NIE BĄDŹ OBOJĘTNY/A

80. rocznica powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia br. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN, główny partner Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA”, przygotował z tej okazji bogaty całoroczny program działań kulturalnych dedykowanych temu wydarzeniu. Będziemy mieli okazję zwiedzić wystawę czasową “Wokół nas morze ognia”, czy uczestniczyć w 11tej już odsłonie akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, poświęconej tym razem cywilom.

Fundacja „Kamera Dawida” organizująca coroczny Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej została zaproszona do współtworzenia programu pokazów filmowych, którego zwieńczeniem będzie 21. odsłona festiwalu w dniach 23-29 października 2023. W tym roku mottem festiwalu będą słowa-przesłanie wypowiedziane przez Mariana Turskiego 27 stycznia 2020 roku: “jeżeli będziecie obojętni, to nawet się nie obejrzycie, a na was i na waszych potomków jakieś Auschwitz spadnie z nieba”. 

Organizatorzy festiwalu zaplanowali zarówno tradycyjne spotkania z widzami w salach kinowych, jak i wybrane pokazy online dla wszystkich polsko-języcznych widzów. Zapowiedzią festiwalu będzie program specjalny Fundacji Kamera Dawida i VOD Warszawa w ramach, którego zaprezentujemy 5 filmów o tematyce związanej z powstaniem w getcie warszawskim zatytułowany „WJFF- Nie bądź obojętny/a”:

„WJFF- Nie bądź obojętny/a” na VOD.WARSZAWA.PL:

1. “Marek Edelman…i była miłość w getcie”, reż. Joanna Dylewska, Polska, Niemcy 2019, 81 min, dokument fabularyzowany.

Bohater filmu i ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman opowiada o tym, czy mogły istnieć takie wartości, jak: miłość, dobro, piękno w obliczu dramatycznych wydarzeń.

2. “Warszawa miasto podzielone”, reż. Eric Bednarski, Polska 2019, 70 min, dokument.

Pretekstem dla reżysera Erica Bednarskiego do zrobienia filmu o wydarzeniach, które spowodowały destrukcję miasta i ludności jest odnalezienie taśmy-amatorskiego filmu ukazującego rzeczywistość po obu stronach muru warszawskiego getta. 

3. “Kto napisze naszą historię”, reż Roberta Grossman, Polska / USA 2018, dokument fabularyzowany.

Historia powstania archiwum doktora Emanuela Ringelbluma, który wraz z grupą intelektualistów dokumentował dramat życia Żydów w getcie warszawskim. 

4. “Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, reż. Kama Veymont, Polska 2016, 30 min, dokument/animacja. 

Za pomocą formy animacji poklatkowej, twórcy prezentują sytuację Żydów w przedwojennej Warszawie, przebieg powstania w getcie warszawskim, a także miejsca-symbole getta warszawskiego.

5. "Wielki Tydzień", reż. Andrzej Wajda, Polska 1995, 93 min, dramat

Akcja filmu rozgrywa się w 1943, w okupowanej Warszawie. Irena Lilien (Beata Fudalej), młoda Żydówka, ukrywa się u znajomych. Zabrana przez dwóch agentów Gestapo, przekupuje ich i ucieka. Na ulicy spotyka swojego dawnego narzeczonego (Wojciech Malajkat), który zabiera ją do swojego mieszkania, gdzie czeka na niego żona Anna w zaawansowanej ciąży. Jego zaproszenie nie jest zupełnie szczere, ale wstydzi się wycofać. Obecność Żydówki zaczyna wzbudzać różne reakcje wśród Polaków zamieszkujących kamienicę.

„Nie bądź obojętny/a”

„Nie bądź obojętny/a” to hasło obchodów zaczerpnięte z przemówienia Mariana Turskiego. Film jest medium, które pozwala to hasło przekazywać w przystępnej i atrakcyjnej formie czyniąc wrażliwszym, bardziej wnikliwym i uważnym. Nie mamy wpływu na przeszłość, ale ucząc o niej przedstawiamy naszym widzom historię. Nie zapominajmy, że przyszłość zależeć będzie od tego, jakie podwaliny będziemy tworzyć “tu i teraz”.

FILMY DOSTĘPNE SĄ W CAŁEJ POLSCE NA VOD.WARSZAWA.PL !

ZAPRASZAMY NA POKAZY!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy