THE HEBREWS: Kruk – Ze’ev Żabotyński  

reż. Ayelet Ofarim, producent Yair Qedar, Izrael 2015, 60 min, dokument biograficzny

reż. , , , min
2019-11-24 14:00, Centrum Kultury Jidysz


Język:    Napisy:


“Kruk - Ze’ev Żabotyński” to poruszający portret jednej z najbardziej spornych postaci w historii Izraela. Urodzony w Odessie, Żabotyński był zdolnym dziennikarzem występującym w obronie mniejszości w carskiej Rosji. Ostatecznie zainteresował się syjonizmem i zorganizował w Palestynie kontrowersyjną Unię Syjonistów-Rewizjonistów. Często upamiętniany jako ojciec-założyciel izraelskiej skrajnej prawicy, w uzupełnionym efektownymi animacjami filmie Ayelet Ofarim jawi się jako pełen sprzeczności bohater walki o państwo żydowskie.

Spotkanie z twórcą i producentem serii "THE HEBREWS" Yairem Qedarem. Prowadzenie: Lihi Nagler.

Yair Qedar jest izraelskim filmowcem i aktywistą praw człowieka. Akademickie przygotowanie w dziedzinie XX-wiecznej literatury hebrajskiej (Uniwersytet Telawiwski) skierowało go w stronę projektu The Hebrews — dokumentacji hebrajskiego i żydowskiego kanonu literackiego, skupionej na filmowych portretach pisarzy języka hebrajskiego od XVII w. do współczesności. W ramach projektu powstało dotąd 14 pełnometrażowych dokumentów. Wszystkie filmy, których Qedar był producentem - i reżyserem, wraz z 10 innymi izraelskimi twórcami - miały premiery na festiwalach, były wyświetlane w izraelskiej TV i pokazywane w setkach kin oraz ośrodków kultury w Izraelu i na świecie.

Dr Lihi Nagler jest filmoznawczynią związaną z Wydziałem Literatury, Sztuki i Językoznawstwa na Otwartym Uniwersytecie Izraela. Selekcjonerka Jewish Film Festival Berlin oraz Warsaw Jewish Film Festival Kamera Dawida.

PARTNER POKAZU CENTRUM KULTURY JIDYSZ

Jabotinsky - The Raven TRAILR from Movie Discovery on Vimeo. Język: hebrajski, angielski. Napisy: polskie i angielskie.

24.11.2019, NIEDZIELA, Centrum Kultury Jidysz (CKJ), godz. 14:00 

Centrum Kultury Jidysz (ul. Andersa 15, Warszawa)

WSTĘP WOLNY. WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA W DNIU POKAZU W Centrum Kultury Jidysz

,

,

 

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy