23. WARSZAWSKI FESTIWAL FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ "KAMERA DAWIDA" 2025
23. edycja festiwalu KAMERA DAWIDA odbędzie się w dniach 3-9 listopada 2025 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w kinie MURANÓW, kinie LUNA i JCC Warszawa. W dniach 15-30 listopada zapraszamy na pokazy online w całej Polsce.
Głównym partnerem festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN , a festiwal od lat jest wspierany przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Festiwal to przegląd najnowszych międzynarodowych produkcji o szeroko rozumianej tematyce żydowskiej prezentowanych i nagradzanych na największych festiwalach filmowych jak: Berlinale, Cannes, Wenecja, Karlowe Wary, Sundance, Toronto, IDFA, Krakow FF, Nowe Horyzonty, UK JFF, Jerusalem IFF, San Francisco JFF, New York JFF, Los Angeles JFF, Berlin-Brandenburg JFF.
Festiwal KAMERA DAWIDA (WJFF) - obok retrospektyw i stałych sekcji tematycznych - to również konkurs filmów fabularnych i dokumentalnych, krótko- i pełnometrażowych. Filmy kwalifikowane do konkursu głównego to produkcje uznanych twórców, a także debiuty młodych filmowców z Polski i całego świata. Międzynarodowe Jury ocenia filmy w następujących kategoriach:
Najlepszy film festiwalu - Grand Prix
Najlepsza Pełnometrażowa Fabuła
Najlepszy Pełnometrażowy Dokument
Najlepsza Krótkometrażowa Fabuła
Najlepszy Krótkometrażowy Dokument
JUŻ TERAZ ZAPRASZAMY FILMOWCÓW DO WZIĘCIA UDZIAŁU W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE FABUŁ I DOKUMENTÓW!
ZGŁOSZEŃ DO KONKURSU 2025 można dokonywać poprzez platformę online:

Rozpatrywane będą jedynie zgłoszenia filmów o tematyce żydowskiej. Filmy o tematyce żydowskiej mogą zawierać wątki związane z kulturą, Zagładą, historią, biografiami i współczesnym życiem Żydów z całego świata. Filmy powinny zostać zrealizowane w 2024 i 2025 r.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 sierpnia 2025 r. Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu oraz oficjalny program festiwalu zostaną ogłoszone do dnia 10 października 2025 r. na stronie festiwalu.
Pełny regulamin zgłoszeń i konkursu: https://filmfreeway.com/WarsawJewishFilmFestival
Bądź na bieżąco i śledź nasz profil na FB: KLIKNIJ TUTAJ!
ZOBACZ ZWIASTUN POPRZEDNIEJ EDYCJI FESTIWALU!
IDEA FESTIWALU
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskie "KAMERA DAWIDA" istnieje od 2003 r. To najstarszy i największy tego typu festiwal w Polsce, a także jeden z pierwszych w Europie. Festiwal jest przeglądem najnowszego kina międzynarodowego z konkursem fabuł i dokumentów poruszających szeroko rozumianą "tematykę żydowską". Jesteśmy otwarci na bardzo różne sposoby myślenia o filmie i kulturze żydowskiej, zwłaszcza, że odbiorcy naszego wydarzenia w większości nie mają pochodzenia żydowskiego, zatem nie bez przyczyny nasz festiwal jest festiwalem filmów o „tematyce żydowskiej”, a nie „izraelskich” czy „żydowskich”. Poprzez "tematykę żydowską" rozumiemy filmy, które prezentują historię, tradycję, kulturę i współczesne życie Żydów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Warszawy jako przedwojennego centrum żydowskiego życia w Polsce i Europie.
Zespół Festiwalu od 22 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jesteśmy przekonani, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie, ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Nasz Festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii.
Naszym celem jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi i najnowszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata
Festiwal stanowi przegląd produkcji o szeroko rozumianej "tematyce żydowskiej", które są prezentowane i nagradzane na największych międzynarodowych i żydowskich festiwalach filmowych z całego świata.
Chcemy pokazywać produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie w Polsce. Wierzymy, że filmy, które proponujemy naszym widzom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z antysemityzmem i mową nienawiści.
Podczas 20 dotychczasowych edycji zaprezentowaliśmy ponad 1000 filmów z blisko 30 krajów oraz nagrodziliśmy produkcje, które później były doceniane na największych światowych festiwalach, zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Co roku dołącza do nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z Polski i całego świata.
Zostań Ambasadorem i Darczyńcą Festiwalu!
Wspierając kulturę, inwestujemy w rozwój życia artystycznego w Polsce i Europie, budowę społeczeństwa opartego o postawy tolerancji i otwartego na wielokulturowość. Każdy uczestnik Festiwalu może stać się jego twórcą: Ambasadorem i Darczyńcą!
Przekaż dowolną kwotę darowizny na rzecz organizacji Festiwalu.
Wspieranie nigdy nie było tak proste. Sprawdź klikając w poniższy link:
Więcej informacji o darowiznach i regulamin kliknij tutaj: WSPARCIE DLA FUNDACJI