SPRAWA BLUMA / The Blum Case / Affaire Blum – SEKCJA PODRÓŻ W CZASIE  

reż. ERICH ENGEL, SBZ , 1948, 109 min

POKAZ W RAMACH PROGRAMU „TEMATYKA ŻYDOWSKA I ZIMNA WOJNA: PODRÓŻ W CZASIE I PORÓWNANIE POLSKIEJ I NIEMIECKIEJ KINEMATOGRAFII Z OKAZJI 75-LECIA STUDIA DEFA.”

SPRAWA BLUMA / The Blum Case/ AFFAIRE BLUM

Morderca zmienia niewinnego człowieka w zaszczutą ofiarę: pozbawiony skrupułów i wykazujący zbrodnicze skłonności Gabler oskarża żydowskiego fabrykanta Bluma o zabójstwo księgowego. Sądy Republiki Weimarskiej jednomyślnie ulegają antyżydowskiej nagonce. Rola ostatniego sprawiedliwego przypada badającemu sprawę komisarzowi Bonte. Dopilnuje on, by Gabler, jako prawdziwy zabójca, został skazany. Film oparto na prawdziwych wydarzeniach.

PROGRAM „TEMATYKA ŻYDOWSKA I ZIMNA WOJNA" powstał we współpracy z Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg (JFBB). Z okazji 75. rocznicy założenia w Niemieckiej Republice Demokratycznej państwowego studia DEFA ruszymy w filmową podróż w czasie - od pierwszych refleksji nad Holokaustem zaraz po zakończeniu wojny, aż do polsko-niemieckiej koprodukcji z okresu tuż po upadku muru berlińskiego. Ten cykl pozwoli Wam zobaczyć nie tylko w jaki sposób filmy fabularne z obu krajów mówiły o historii i antysemityzmie zgodnie z obowiązującą linią polityczną, ale też jakie białe plamy pozostawiła po sobie kinematografia tamtego okresu oraz jak - często żydowscy - filmowcy starali się mimo wszystko zachować godność, przedstawiając historycznie i politycznie drażliwą tematykę.

Pokazom towarzyszyć będą debaty z udziałem ekspertów i filmoznawców z Polski i Niemiec. Kuratorami programu są Lihi Nagler (Dyrektor Programowa WJFF) i Bernd Buder (Dyrektor Programowy JFBB).

WIĘCEJ INFORMACJI: https://wjff.pl/pl/festiwal-w-berlinie-i-brandenburgu/

PARTNER POKAZU: Jewish Festival Berlin & Brandenburg, STIFTUNG FÜR DEUTSCH-POLNISCHE ZUSAMMENARBEIT BERLIN, AMBASADA NIEMIEC W POLSCE
17-11-2021 20:00, Kino AMONDO


Język: Niemiecki   Napisy: Polskie


, Array

ERICH ENGEL

1948

109

Array

,

 

1

https://ekobilet.pl/amondo-films/sprawa-bluma-40134/454279-bilety-na-film

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy