programu edukacyjno-szkoleniowego skierowanego do młodych ludzi. Poprzez filmy i warsztaty im towarzyszące edukujemy młodzież szkolną w całej Polsce. Dodatkowo od 2019 r. wspólnie z CENTRUM KULTURY FILMOWEJ im. Andrzeja Wajdy w ramach corocznej edycji festiwalu współorganizujemy warsztaty filmowe dla najmłodszych - dzieci 4-9 lat "TRAMPOLINA DO KINA". W 2021 r. dołączyliśmy również do programu filmowego skierowanego do nauczycieli "DKF DLA NAUCZYCIELI" organizowanym we współpracy z Muzeum POLIN.

Jesteśmy partnerem unikatowego programu wspierania i kształcenia studentów we współpracy z Jerusalem Film Workshop i Jerusalem Film Festival.

W 2018 r. zorganizowaliśmy polską edycję Jerusalem Film Workshop i projekt kontynuujemy do dnia dzisiejszego. Kształcenie młodych talentów odbywa się w ramach konkursu, a następnie w ich wyniku wyjazdu na profesjonalny 6-tygodniowy warsztat filmowych w Jerozolimie. Podczas programu uczestnicy z całego świata (kwalifikowanie przez największe festiwale żydowskie na świecie) poznają Izrael, doskonalą swój warsztat i pod okiem ekspertów realizują film dokumentalny, którego polska premiera odbywa się podczas kolejnych edycji naszego Festiwalu.

Od kilku lat stałym elementem naszej działalności są przegląd filmów o tematyce żydowskiej w Krakowie i Płońsku.

Od 2016 r. razem z Żydowskim Muzeum Galicja w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w KRAKOWIE organizujemy pierwszy w tym mieście przegląd filmów o tematyce żydowskiej "PRZESTRZEŃ OBRAZU", a od 2019 r. we współpracy z Miejskim centrum Kultury w PŁOŃSKU pokazy w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście "BEN GURIONA".

Przeglądy stanowią prezentację najlepszych i nagradzanych filmów festiwalowych pokazywanych w Warszawie.

W 2021 r. ruszamy z kolejnymi pokazami we WROCŁAWIU. Odbywać się one będą w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej "SIMCHA". W planach mamy kolejne miasta, jak ŁÓDŹ, LUBLIN, BIAŁYSTOK I POZNAŃ!

Zależy nam na popularyzowaniu w Polsce różnych aspektów życia Żydów i ich kultury, dlatego wspólnie z takimi stałymi partnerami festiwalu jak Ambasada Izraela w Polsce, JCC Warszawa czy Centrum Taubego w Polsce organizujemy nie tylko warsztaty filmowe czy panele dyskusyjne, ale także projekty antydyskryminacyjne (Fundacja Batorego), warsztaty edukacyjne, warsztat kreatywnego pisania (LOESJE) czy warsztaty kulinarne

"EUROPEAN JEWISH FILM CENTER"

W 2020 r. wspólnie z innymi organizacjami europejskimi, które promują kulturę żydowską poprzez film utworzyliśmy EUROPEAN JEWISH FILM CENTER. Inicjatywa powstała w ramach współpracy i pomysłu następujących organizacji: Warsaw Jewish Film Festival, Jewish Moving Pictures Organisation (Berlin), Barcelona Jewish Film Festival, Copenhagen Jewish Film Festival, Vienna Jewish Film Club.

W styczniu 2021 r. zainaugurowaliśmy naszą współpracę pokazem odrestaurowanej wersję filmu “The Illegals” (reż. Meyer Levin, 1947) we współpracy z The Israel Film Archive at the Jerusalem Cinematheque.

Naszym celem jest stworzenie forum promocji oraz prezentacji na żywo i online szeroko pojmowanego "kina żydowskiego" w Europie oraz stworzenia siatki instytucji i organizacji europejskich działających na rzecz edukacji na temat tolerancji i walki z antysemityzmem.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani współpracą z nami lub pokazami w swoim mieście zapraszamy do współpracy i kontaktu: warsawjff@wjff.pl

WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA I Zostań Ambasadorem i Darczyńcą Festiwalu!

Wspierając kulturę, inwestujemy w rozwój życia artystycznego w Polsce i Europie, budowę społeczeństwa opartego o postawy tolerancji i otwartego na wielokulturowość. Każdy uczestnik Festiwalu może stać się jego twórcą: Ambasadorem i Darczyńcą!

Przekaż dowolną kwotę darowizny na rzecz organizacji Festiwalu.

Wspieranie nigdy nie było tak proste. Sprawdź klikając w poniższy link:



Więcej informacji o darowiznach i regulamin kliknij tutaj: WSPARCIE DLA FUNDACJI

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani współpracą z nami lub pokazami w swoim mieście zapraszamy do współpracy i kontaktu: warsawjff@wjff.pl

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy