IDEA FESTIWALU

WARSZAWSKI FESTIWAL FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ "KAMERA DAWIDA" ISTNIEJE OD 2003 ROKU

Głównym Partnerem Festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Jest to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych oraz największych w tej części Europy.

Zespół Festiwalu od 18 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jesteśmy przekonani, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie, ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Nasz Festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii.

Naszym celem jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi i najnowszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata.

Chcemy pokazywać produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie. Wierzymy, że filmy, które proponujemy naszym widzom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z antysemityzmem.

Podczas 18 dotychczasowych edycji zaprezentowaliśmy ponad 650 filmów z blisko 30 krajów i nagrodziliśmy produkcje, które później były doceniane na największych światowych festiwalach, zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Co roku odwiedza nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z całego świata.

Zgodnie z naszą misją, organizowane przez nas wydarzenia są bezpłatne. Nie pobieramy opłat od uczestników i widzów Festiwalu.

Zostań Ambasadorem i Darczyńcą Festiwalu!

Wspierając kulturę, inwestujemy w rozwój życia artystycznego w Polsce i Europie, budowę społeczeństwa opartego o postawy tolerancji i otwartego na wielokulturowość. Każdy uczestnik Festiwalu może stać się jego twórcą: Ambasadorem i Darczyńcą!

Przekaż dowolną kwotę darowizny na rzecz organizacji Festiwalu.

Wspieranie nigdy nie było tak proste. Sprawdź klikając w poniższy link:


Aktualności

Partnerzy i sponsorzy