THE HEBREWS: Czarny miód, Życie i poezja Abrahama Suckewera  

reż. Uri Barbash, producent Yair Qedar, Izrael 2018, 76 min, dokument

reż. , , , min




2019-11-23 17:00, Muzeum POLIN


Język:    Napisy:


Niewiarygodna historia Abrahama Suckewera, największego poety tworzącego w jidysz, który z rąk nazistów uratował żydowskie rękopisy, przeżył II wojnę światową dzięki specjalnemu planowi ratunkowemu Stalina, zeznawał w procesach norymberskich, po czym zmarł nikomu nieznany w Tel Awiwie. Tak długo jak żył, Abraham Suckewer nie pozwalał na nakręcenie filmu o swoim życiu. Dzisiaj, osiem lat po jego śmierci film „Czarny miód” opowiada niezwykłą historię największego współczesnego poety jidysz. Historię człowieka stojącego na czele ruchu podziemnego, tzw. „Brygady Papieru”, której podczas II wojny światowej udało się uratować rękopisy żydowskie z rąk nazistów. Suckewer przeżył wojnę dzięki Stalinowi, ponieważ ten wysłał mu prywatny samolot ratunkowy. Zeznawał w procesach norymberskich. Wyemigrował do Izraela w 1947 roku, gdzie tworzył z zadziwiającą witalnością. Ten film jest częścią wyjątkowego projektu - Hebrajczycy, poświęconego poetom żydowskim, który na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hajfie w 2018 roku zdobył wyróżnienie w sekcji „Pomiędzy izraelską a żydowską tożsamością”.

Spotkanie z poducentem Yairem Qedarem oraz z udziałem Anny Rozenfeld. Prowadzanie Lihi Nagler.

Yair Qedar jest izraelskim filmowcem i aktywistą praw człowieka. Akademickie przygotowanie w dziedzinie XX-wiecznej literatury hebrajskiej (Uniwersytet Telawiwski) skierowało go w stronę projektu The Hebrews — dokumentacji hebrajskiego i żydowskiego kanonu literackiego, skupionej na filmowych portretach pisarzy języka hebrajskiego od XVII w. do współczesności. W ramach projektu powstało dotąd 14 pełnometrażowych dokumentów. Wszystkie filmy, których Qedar był producentem - i reżyserem, wraz z 10 innymi izraelskimi twórcami - miały premiery na festiwalach, były wyświetlane w izraelskiej TV i pokazywane w setkach kin oraz ośrodków kultury w Izraelu i na świecie.

Dr Lihi Nagler jest filmoznawczynią związaną z Wydziałem Literatury, Sztuki i Językoznawstwa na Otwartym Uniwersytecie Izraela. Selekcjonerka Jewish Film Festival Berlin oraz Warsaw Jewish Film Festival Kamera Dawida.

Anna Rozenfeld to artystka interdyscyplinarna, aktorka, niezależna badaczka, nauczycielka i tłumaczka jidysz.

Festiwale, nagrody: Washington Jewish Film Festival 2019, Toronto Jewish Film Festival 2019, LA Israeli Film Festival 2018, Jerusalem International Film Festival 2018

Język: hebrajski, jidysz. Napisy: polskie i angielskie.

Film poprzedzony projekcją:

Milczenie Profesora Tösli (Dos shvaign fun Professor Tosla), reż. Ilan Stavans, Meksyk 2019, 23’, animacja, konkurs

Film animowany w jidysz. Przeczuwający nadchodzącą śmierć wybitny żydowski matematyk postanawia przekazać ostateczną wiedzę o naturze czasu i języka jednemu ze swoich uczniów.

Język: jidysz. Napisy: polskie i angielskie.

23.11.2019, SOBOTA, Muzeum POLIN, 17:00

WSTĘP WOLNY. WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA W DNIU POKAZU W KASACH MUZEUM.

,

,

 

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy