Ukos światła  

reż. Wojciech Szumowski, Polska, 2021, 73 min

PREMIERA WARSZAWSKA

"Ta chwila, gdy zakłopotany rolnik w obecności kamery zgadza się oddać macewę, której używał jako podstawki pod wiadro… " Film Wojciecha Szumowskiego dokumentuje niezwykłą pasję społecznika i sportowca Dariusza Popieli. Medalista MŚ i były olimpijczyk w kajakarstwie górskim poświęcił się ratowaniu pamięci o zamordowanych sąsiadach z rodzinnych stron. Kamera śledzi starania kierowanej przez niego garstki pasjonatów o odtworzenie żydowskiego cmentarza w Czarnym Dunajcu na Podhalu. Obserwujemy próby odzyskania od okolicznych gospodarzy niszczejących, często zapomnianych macew i wysiłki, by zidentyfikować w ramach projektu “Ludzie, nie liczby” ponad 1700 zamordowanych żydowskich mieszkańców przedwojennego miasteczka. Historia wyjątkowego historycznego śledztwa i człowieka, który swoją energią i determinacją zaraża innych.

Spotkanie z bohaterem, reżyserem i producentami filmu!

BOHATER FILMU DARIUSZ POPIELA
Urodzony 27 lipca 1985 roku w Krakowie. Kajakarz górski, olimpijczyk, zdobywca medali mistrzostw Polski, Europy i świata. W 2018 roku założył Fundację Rodziny Popielów Centrum. Głównym celem Fundacji jest realizacja projektu „Ludzie, nie liczby” - imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady oraz propagowania wiedzy i przywracania pamięci o mniejszościach narodowych, etnicznych i religijnych zamieszkujących tereny Polski w ujęciu historycznym i współczesnym. Działania Dariusza Popieli i innych, działających przy projekcie osób, do tej pory przyczyniły się do imiennego upamiętnienia kilku tysięcy żydowskich mieszkańców Podhala.
Laureat Nagrody im. Andrzeja Wajdy przyznawanej przez Fundację Kyoto-Kraków za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej i wrażliwość na problemy mniejszości oraz Nagrody POLIN za pielęgnowanie pamięci o żydowskich sąsiadach i upamiętnienie ponad pięciu tysięcy ofiar Zagłady.

REŻYSER FILMU WOJCIECH SZUMOWSKI
Urodzony w 1961 roku w Bielsku-Białej. Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii. Reżyser, dokumentalista i producent, od ponad 30 lat aktywny w branży filmowej i telewizyjnej. Autor wielu nagradzanych i docenianych filmów dokumentalnych, wyświetlanych na kanałach telewizyjnych na całym świecie (m.in. Al Jazeera, TVP, TVN, Discovery, BBC World). Laureat wielu nagród na festiwalach w Warszawie, Łodzi, Cervino, Syczuanie i Vancouver, dwukrotnie uhonorowany Grand Press Award w 2010 i 2013 roku. Obecnie szef Studio Szumowski, niezależny twórca i reżyser. Wcześniej producent i reżyser dla Discovery Historia TVN i TVN, a w latach 2000-2001 szef redakcji dokumentu w TVP 2 gdzie stworzył koncepcję i wprowadził pasmo filmu dokumentalnego „Polska bez fikcji”. Wielokrotnie nagradzany na polskich i międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach branżowych.

NAGRODY, FESTIWALE: OFICJALNA SELEKCJA KRAKOWSKI FF 2022

PARTNER POKAZU: FUNDACJA TYGODNIKA POWSZECHNEGO, TYGODNIK POWSZECHNYNAGRODY, FESTIWALE: OFICJALNA SELEKCJA KRAKOWSKI FF 2022


15-11-2022 18:00, KinoGram


Język: Polski   Napisy: EN


, Array

Wojciech Szumowski

2021

73

Array

,

 

1

https://nowebilety.kinogram.pl/cinema/pl/kinogram/film/kup-bilet/17cc1ca7-d760-45d6-80ce-c1afa42dda20

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy