Droga młodych (jid. Mir Kumen On)  

reż. Aleksander Ford, Polska 1936, 60 min

reż. , , , min
2019-11-23 14:00, CENTRUM KULTURY JIDYSZ


Język:    Napisy:


PARTNER POKAZU: FINA Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

Cykl: Przedwojenne polskie kino jidysz, Żydzi Mazowsza.

Zrekonstruowany w 2016 roku mało znany film Aleksandra Forda „Mir Kumen On” (Droga młodych).

Film przedstawia codzienne życie, nowatorskie metody wychowawcze oraz leczenie dzieci zagrożonych gruźlicą w zakładzie leczniczym im. Włodzimierza Medema w podwarszawskiej letniskowej miejscowości Miedzeszyn. „Mir Kumen On” jest jedynym świadectwem filmowym dokumentującym pracę sanatorium. W latach 1926–1939 leczyło się w nim prawie 10 000 dzieci z ubogich robotniczych rodzin żydowskich. Spędzały tam od 2 miesięcy do pół roku. W 1942 roku pracownicy i podopieczni sanatorium zostali przewiezieni do obozu zagłady w Treblince.

Realizując film, Ford miał 27 lat. W filmie nie występują aktorzy profesjonalni, dzięki czemu pełen jest dokumentalnego autentyzmu i stanowi rzadki obraz życia żydowskich dzieci w przedwojennej Polsce. „Mir Kumen On” oskarżony o promowanie komunizmu oraz pod wpływem antysemickiej nagonki stał się ofiarą cenzury i ostatecznie film nie został dopuszczony do dystrybucji kinowej. Wyświetlany był na niepublicznych, „tajnych” projekcjach, a także na zamkniętych pokazach prasowych organizowanych przez producenta. (źródło: FINA, http://www.repozytorium.fn.org.pl)

Czołówka, opis filmu, głosy prasy, komentarze, fragment filmu: repozytorium FINA.

Język: jidysz. Napisy: polskie.

Rekonstrukcja: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, The Museum of Modern Art, Deutsche Kinemathek, Lobster Films.

23.11.2019, SOBOTA, Centrum Kultury Jidysz (CKJ), godz. 14:00

WSTĘP WOLNY. WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA W DNIU POKAZU W  Centrum Kultury Jidysz.

PARTNER POKAZU: FINA Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

 

,

,

 

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy