JURY KONKURSU 2024

W konkursie 22. edycji KAMERA DAWIDA - Warsaw Jewish Film Festival 2024 znalazło się 13 międzynarodowych produkcji pełnometrażowych oraz 12 filmów krótkometrażowych z: Polski, Niemiec, Francji, Austrii, Izraela, Rumunii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Filmy zakwalifikowane do konkursu walczą o GRAND PRIX-POLIN ufundowane przez Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w wysokości 10.000 zł oraz Nagrodę Specjalną ufundowaną przez TVP! Werdykt Jury zostanie ogłoszony podczas Wieczoru Zamknięcia Festiwalu w dniu 10 listopada br. w Muzeum POLIN przed pokazem filmu zamknięcia "WŚRÓD SĄSIADÓW".

Jury 22. konkursu festiwalu KAMERA DAWIDA 2024 reprezentują:

JURY W KATEGORII DŁUGOMETRAŻOWE I KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY FABULARNE:

AGATHA DOMINIK, scenarzystka, członkini Writers Guild of America, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze przy PWST w Warszawie. Po studiach wyemigrowała do Stanów i zaczęła karierę w Hollywood, gdzie pracowała jako wice-prezydent produkcji w studio Columbia/Tri-Star.  Jako scenarzystka, napisała ponad 60 projektów fabularnych i telewizyjnych, między innymi dla Warner Bros, DreamWorks, Paramount, Universal, Fox 2000, Lifetime TV, jak również kilku niezależnych wytwórni filmowych w Europie. Dominik specjalizuje się w adaptacjach książek, biografiach i miniserialach.  Napisała ich szereg, w tym doceniony przez krytyków, nominowany do Złotego Globu i Emmy, HUMAN TRAFFICKING z Mirą Sorvino i Donaldem Sutherlandem. W Polsce, współpracowała przy filmach fabularnych: NAJLEPSZY, RÓŻYCZKA 2 i obecnie, POJEDYNEK.

MIRIAM (MARIA) SYNGER na co dzień zajmuje się edukacją – w mediach społecznościowych na profilu @jestem_zydowka, poprzez wykłady, spotkania i warsztaty dla każdej grupy wiekowej. Mówi o tym, że słowo Żyd nie jest obelgą, że religia nie musi kłócić się z feminizmem, że ma prawo zakrywać włosy i nikomu tym krzywdy nie robi, że jej patriotyzm to przypominanie, że polską kulturę współtworzyli Żydzi. I jeszcze o wielu innych rzeczach. Napisała dwie książki – dla dorosłych autobiograficzną „Jestem Żydówką" oraz dla dzieci „Dziennik Rut", powieść o przygodach małej nastolatki. W obu opowiada o tym jak żyje się wielodzietnej żydowskiej rodzinie w Polsce. Dodatkowo – w pierwszej starszym, w drugiej młodszym odbiorcom i odbiorczyniom – tłumaczy czym jest judaizm i jaka to jest ta kultura żydowska.

MAŁGORZATA KIRSTEIN zaczęła swoją karierę w mediach pracując przez wiele lat w firmach Univision oraz Univision Group, produkującej programy dla telewizji min. amerykański hit Koło Fortuny. Następnych kilkanaście lat pracowała w kinie Kinoteka w Warszawie jako dyrektor dz. Reklamy i PR. Odpowiedzialny była za organizacje ewentów, festiwali filmowych, spotkań z twórcami oraz koordynacją współpracy z mediami. W 2017 r. za swoją działalność otrzymała nagrodę Honorowy Złoty Bilet od Stowarzyszenia „Kina Polskie”.  Jest twórczynią autorskiego programu "SILNE RAZEM"- kino kobiet.

JURY W KATEGORII DŁUGOMETRAŻOWE I KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY DOKUMENTALNE:

JOLANTA GUMULA - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Akademii Psychologii Przywództwa w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Menadżerka kultury i muzeolożka, przez wiele lat tworzyła ofertę kulturalną dla widowni Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Polin. Wykładowczyni akademicka, członkini zarządu International Council of Museums. Członkini rady programowej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Od wielu lat wierna odbiorczyni festiwalu WJFF. Obecnie pracuje na stanowisku wicedyrektorki Muzeum Historii Żydów Polskich, wraz z zespołem realizuje program muzeum wg hasła Mariana Turskiego: „Nie bądź obojętny”; odpowiada także za realizowany w Muzeum program badania i walki z antysemityzmem i innymi uprzedzeniami w Polsce.

CEZARY ŁASICZKA - dziennikarz Radia TOK FM. Laureat nagrody „Popularyzator Nauki" (2010), organizowanej przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rok później, od Polskiej Izby Książki otrzymał nagrodę „PIK-owy Laur" za promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych. W listopadzie 2013 roku znalazł się pośród finalistów Konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W roku 2015 otrzymał wyróżnienie specjalne Prezesa Izby Architektów RP za cykl audycji radiowych poruszających temat roli architekta w kreowaniu przestrzeni. W audycji OFF Czarek, którą prowadzi na antenie Radia TOK FM, często pojawiają się filmowe tematy oraz twórcy i krytycy filmowi.

ADAM ŚLESICKI  - Założyciel i prezes zarządu Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego; dyrektor DOC LAB POLAND – największego w Polsce programu konsultacyjnego i platformy prezentacyjnej dla filmowców-dokumentalistów. Producent filmów dokumentalnych. W latach 2001- 2015 związany ze Szkołą Wajdy, gdzie był wicedyrektorem programowym (od 2011), kierownikiem Programu Dokumentalnego DOK PRO (od 2009) szefem promocji i PR (2005-2010) oraz szefem dziewięciu edycji ogólnopolskiego Konkursu Scenariuszowego Script Pro (pierwszych 5 edycji pod nazwą Hartley-Merrill). Urodzony w 1973 roku, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego: Instytutu Stosunków Międzynarodowych, Studiów Amerykanistycznych oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich. W latach 1995-2002 pracował jako scenarzysta, tłumacz i dziennikarz.Jako producent i producent wykonawczy z ramienia Wajda Studio ma na swoim koncie filmy dokumentalne nagradzane na całym świecie (m.in. nominacja do Oscara, nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej, Grand Prix na festiwalu Nowe Horyzonty, Główna Nagroda za film dokumentalny w Palm Springs, Najlepszy Dokument na Los Angeles Film Awards).

FILMY KONKURSOWE: zobacz tutaj!

ZAPRASZAMY NA POKAZY OD 4 DO 10 LISTOPADA!

PROGRAM W KINIE MURANÓW:

https://kinomuranow.pl/festiwale-i-przeglady/festiwal-filmow-o-tematyce-zydowskiej-kamera-dawida-5-8-listopada

PROGRAM W MUZEUM POLIN:

https://polin.pl/pl/22-warszawski-festiwal-filmow-o-tematyce-zydowskiej

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy