KAMERA DOKTORA MORRISA (The Camera of Doctor Morris)  

reż. Itamar Alcalay, Meital Zwieli, Izrael, 2022, 74 min

Niezwykły dokument o ekscentrycznej brytyjskiej rodzinie, która odnalazła swoje miejsce na ziemi w powstającym w tamtym czasie izraelskim Ejlacie. Film zmontowano z nagrywanych od 1960 r. materiałów z domowego archiwum doktora Morrisa.
Doktor Morris, brytyjski weteran wojny na Pacyfiku, przez kilkadziesiąt lat dokumentował szczęśliwe i tragiczne chwile z życia swojej rodziny pod słońcem izraelskiej pustyni. Przez ten czas wszedł w posiadanie krokodyla Clarence'a, urządzał huczne przyjęcia, leczył Beduinów w odległych wioskach, podróżował z najbliższymi furgonetką po całym regionie, nie zważając na trwające tam konflikty. Oglądamy egzotyczną, bo odległą o pół stulecia rzeczywistość, rejestrowaną na kolorowej taśmie 8 mm. Ejlat, leżący wówczas na końcu świata, nie był jeszcze kurortem, ale miastem żołnierzy, robotników portowych i byłych więźniów. W takim otoczeniu Morrisowie prowadzili swój dom, w którym dzieci mogły mówić tylko po angielsku, a rodzice pili popołudniową herbatkę. Portret fascynującej, niekiedy bardzo dziwnej rodziny, która wbrew wszelkim przeciwnościom losu potrafiła żyć pełnią życia.

PARTNER: AMBASADA IZRAELA W POLSCE, SEKCJA: 75 LAT PAŃSTWA IZRAELNajlepszy Dokument Izraelski DOCAVIV 2022, Awards of the Israeli Film Academy OPHIR 2022 - Nominated Best Documentary / Nominacja Najlepszy Dokument, Israeli Documentary Film 2022: Best Sound Award / Najlepszy Dźwięk, Jerusalem IFF KONKURS 2022, Toronto Jewish FF KONKURS 2023


27-10-2023 20:00, KINO MURANÓW


Język: hebrajski   Napisy: polskie i angielskie


, Array

Itamar Alcalay, Meital Zwieli

2022

74

Array

,

 

1

https://kinomuranow.pl/tickets/6626/buy

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy