KSIĄŻĘ I DYBUK  

RETROSPEKTYWA: "MICHAŁ WASZYŃSKI - KSIĄŻĘ I DYBUK”

reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska, Niemcy, 2017, 80 min

Dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego, jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznej ekranizacji "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera, błyskotliwego producenta o homoseksualnej tożsamości.

Michał Waszyński – rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Człowiek, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz. Kim naprawdę był Mosze Waks? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy może człowiekiem, który nieustannie mylił filmową iluzję z rzeczywistością? Ci, którzy mieli szczęście poznać Michała Waszyńskiego osobiście, zapamiętali go jako arystokratę, kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę, który ożenił się z włoską hrabiną. Syn biednego, żydowskiego kowala z Wołynia zmarł w Hiszpanii, jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. To on odpowiadał za realizację ponad kilkudziesięciu kinowych produkcji, w tym wielu hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Jednak tylko jeden film stał się jego prawdziwą obsesją – "Dybuk", wyreżyserowany przez niego mistyczny dramat oparty na starej żydowskiej legendzie. Odkrywając po latach niebywałą i spektakularną karierę Waszyńskiego, wydawać by się mogło, że osiągnął w życiu wszystko, czego pragnął. Jednak jedna rzecz do końca nie dawała mu spokoju. Waszyński przez lata szukał utraconej kopii filmu, w którym ukrył swoje największe tajemnice.

PRZED FILMEM SPOTKANIE Z EKSPERTKĄ PANIĄ KATARZYNĄ WAJDĄ I DYSKUSJA. Film jest częścią bezpłatnego programu "Micwa" we współpracy z Muzeum POLIN. POKAZ w "GALERII DZIEDZICTWO".



„Książę i dybuk” otrzymał nagrodę Nos Chopina ex aequo dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego w sekcji Venice Classics na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz nagrodę What theDoc! na festiwalu filmowym DocsBarcelona 2018.


20-11-2022 16:30, Muzeum POLIN


Język: polski, niemiecki   Napisy: polskie


BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DO POBRANIA W KASACH MUZEUM POLIN. LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA. DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ.

, Array

Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

2017

80

Array

,

 

1

https://www.bilety.polin.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=136229&idt=9be783f947f73ae4896456808a330151

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy