HISTORIA MORDESTWA / The Story Of A Murder / Chronik Eines Mordes – SEKCJA PODRÓŻ W CZASIE  

reż. JOACHIM HASLER, DDR, 1964, 91 min

POKAZ W RAMACH PROGRAMU „TEMATYKA ŻYDOWSKA I ZIMNA WOJNA: PODRÓŻ W CZASIE I PORÓWNANIE POLSKIEJ I NIEMIECKIEJ KINEMATOGRAFII Z OKAZJI 75-LECIA STUDIA DEFA.”

KRONIKA PEWNEJ ZBRODNI / The Story Of A Murder / Chronik Eines Mordes

Po zakończeniu wojny Żydówka Ruth wraca w rodzinne strony na południu Niemiec. Przeżyta trauma odcisnęła na niej trwałe piętno. Naziści wysłali jej rodziców do obozu, a samą Ruth do burdelu. Przerażające wspomnienia wracają, gdy ludzie będący niedawno częścią machiny zagłady po wojnie odzyskują lokalną władzę i wpływy. Zdesperowana Ruth w dniu inauguracji strzela do nowego burmistrza, zamieszanego w deportacje Żydów. Historia jednostki, która próbuje uporać się z przeszłością, oparta na scenariuszu Angela Wagensteina.

PROGRAM „TEMATYKA ŻYDOWSKA I ZIMNA WOJNA" powstał we współpracy z Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg (JFBB). Z okazji 75. rocznicy założenia w Niemieckiej Republice Demokratycznej państwowego studia DEFA ruszymy w filmową podróż w czasie - od pierwszych refleksji nad Holokaustem zaraz po zakończeniu wojny, aż do polsko-niemieckiej koprodukcji z okresu tuż po upadku muru berlińskiego. Ten cykl pozwoli Wam zobaczyć nie tylko w jaki sposób filmy fabularne z obu krajów mówiły o historii i antysemityzmie zgodnie z obowiązującą linią polityczną, ale też jakie białe plamy pozostawiła po sobie kinematografia tamtego okresu oraz jak - często żydowscy - filmowcy starali się mimo wszystko zachować godność, przedstawiając historycznie i politycznie drażliwą tematykę.

Pokazom towarzyszyć będą debaty z udziałem ekspertów i filmoznawców z Polski i Niemiec. Kuratorami programu są Lihi Nagler (Dyrektor Programowa WJFF) i Bernd Buder (Dyrektor Programowy JFBB).

WIĘCEJ INFORMACJI: https://wjff.pl/pl/festiwal-w-berlinie-i-brandenburgu/

PARTNER POKAZU: Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg (JFBB), STIFTUNG FÜR DEUTSCH-POLNISCHE ZUSAMMENARBEIT BERLIN, AMBASADA NIEMIEC W POLSCE
18-11-2021 20:00, Kino AMONDO


Język: Niemiecki   Napisy: Polskie


, Array

JOACHIM HASLER

1964

91

Array

,

 

1

https://ekobilet.pl/amondo-films/historia-morderstwa-40136/454280-bilety-na-film

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy