Ostatni etap – SEKCJA PODRÓŻ W CZASIE  

reż. Wanda Jakubowska, Polska, 1947 , 104 min

POKAZ W RAMACH PROGRAMU „TEMATYKA ŻYDOWSKA I ZIMNA WOJNA: PODRÓŻ W CZASIE I PORÓWNANIE POLSKIEJ I NIEMIECKIEJ KINEMATOGRAFII Z OKAZJI 75-LECIA STUDIA DEFA.”

OSTATNI ETAP, reż. Wanda Jakubowska, 104min., 1947, Polska

Epicka opowieść o życiu i walce bohaterskich kobiet różnych narodowości, więźniarek Auschwitz-Birkenau. Film ma luźną konstrukcję, akcja obejmuje kilka równoległych wątków. Marta jest polską Żydówką, tłumaczką, działała w obozowym ruchu oporu; ginie podczas próby ucieczki. Rosyjska więźniarka – lekarka Eugenia, próbująca rzeczywiście ratować chorych, zostaje poddana torturom i stracona. Niemiecka komunistka Anna trafia do obozowego bunkra. Tragiczne losy więźniarek, zdziczenie i sadyzm niemieckiej załogi obozu – ten syntetyczny obraz rzeczywistości oświęcimskiej przekazała była więźniarka Oświęcimia – Wanda Jakubowska.

Pierwszy polski film, który wszedł na ekrany w ponad pięćdziesięciu krajach i który prasa światowa uznała za dzieło wielkiego formatu. Jeden z najbardziej wstrząsających filmów na temat drugiej wojny światowej. Zrealizowany w autentycznej scenerii obozu.

Film zdobył m.in. prestiżową nagrodę Międzynarodowej Federacji Archiwów Telewizyjnych (FIAT/ IFTA) w kategorii „Excellence in Media Preservation Award 2021”, a także FOCAL International Award 2021 w kategorii „Najlepsza rekonstrukcja”.

Światowa premiera odrestaurowanego filmu odbyła się w lutym 2020 roku na festiwalu filmowym Berlinale, w sekcji Berlinale Classics.

Dyskusja po filmie

Po pokazie odbędzie się dyskusja o filmie z udziałem ekspertów FINA Pawła Śmietanki, Jakuba Stadnika, a także ekspertów Fundacji Kamera Dawida. Kuratorami programu są Lihi Nagler (Dyrektor Programowa WJFF) i Bernd Buder (Dyrektor Programowy JFBB).

Program:

godz. 19.00 pokaz filmu Ostatni etap

godz. 21.00 dyskusja z udziałem ekspertów

godz. 22.00 zakończenie wydarzenia

PROGRAM „TEMATYKA ŻYDOWSKA I ZIMNA WOJNA" powstał we współpracy z Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg (JFBB). Więcej informacji o programie: https://wjff.pl/pl/festiwal-w-berlinie-i-brandenburgu/

PARTNER POKAZU: FINA - FILMOTEKA NARODOWA INSTYTUT AUDIOWIZUALNY, Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg (JFBB), STIFTUNG FÜR DEUTSCH-POLNISCHE ZUSAMMENARBEIT BERLINNominacja do nagrody FOCAL International Award 2021 w kategorii Najlepsza Rekonstrukcja


18-11-2021 19:00, FINA


Język: Polski   Napisy: angielskie


Obowiązuje rejestracja na seans.

, Array

Wanda Jakubowska

1947

104

Array

,

 

1

https://fina.gov.pl/event/ostatni-etap-rez-w-jakubowska-festiwal-kamera-dawida/

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy