MUZYKA Z SERIALU “KRÓL” – koncert Atanasa Valkova  

reż. koncert Atanasa Valkova, Polska, 2022, 60 min

Muzyka z kultowego serialu "Król", produkcji Canal+, zabrzmi na żywo w Muzeum POLIN. W sobotę, 19 listopada, w Audytorium wystąpi zespół multiinstrumentalistów pod kierownictwem muzycznym kompozytora Atanasa Valkova. Koncert towarzyszy 20. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida".

Ścieżka dźwiękowa serialu "Król" to synergia żydowskich i słowiańskich brzmień wzbogaconych elementami muzyki współczesnej oraz minimalizmem muzyki ilustracyjnej underscore. Oprócz klasycznych instrumentów Atanas Valkov sięga do nowoczesnej elektroniki, brzmień ambientowych oraz technik manipulowania dźwięku – sound designu. Większość klasycznych i etnicznych instrumentów, takich jak fortepian, cytra, etniczne flety, duduk, cymbały oraz instrumenty perkusyjne i klawiszowe, to ścieżki nagrane osobiście przez kompozytora, który często wykorzystuje eksperymentalne techniki wydobycia dźwięku oraz nowego stroju instrumentów. Kompozytor w niepowtarzalny sposób operuje melodią, tworząc tematy przewodnie wokół skal muzyki żydowskiej. Główne motywy oparte są na charakterystycznym trytonie, wprowadzanym w kontrapunkcie do obrazu. Zabieg ten nadaje przekazowi głębszy charakter emocjonalny oraz podkreśla wrażenie destrukcji świata bohaterów filmu.

W koncercie wystąpią:
Atanas Valkov – fortepian, cytra, flet tenorowy, instrumenty elektroniczne
Oliwier Andruszczenko – klarnet solowy, klarnet basowy, duduk
Paweł Zalewski – viola da Gamba, gitara elektryczna
Ksawery Wójciński – kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja.

Atanas Valkov – polski kompozytor pochodzenia bułgarskiego, multiinstrumentalista i producent muzyczny. Zdobywca głównej nagrody 7. edycji Berlinale Score Competition, był nominowany do European Talent Award w Kolonii. Skomponował muzykę do filmów w reżyserii Tomasza Bagińskiego ("Legendy Polskie", "Ambition’"), Andrzeja Wajdy ("Zwięzła kronika czasu") i Jana P. Matuszyńskiego ("Deep Love", "Ostatnia rodzina", "Niebo"). We współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) stworzył album "Ambition" upamiętniający historyczną misję Rosetta oraz lądowanie na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko. Twórca projektu "Transoriental" oraz producent i kompozytor platynowego albumu Kayah "Transoriental Orchestra". Nagrodzony za ścieżkę dźwiękową do serialu "Król", zarówno w głosowaniu jurorów, jak i publiczności, w 2021 roku w konkursie "Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku" w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej. Ostatnie produkcje, do których napisał muzykę to także: "Noamia", "Fighter", "Pułapka", "Miłość jest wszystkim", "Belfer", "BODO", "Alien Rising". Valkov w oryginalny sposób czerpie z różnych źródeł: folkloru, muzyki elektronicznej, współczesnej oraz jazzu. Odważnie łączy nowe technologie kreowania dźwięku. Swobodnie porusza się w wielu gatunkach muzycznych z zachowaniem własnej inwencji i wypowiedzi twórczej. Jego muzyka to zderzenie muzycznych światów na miarę XXI wieku, doceniana w Polsce oraz na świecie.

19 listopada (sobota), godz. 20.30 , Audytorium Muzeum POLIN. LINK DO ZAKUPU BILETÓW PONIŻEJ! ZAPRASZAMY!
19-11-2022 20:30, Muzeum POLIN


Język: POLSKI   Napisy:


, Array

koncert Atanasa Valkova

2022

60

Array

,

 

1

https://www.bilety.polin.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=135826&idt=a07639516af42f2d1447efc0f7d15144

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy