THE HEBREWS: Zelda. Prosta Kobieta  

reż. Yair Qedar, Izrael 2015, 55 min, dokument biograficzny

reż. , , , min
2019-11-24 16:00, Muzeum POLIN


Język:    Napisy:


Opublikowała swój pierwszy zbiór wierszy w wieku 53 lat stając się znaczącą postacią w literaturze hebrajskiej. Bratanica rabina Lubawicza, mieszkająca samotnie w Jerozolimie, pisząca na skrawkach papieru, otoczona niewielkim gronem wielbicieli i adoratorów. Z nie pokazywanych dotychczas materiałów archiwalnych i spotkań z jej przyjaciółmi i ukochanymi (Amos Oz, Chava Alberstein) powstaje łagodny filmowy portret pierwszej religijnej poetki Zeldy Mishḳovsḳi.

Spotkanie z reżyserem filmu Yairem Qedarem. Prowadzanie Lihi Nagler.

Yair Qedar jest izraelskim filmowcem i aktywistą praw człowieka. Akademickie przygotowanie w dziedzinie XX-wiecznej literatury hebrajskiej (Uniwersytet Telawiwski) skierowało go w stronę projektu The Hebrews — dokumentacji hebrajskiego i żydowskiego kanonu literackiego, skupionej na filmowych portretach pisarzy języka hebrajskiego od XVII w. do współczesności. W ramach projektu powstało dotąd 14 pełnometrażowych dokumentów. Wszystkie filmy, których Qedar był producentem - i reżyserem, wraz z 10 innymi izraelskimi twórcami - miały premiery na festiwalach, były wyświetlane w izraelskiej TV i pokazywane w setkach kin oraz ośrodków kultury w Izraelu i na świecie.

Dr Lihi Nagler jest filmoznawczynią związaną z Wydziałem Literatury, Sztuki i Językoznawstwa na Otwartym Uniwersytecie Izraela. Selekcjonerka Jewish Film Festival Berlin oraz Warsaw Jewish Film Festival Kamera Dawida.

partner pokazu: CENTRUM KUTLTURY JIDYSZ

Język: hebrajski, angielski. Napisy: polskie i angielskie.

24.11.2019, NIEDZIELA, Muzeum POLIN, 16:00 

WSTĘP WOLNY. WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA W DNIU POKAZU W KASACH MUZEUM.

,

,

 

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy