AKTORKA / THE ACTRESS / DIE SCHAUSPIELERIN – SEKCJA PODRÓŻ W CZASIE  

reż. SIEGFRIED KÜHN, DDR, 1989, 86 min

POKAZ W RAMACH PROGRAMU „TEMATYKA ŻYDOWSKA I ZIMNA WOJNA: PODRÓŻ W CZASIE I PORÓWNANIE POLSKIEJ I NIEMIECKIEJ KINEMATOGRAFII Z OKAZJI 75-LECIA STUDIA DEFA.”

AKTORKA / THE ACTRESS/ DIE SCHAUSPIELERIN

Mark i Maria grają w prowincjonalnym teatrze. Kochają się, ale w Niemczech lat 30. nie ma miejsca dla ich związku: podczas gdy Mark, Żyd, zostaje zwolniony, Maria świętuje kolejne sukcesy na scenie. Wszelki kontakt z ukochanym grozi zaprzepaszczeniem kariery, jednak Maria decyduje się dokonać trudnego wyboru. Inscenizuje samobójstwo i pod przybranym nazwiskiem podąża za Markiem do stworzonego przez hitlerowców teatru dla Żydów. Wstrząsająca historia opowiedziana bez cienia taniego sentymentalizmu.

PROGRAM „TEMATYKA ŻYDOWSKA I ZIMNA WOJNA" powstał we współpracy z Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg (JFBB). Z okazji 75. rocznicy założenia w Niemieckiej Republice Demokratycznej państwowego studia DEFA ruszymy w filmową podróż w czasie - od pierwszych refleksji nad Holokaustem zaraz po zakończeniu wojny, aż do polsko-niemieckiej koprodukcji z okresu tuż po upadku muru berlińskiego. Ten cykl pozwoli Wam zobaczyć nie tylko w jaki sposób filmy fabularne z obu krajów mówiły o historii i antysemityzmie zgodnie z obowiązującą linią polityczną, ale też jakie białe plamy pozostawiła po sobie kinematografia tamtego okresu oraz jak - często żydowscy - filmowcy starali się mimo wszystko zachować godność, przedstawiając historycznie i politycznie drażliwą tematykę.

Pokazom towarzyszyć będą debaty z udziałem ekspertów i filmoznawców z Polski i Niemiec. Kuratorami programu są Lihi Nagler (Dyrektor Programowa WJFF) i Bernd Buder (Dyrektor Programowy JFBB).

WIĘCEJ INFORMACJI: https://wjff.pl/pl/festiwal-w-berlinie-i-brandenburgu/

PARTNER POKAZU: Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg (JFBB), STIFTUNG FÜR DEUTSCH-POLNISCHE ZUSAMMENARBEIT BERLIN, AMBASADA NIEMIEC W POLSCE
20-11-2021 20:00, Kino AMONDO


Język: Niemiecki   Napisy: Polskie


, Array

SIEGFRIED KÜHN

1989

86

Array

,

 

1

https://ekobilet.pl/amondo-films/aktorka-40139/454282-bilety-na-film

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy