DZIECI POKOJU (CHILDREN OF PEACE)  

reż. Maayan Szwartz, Izrael, 2022, 67 min

Jest w Izraelu osada, w której Żydzi i Arabowie postanowili żyć w zgodzie i harmonii. Wychowane tam dzieci wchodziły w dorosłość z poczuciem misji naprawiania świata. Urodzony w Newe Szalom - Oazie Pokoju - reżyser sprawdza, co z tego wynikło.
Na początku lat 70. w dolinie w Górach Judzkich idealistyczny zapaleniec Bruno Hussar wydzierżawił od pobliskiego klasztoru skrawek ziemi i założył Newe Szalom - Oazę Pokoju - wioskę, w której Żydzi i Arabowie mieli w zgodzie i pokoju pracować dla lepszej wspólnej przyszłości. Pionierzy żyli z poczuciem misji, które zaszczepili swoim dzieciom - pierwszemu “idealnemu” pokoleniu, nieskażonemu wzajemną izraelsko-arabską nienawiścią. Newe Szalom było też ulubionym miejscem ekip telewizyjnych i polityków z całego świata - żywym przykładem, że porozumienie na Bliskim Wschodzie jest możliwe. Utopia nie mogła jednak istnieć w oderwaniu od rzeczywistości. Gdy po zamachu na Icchaka Rabina proces pokojowy legł w gruzach, nad Oazą Pokoju zaczęły zbierać się ciemne chmury… Korzystając z bogatych materiałów archiwalnych, reżyser po latach wraca do rodzinnej wioski i rozmawia z rówieśnikami, o tym jak potoczyły się ich losy i jaki wpływ na ich życie miało dorastanie w eksperymentalnej osadzie. Wnioski okazują się zaskakujące.

PARTNER: AMBASADA IZRAELA W POLSCE, SEKCJA: 75 LAT PAŃSTWA IZRAELDocaviv International Documentary Film Festival TEL AVIV 2023, Berlin Jewish Film Festival 2023, TORONTO Jewish FF 2023


25-10-2023 18:00, KINO MURANÓW


Język: hebrajski, arabski, angielski, francuski    Napisy: polskie i angielskie


, Array

Maayan Szwartz

2022

67

Array

,

 

1

https://kinomuranow.pl/tickets/6628/buy

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy