PASAŻERKA – SEKCJA PODRÓŻ W CZASIE  

reż. ANDRZEJ MUNK, WITOLD LESIEWICZ, Polska, 1963, 62 min

POKAZ W RAMACH PROGRAMU „TEMATYKA ŻYDOWSKA I ZIMNA WOJNA: PODRÓŻ W CZASIE I PORÓWNANIE POLSKIEJ I NIEMIECKIEJ KINEMATOGRAFII Z OKAZJI 75-LECIA STUDIA DEFA.”

PASAŻERKA / THE PASSENGER

Upiorne spotkanie po latach: na pokładzie liniowca płynącego przez Atlantyk Liza spotyka ocalałą z obozu koncentracyjnego Martę. Liza, sprawiająca wrażenie beztroskiej bonne vivante, potrafiła skutecznie zapominać o swojej przeszłości obozowej kapo. Teraz jednak wspomnienia powracają. Ostatni film Munka, dokończony po jego śmierci przez współpracownika, jest niekonwencjonalną psychodramą na temat ciężaru tłumionych wspomnień. Wersja odnowiona cyfrowo.

PROGRAM „TEMATYKA ŻYDOWSKA I ZIMNA WOJNA" powstał we współpracy z Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg (JFBB). Z okazji 75. rocznicy założenia w Niemieckiej Republice Demokratycznej państwowego studia DEFA ruszymy w filmową podróż w czasie - od pierwszych refleksji nad Holokaustem zaraz po zakończeniu wojny, aż do polsko-niemieckiej koprodukcji z okresu tuż po upadku muru berlińskiego. Ten cykl pozwoli Wam zobaczyć nie tylko w jaki sposób filmy fabularne z obu krajów mówiły o historii i antysemityzmie zgodnie z obowiązującą linią polityczną, ale też jakie białe plamy pozostawiła po sobie kinematografia tamtego okresu oraz jak - często żydowscy - filmowcy starali się mimo wszystko zachować godność, przedstawiając historycznie i politycznie drażliwą tematykę.

Pokazom towarzyszyć będą debaty z udziałem ekspertów i filmoznawców z Polski i Niemiec. Kuratorami programu są Lihi Nagler (Dyrektor Programowa WJFF) i Bernd Buder (Dyrektor Programowy JFBB).

WIĘCEJ INFORMACJI: https://wjff.pl/pl/festiwal-w-berlinie-i-brandenburgu/

PARTNER POKAZU: Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg (JFBB), STIFTUNG FÜR DEUTSCH-POLNISCHE ZUSAMMENARBEIT BERLIN
21-11-2021 20:00, Kino AMONDO


Język: Polski   Napisy: angielskie


, Array

ANDRZEJ MUNK, WITOLD LESIEWICZ

1963

62

Array

,

 

1

https://ekobilet.pl/amondo-films/pasazerka-40141/454284-bilety-na-film

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy