Berenshtein  

reż. Roman Shumunov, Izrael, 2021, 105 min

PREMIERA POLSKA
Sąsiedzi z Kirjat Ata koło Hajfy nie mieli pojęcia, że staruszek będący ich sąsiadem to pochodzący z Ukrainy legendarny dowódca partyzantki z II Wojny Światowej. W fabularyzowanym dokumencie tytułowy Berenshtein opowiada o okrucieństwie i brutalności wojny, antysemityzmie w Armii Czerwonej i prawdziwym obliczu życia partyzantów w polskich i ukraińskich lasach. Historia człowieka, który pomógł zlokalizować jeden z tajnych niemieckich ośrodków pracujących nad rakietami V2, ratując przy tym żydowskich więźniów. Spotkanie z reżyserem filmu!

Roman Shumunov - nagradzany izraelski reżyser, scenarzysta i montażysta. Niejednokrotnie określany mianem najbardziej obiecującego młodego izraelskiego filmowca. Jako reżyser, scenarzysta i współproducent próbował sił w różnych gatunkach filmowych i telewizyjnych.

Jego projekty to między innymi:

“Babylon Dreamers”, pełnometrażowy dokument, który otwierał festiwal DocAviv i zdobył tam główną nagrodę dla najlepszego debiutu, pokazywany na ponad 30 festiwalach na świecie.

“Tu i teraz” - zdobywca Ophir Award (izraelskiego Oscar). Dramat społeczny o młodej imigrantce, która mieszka z młodszą siostrą w slumsach i próbuje zintegrować się z izraelskim społeczeństwem.

“Powrót do Czarnobyla” - dokument o katastrofie atomowej z perspektywy uczestników tego zdarzenia, pokazywany w dziesiątkach krajów i na festiwalach na całym świecie.

“Berenshtein - ostatni partyzant” - epicka opowieść o życiu ukraińskiego partyzanta żydowskiego pochodzenia, Leonida Berenshteina, z okresu II Wojny Światowej. TAKŻE W PROGRAMIE TEGOROCZNEGO FESTIWALU!

“Monachium 72” - 3-odcinkowy dokument z 2022 r. o masakrze izraelskich sportowców na Igrzyskach w Monachium.


Partner pokazu: AMBASADA IZRAELA W POLSCENAGRODY, FESTIWALE: BERLIN JEWISH FF 2022, TORONTO JFF 2022 Festival du Cinéma Israelién de Montréal Nominated, Jury Prize Best Actor Yaroslav Kucherenko Won, Jury Prize Best Director Roman Shumunov Won, Jury Prize Best Film Ronen Balzam, Lior Sasson, Roman Shumunov, Emanuel Shechter, Hila Guy Metaphor 2022 Stony Brook Film Festival Won, Best Feature Jury Award Ronen Balzam (em), Lior Sasson, Roman Shumunov, Emanuel Shechter, Hila Guy Metaphor 2021 Awards of the Israeli Film Academy Nominated, Award of the Israeli Film Academy Best Sound Michael Goorevich (sound designer)


20-11-2022 17:00, Muzeum POLIN


Język: Hebrajski   Napisy: PL


, Array

Roman Shumunov

2021

105

Array

,

 

1

https://bilety.polin.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=135012&idt=02ea1bba891c3dc7396c39d736f32874

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy