THE HEBREWS: Czarny miód, Życie i poezja Abrahama Suckewera

reż. Uri Barbash, producent Yair Qedar, Izrael 2018, 76 min, dokument

Niewiarygodna historia Abrahama Suckewera, największego poety tworzącego w jidysz, który z rąk nazistów uratował żydowskie rękopisy, przeżył II wojnę światową dzięki specjalnemu planowi ratunkowemu Stalina, zeznawał w procesach norymberskich, po czym zmarł nikomu nieznany w Tel Awiwie. Tak długo jak żył, Abraham Suckewer nie pozwalał na nakręcenie filmu o swoim życiu. Dzisiaj, osiem lat po jego śmierci film „Czarny miód” opowiada niezwykłą historię największego współczesnego poety jidysz. Historię człowieka stojącego na czele ruchu podziemnego, tzw. „Brygady Papieru”, której podczas II wojny światowej udało się uratować rękopisy żydowskie z rąk nazistów. Suckewer przeżył wojnę dzięki Stalinowi, ponieważ ten wysłał mu prywatny samolot ratunkowy. Zeznawał w procesach norymberskich. Wyemigrował do Izraela w 1947 roku, gdzie tworzył z zadziwiającą witalnością. Ten film jest częścią wyjątkowego projektu - Hebrajczycy, poświęconego poetom żydowskim, który na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hajfie w 2018 roku zdobył wyróżnienie w sekcji „Pomiędzy izraelską a żydowską tożsamością”.

Spotkanie z poducentem Yairem Qedarem oraz z udziałem Anny Rozenfeld. Prowadzanie Lihi Nagler.

Festiwale, nagrody: Washington Jewish Film Festival 2019, Toronto Jewish Film Festival 2019, LA Israeli Film Festival 2018, Jerusalem International Film Festival 2018

Język: hebrajski, jidysz. Napisy: polskie i angielskie.

Film poprzedzony projekcją:

Milczenie Profesora Tösli (Dos shvaign fun Professor Tosla), reż. Ilan Stavans, Meksyk 2019, 23’, animacja, konkurs

Film animowany w jidysz. Przeczuwający nadchodzącą śmierć wybitny żydowski matematyk postanawia przekazać ostateczną wiedzę o naturze czasu i języka jednemu ze swoich uczniów.

Język: jidysz. Napisy: polskie i angielskie.

23.11.2019, SOBOTA, Muzeum POLIN, 17:00

WSTĘP WOLNY. WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA W DNIU POKAZU W KASACH MUZEUM.

Partnerzy i sponsorzy