KINO ŻYDOWSKIE NA BIELANACH

KINO ŻYDOWSKIE NA BIELANACH

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej i Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury zapraszają do udziału w projekcie KINO ŻYDOWSKIE NA BIELANACH, którego pokazy odbywają się w siedzibie Bielańskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Estrady 112, Warszawa.

W ramach projektu pokażemy 10 filmów z programu Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Projekcje będą poprzedzone prelekcjami i dyskusją z widzami. Działania te mają na celu ułatwienie dostępu do najnowszych nagradzanych na światowych festiwalach dzieł filmowych poświęconych tematyce żydowskiej. Historia i kultura żydowska to mnogość spojrzeń i perspektyw diaspor z całego świata i Państwa Izrael. Tak jak różnorodna jest to tematyka tak różnorodny jest nasz cykl. Chcemy, żeby widzowie po 10 spotkania filmowych mieli poczucie obcowania z bogactwem tej niezwykłej kultury i historii.

Projekt Żydowskie Kino na Bielanach jest realizowany dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Bielany.

PROGRAM pokazów:

WRZESIEŃ 2019:

6 września, godz. 19.00: "Dzień po żałobie", reż. Asaph Polonsky, Izrael 2017, 96’, fabuła

DZIEŃ PO ŻAŁOBIE" w reżyserii Asapha Polonskyego – zdobywca Grand Prix 14. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej 2017. Jeden dzień z życia pogrążonego w żałobie ojca, który wykrada z hospicjum medyczną marihuanę, porzuca pracę i spędza dzień ze skrytym synem sąsiada, podczas gdy jego żona usiłuje żyć normalnie. Każde z nich próbuje radzić sobie ze śmiercią syna na swój sposób…

Język: hebrajski. Napisy:  polskie.

Sala projekcyjna: Bielański Ośrodek Kultury - Filia Estrady 112, 01-932 Bielany, WSTĘP WOLNY! 

26 września, godz. 19.00: "BLISKOŚĆ", reż. Kantemir Bałagow, Rosja 2017, 118’, fabuła

Koniec lat 90., małe kaukaskie miasteczko. Młoda para Żydów znika z weselnego przyjęcia. Następnego dnia rodzina otrzymuje żądanie okupu. Obdarzona buntowniczym charakterem siostra pana młodego, związana uczuciem z przedstawicielem innego „plemienia”, musi poświęcić się, by ratować brata. Tytułowa bliskość okazuje się być nie tylko poczuciem lojalności wobec „swoich”, ale także ciasnotą i dusznością wspólnotowych więzi, z których trudno się wyzwolić. Filmowy debiut Bałagowa był objawieniem festiwalu w Cannes 2017 (nagroda FIPRESCI).

FESTIWAL I NAGRODY: Cannes IFF 2017 – Nagroda FIPRESCI, MFF Nowe Horyzonty 2017, Haifa IFF 2017 – specjalne wyróżnienie, Montréal Festival of New Cinema 2017 – najlepsza aktorka (Daria Żowner), Sochi Open Russian Film Festival 2017 – najlepszy debiut, Nagroda Gildii Rosyjskich Studentów Szkół Filmowych i Krytyków Filmowych.

Sala projekcyjna: Bielański Ośrodek Kultury - Filia Estrady 112, 01-932 Bielany, WSTĘP WOLNY! 

SIERPIEŃ 2019:

22 sierpnia, godz. 19.00: "Jak wyszedłem z szafy: Sekret Nani i Popiego", reż. Brandon Gross, Kanada 2017, 40’, dokument

Roman (Popi) i Ruth (Nani) to para 95-letnich ocalałych z Zagłady, którzy przeżyli ze sobą 65 lat. Pod koniec życia mężczyzna postanawia wyjawić rodzinie, że jest gejem - sekret, który razem z żoną skrywali przez większość swojego pozornie idealnego małżeństwa.

FESTIWALE, NAGRODY:  Najlepszy Krótki Dokument Warsaw Jewish FF 2018,  Najlepszy Krótki Dokument Los Angeles Jewish Film Festival 2019, Oficjalna selekcja Toronto International Film Festival, San Francisco Jewish Film Festival, UK Jewish Film Festvial. 

Język: angielski. Napisy:  polskie.

Sala projekcyjna: Bielański Ośrodek Kultury - Filia Estrady 112, 01-932 Bielany, WSTĘP WOLNY! 

29 sierpnia, godz. 19.00: "Vivienne chce się rozwieść", reż. Ronit Elk Abetz, Shlomi Elk Abetz, Izrael, Francja, 2014

Przejmująca opowieść o walce kobiety o jej godność i niezależność we współczesnym Izraelu. Bohaterką tej historii jest Viviane Amsalem, która próbuje uzyskać rozwód ze swoim mężem Elizeuszem przed jedynym prawnym organem właściwym dla takich spraw w jej ojczyźnie – sądem rabinicznym. Kobieta i jej prawnik muszą zmierzyć się z bezkompromisową postawą Elizeusza, który ignoruje nawet zawiadomienia rabinów o zwołaniu. Kiedy w końcu nie będzie mógł wymigać się od przyjścia do sądu, wciąż uparcie odmówi przyznania żonie rozwodu, mimo że już od lat żyją w separacji. Zbliża się ostateczna rozprawa. Świadkowie zostają wezwani, procedury ciągną się, a Viviane nadal nie jest w stanie odzyskać utraconej godności.

