NA GRANICY (NACHBARN)  

reż. Mano Khalil, Szwajcaria/ Francja , 2021, 124 min

Sero, mieszkający w kurdyjskiej wiosce na syryjsko-tureckiej granicy na początku lat 80, ma właśnie pójść do I klasy. Prowadzi beztroski żywot nieświadomego dziecka. Co tydzień, jako szabes goj, pomaga żydowskim sąsiadom, których córka darzy uczuciem jego wuja. Sero nie wie jeszcze, że sielankowa codzienność to pozory. W Syrii rządzonej przez dyktaturę nie ma miejsca dla mniejszości. Szykanowani Żydzi marzą o emigracji, ale pozbawieni obywatelstwa nie mogą wyjechać. Tymczasem we wsi zjawia się fanatyczny nauczyciel, by wpoić dzieciom ducha arabskiego nacjonalizmu, zdusić kurdyjską tożsamość i nauczyć nienawiści do Żydów. Niewinne zabawy nabiorą wkrótce złowrogiego charakteru. 

Oparty na przeżyciach reżysera, świetnie zagrany i zrealizowany film, w którym początkowe idylliczne obrazy krainy dzieciństwa w duchu “Amarcord” i “Cinema Paradiso” ustępują miejsca brutalnej rzeczywistości świata dorosłych. Wśród aktorów znaleźli się uchodźcy z obozów w irackim Kurdystanie.

„Neighbours” otrzymał nagrodę Film Critics Jury Prize - San Francisco Jewish Film Festival 2021 oraz Bern Film Award 2021 w kategorii NAJLEPSZY FILM 2021!

Partnerami pokazu są: Ambasada Szwajcarii w Polsce, Instytut Francuski w WarszawieSan Francisco Jewish Film Festival 2021, Bern Film Award 2021 - The Best Movie 2021


15-11-2021 19:30, Muzeum POLIN


Język: arabski, kurdyjski, hebrajski, turecki    Napisy: polskie, angielskie


, Array

Mano Khalil

2021

124

Array

,

 

1

https://bilety.polin.pl/nienumerowane.html?id=117258

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy