FESTIWAL 2024

22. edycja FESTIWALU FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ "KAMERA DAWIDA" odbędzie się w dniach 04-10 listopada 2024 r. w formie hybrydowej.

Pokazy stacjonarne planowane są w dniach 04-10 listopada w kinie MURANÓW i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wybrane filmy będą dostępne online na ogólnopolskiej platformie VOD.WARSZAWA.PL od 15 do 30 listopada 2024 r.

ZGŁOSZENIA NA TEGOROCZNY FESTIWAL SĄ JUŻ ZAMKNIĘTE. Pełna lista filmów zostanie ogłoszona do dnia 1 października br. Więcej informacji o regulaminie konkursu tutaj: FILMFREEWAY.

Festiwal stanowi przegląd najnowszych międzynarodowych produkcji o szeroko rozumianej tematyce żydowskiej prezentowanych i nagradzanych na największych festiwalach filmowych jak: Berlinale, Cannes, Wenecja, Karlowe Wary, Sundance, Toronto, IDFA, Krakow FF, Nowe Horyzonty, UK JFF, Jerusalem IFF, San Francisco JFF, New York JFF, Los Angeles JFF, Berlin-Brandenburg JFF.

Festiwal KAMERA DAWIDA (WJFF) - obok retrospektyw i stałych sekcji tematycznych - to również konkurs filmów fabularnych i dokumentalnych, krótko- i pełnometrażowych. Filmy kwalifikowane do konkursu głównego to produkcje uznanych twórców, a także debiuty młodych filmowców z Polski i całego świata. Międzynarodowe Jury ocenia filmy w 4 kategoriach:

Najlepszy film festiwalu - Grand Prix

Najlepsza Pełnometrażowa Fabuła

Najlepszy Pełnometrażowy Dokument

Najlepsza Krótkometrażowa Fabuła lub Dokument

Werdykt Jury prezentowany jest podczas Gali Zamknięcia festiwalu.

Wkrótce pierwsze ogłoszenia programowe!

IDEA FESTIWALU

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskie "KAMERA DAWIDA" istnieje od 2003 r. To najstarszy i największy tego typu festiwal w Polsce, a także jeden z pierwszych w Europie. Festiwal jest przeglądem najnowszego kina międzynarodowego z konkursem fabuł i dokumentów poruszających szeroko rozumianą "tematykę żydowską". Jesteśmy otwarci na bardzo różne sposoby myślenia o filmie i kulturze żydowskiej, zwłaszcza, że odbiorcy naszego wydarzenia w większości nie mają pochodzenia żydowskiego, zatem nie bez przyczyny nasz festiwal jest festiwalem filmów o „tematyce żydowskiej”, a nie „izraelskich” czy „żydowskich”. Poprzez "tematykę żydowską" rozumiemy filmy, które prezentują historię, tradycję, kulturę i współczesne życie Żydów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Warszawy jako przedwojennego centrum żydowskiego życia w Polsce i Europie. 

Zespół Festiwalu od 22 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jesteśmy przekonani, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie, ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Nasz Festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii.

Naszym celem jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najnowszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata.

Festiwal stanowi przegląd produkcji o szeroko rozumianej "tematyce żydowskiej", które są prezentowane i nagradzane na największych międzynarodowych i żydowskich festiwalach filmowych z całego świata.

Chcemy pokazywać produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie w Polsce. Wierzymy, że filmy, które proponujemy naszym widzom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z antysemityzmem i mową nienawiści.

Podczas 21 dotychczasowych edycji zaprezentowaliśmy ponad 1000 filmów z blisko 30 krajów oraz nagrodziliśmy produkcje, które później były doceniane na największych światowych festiwalach, zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Co roku dołącza do nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z Polski i całego świata.

Głównym Partnerem Festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

SPONSORZY I PARTNERZY: ZOBACZ TUTAJ!

Zostań Ambasadorem i Darczyńcą Festiwalu!

Wspierając kulturę, inwestujemy w rozwój życia artystycznego w Polsce i Europie, budowę społeczeństwa opartego o postawy tolerancji i otwartego na wielokulturowość. Każdy uczestnik Festiwalu może stać się jego twórcą: Ambasadorem i Darczyńcą!

Przekaż dowolną kwotę darowizny na rzecz organizacji Festiwalu.

Wspieranie nigdy nie było tak proste. Sprawdź klikając w poniższy link:



Więcej informacji o darowiznach i regulamin kliknij tutaj: WSPARCIE DLA FUNDACJI

SPONSORZY I PARTNERZY: ZOBACZ TUTAJ!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy