22. edycja FESTIWALU FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ "KAMERA DAWIDA" odbędzie się w dniach 4-10 listopada 2024 r.!

22. edycja festiwalu odbędzie się w formie hybrydowej. Pokazy stacjonarne planowane są w dniach 04-10 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w kinie MURANÓW i kinie KINOGRAM w Fabryce Norblina. Pokazy online dostępne będą na ogólnopolskiej platformie VOD.WARSZAWA.PL w dniach 15 do 30 listopada 2024 r.

Głównym Partnerem Festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

IDEA FESTIWALU

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskie "KAMERA DAWIDA" istnieje nieprzerwanie od 2003 r. To najstarszy i największy tego typu festiwal w Polsce, a także jeden z pierwszych w Europie. Festiwal jest przeglądem najnowszego kina międzynarodowego z konkursem fabuł i dokumentów poruszających szeroko rozumianą "tematykę żydowską". Jesteśmy otwarci na bardzo różne sposoby myślenia o filmie i kulturze żydowskiej, zwłaszcza, że odbiorcy naszego wydarzenia w większości nie mają pochodzenia żydowskiego, zatem nie bez przyczyny nasz festiwal jest festiwalem filmów o „tematyce żydowskiej”, a nie „izraelskich” czy „żydowskich”. Poprzez "tematykę żydowską" rozumiemy filmy, które prezentują historię, tradycję, kulturę i współczesne życie Żydów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Warszawy jako przedwojennego centrum żydowskiego życia w Polsce i Europie. 

Zespół Festiwalu od 22 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jesteśmy przekonani, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie, ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Nasz Festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii.

Naszym celem jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi i najnowszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata

Festiwal stanowi przegląd produkcji o szeroko rozumianej "tematyce żydowskiej", które są prezentowane i nagradzane na największych międzynarodowych i żydowskich festiwalach filmowych z całego świata.

Chcemy pokazywać produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie w Polsce. Wierzymy, że filmy, które proponujemy naszym widzom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z antysemityzmem i mową nienawiści.

Podczas 20 dotychczasowych edycji zaprezentowaliśmy ponad 1000 filmów z blisko 30 krajów oraz nagrodziliśmy produkcje, które później były doceniane na największych światowych festiwalach, zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Co roku dołącza do nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z Polski i całego świata.

Zostań Ambasadorem i Darczyńcą Festiwalu!

Wspierając kulturę, inwestujemy w rozwój życia artystycznego w Polsce i Europie, budowę społeczeństwa opartego o postawy tolerancji i otwartego na wielokulturowość. Każdy uczestnik Festiwalu może stać się jego twórcą: Ambasadorem i Darczyńcą!

Przekaż dowolną kwotę darowizny na rzecz organizacji Festiwalu.

Wspieranie nigdy nie było tak proste. Sprawdź klikając w poniższy link:Więcej informacji o darowiznach i regulamin kliknij tutaj: WSPARCIE DLA FUNDACJI

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy