Pokazy specjalne na TOK FM
reż. WJFF , Polska, 2020, 50 min
W ramach 18. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA ONLINE zostanie pokazanych ponad 40 filmów. Dwa z nich dostępne będą przez cały czas trwania wydarzenia od 16 do 22 listopada na TOK FM.pl. To „Złota” Tomasza Knittela, która otrzymała Nagrodę Specjalną na 17. Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej i „Prawdziwa Fauda” film dokumentalny Orena Rosenfelda, który jako jedyny miał okazję wejść na plan hitowego serialu, który dzięki Netflixowi podbił cały świat.
ZŁOTA
W filmie Knittela obserwujemy dom przy ulicy Złotej w Warszawie przytulony do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Stanowi on dziedzictwo po przodkach żydowskiego pochodzenia. Budynek trafił do spadkobierców w ramach reprywatyzacji. Domem zajmuje się wraz z żoną Idą 35-letni Krzysztof, wnuk przedwojennej właścicielki domu, która przetrwała Zagładę. Ich życie, tęsknoty, niespełnienia i ideały przeplatają się z losami mieszkańców kamienicy, m.in . 94-letniego emerytowanego księgowego Czesława, Afgańczyka Sultana, Ukrainki Inny czy Fadiego - uchodźcy z ogarniętej wojną Syrii. Nad losem bohaterów wisi topór politycznej rozgrywki o reprywatyzowane kamienice w centrum Warszawy. „Złota” to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w Polsce i we współczesnym świecie, bolesne studium związku w kryzysie tożsamości i o tym, czy, i gdzie jest miejsce, w którym da się żyć… To film zrealizowany w 2019 roku, który z każdym miesiącem staje się coraz bardziej aktualny. Pojawiają się w nim pytania o miejsce jednostki w radykalizującej się tkance społecznej, o prawa mniejszości, o to na ile zamkniętym i ksenofobicznym społeczeństwem jesteśmy. To obraz, który łączy bohaterów z bardzo różnych światów, ludzi mających zupełnie inne doświadczenia i motywacje, to przestrzeń dialogu, w której coraz wyraźniejsze stają się pęknięcia. Na tym tle widz obserwuje erozję relacji dwojga ludzi, których dzieli między innymi stosunek do kwestii emigracji.
Złota: KLIKNIJ ABY OBEJRZEĆ.
PRAWDZIWA FAUDA
„Prawdziwa Fauda” to szansa na poznanie Dorona i jego oddziału od kuchni. Mamy do czynienia z aktorami, którzy jak się okazuje przynajmniej w części współdzielą doświadczenia, granych przez siebie postaci. Oren Rosenfeld zabiera widzów w podróż po Izraelu, który stanowi arenę konfliktu i przestrzeń działań sił specjalnych oraz separatystów. Zdjęcia realizowano w niebezpiecznych rejonach, również tam, gdzie rzeczywiście toczyły się walki.. Lior (Doron) przez wiele lat był żołnierzem jednostki specjalnej. Swoje doświadczenia wykorzystał podczas prac nad scenariuszem, do których został włączony. Lior traktował udział w tym projekcie jako rodzaj terapii PTSD (zespół stresu pourazowego). „Prawdziwa Fauda” pozwala nam przekonać się w jaki sposób serial został odebrany przez Izraelczyków i Palestyńczyków. Izraelczycy podkreślają realizm produkcji Rosenfelda, natomiast Palestyńczycy deprecjonują serial, ale jego popularność wśród nich jest nie mniejsza niż w Izraelu.
The Real Fauda: KLIKNIJ ABY OBEJRZEĆ.