Przypominający najlepsze filmy sądowe „Viviane chce się rozwieść” jest głosem w sprawie praw kobiet w Izraelu do samostanowienia i niezależności. Ta pełna emocji historia, którą nagrodzono izraelskim Oscarem w głównej kategorii, naświetla problem, o którym milczą media, zajęte doniesieniami wojennymi ze strefy konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Język: hebrajski. Napisy:  polskie.

Sala projekcyjna: Bielański Ośrodek Kultury - Filia Estrady 112, 01-932 Bielany, WSTĘP WOLNY! 

LIPIEC 2019:

4 lipca, godz. 19.00: POLOWANIE, reż. Astrid Schult, Niemcy 2017, 74’, dramat

W środku śnieżnej zimy młoda dziewczyna Lena, pozorując wypadek, dostaje się do położonego na odludziu domu 91-letniego Anselma Rossberga, byłego strażnika w obozie Auschwitz. Lena zmusza starca do przyznania się do popełnionych w młodości zbrodni. Kiedy mężczyzna zaczyna zaprzeczać, bierze za zakładniczkę jego córkę. Rozpoczyna się gra, w której na jaw wyjdą skrywane przez lata sekrety. Thriller psychologiczny o pragnieniu zemsty, winie i karze.

FESTIWALE, NAGRODY: Atlanta Jewish FF 2018, Boston Jewish FF 2018, UK Jewish FF 2018, Warsaw Jewish FF 2018. 

Język: niemiecki. Napisy: angielskie, polskie.

11 lipca, godz. 19.00: BUDAPESZT NOIR, reż. Éva GÁRDOS, Węgry 2017, 95’, fabuła

Budapeszt, 1936 rok. Po śmierci premiera widmo faszyzmu zostaje chwilowo odżegnane. Miasto ma jednak inne problemy. Cyniczny reporter Zygmunt Gordon natrafia na zwłoki młodej, eleganckiej Żydówki. Śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci odsłania wyjęty spod prawa światek burdeli, przemysłu pornograficznego i komunistów, prowadzący wprost do najwyższych urzędników w państwie. Jednak im więcej osób próbuje zastraszyć Gordona, tym usilniej dąży on do odkrycia prawdy.

FESTIWALE, NAGRODY: UK Jewish FF 2018, Boston Jewish FF 2018, Toronto Jewish FF 2018, Warsaw Jewish FF 2018.

Język: węgierski. Napisy: angielskie, polskie.

CZERWIEC 2019:

13 czerwca, godz. 19.00: W POSZUKIWANIU IZRAELSKIEJ KUCHNIreż. Roger Sherman, USA 2016, 94’, dokument 

Kulinarny portret współczesnego Izraela. Wspólnie z szefami kuchni, rolnikami, producentami win i serowarami poznajemy ponad 100 kultur tworzących dzisiejszy Izrael. Przewodnikiem po filmie jest Michael Salomonov, szef kuchni i właściciel restauracji Zahav nagrodzonej James Beard Award, autor książki kucharskiej Zahav: A World of Israeli Cuisine, bestsellera New York Timesa.

Język: angielski, hebrajski. Napisy: angielskie, polskie.

27 czerwca, godz. 19.00: KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ, reż. Roberta Grossman, USA / Polska 2018, 97’, dokument fabularyzowany

Amerykańsko-polski fabularyzowany dokument o powołanej w warszawskim getcie przez Emanuela Ringelbluma konspiracyjnej grupie historyków i społeczników Oneg Szabat, której celem było dokumentowanie wszelkich aspektów życia w getcie, a później również sytuacji Żydów w okupowanym kraju i masowej zagłady narodu. Historia Archiwum Ringelbluma to historia desperackiej walki o prawdę historyczną i o prawo do pisania własnej historii. W części fabularyzowanej wystąpili: Karolina Gruszka, Jowita Budnik, Piotr Głowacki i Wojciech Zieliński. Swojego głosu udzielił Ringelblumowi Adrien Brody.

Festiwale, Nagrody: Warsaw Jewish Film Festival 2018, San Francisco JFF 2018, Camerimage 2018.

Język: angielski, jidysz. Napisy polskie, angielskie.

MAJ 2019:

16 maja, godz. 19.00: FOXTROT, reż. Samuel Maoz, Izrael / Niemcy / Francja 2017, 108’

Film twórcy „LIBANU” (Złoty Lew 2009). Nietypowy i zaskakujący dramat izraelskiej rodziny w obliczu śmierci syna. Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie, zostaje zdruzgotane niespodziewaną wiadomością... W głównej roli występuje znakomity aktor izraelski Lior Aszkenazi, gwiazda doskonale znanej również w Polsce czarnej komedii „Duże złe wilki”, jednego z ulubionych filmów Quentina Tarantino. 

NAGRODY i FESTIWALE: VENICE FILM FESTIVAL 2017 - SREBRNY LEW, INTERNATIONAL TORONTO FF 2017, CAMERIMAGE 2017, 8 IZRAELSKICH OSCARÓW (OPHIR 2017): NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZY REŻYSER, NAJLEPSZY AKTOR (LIOR ASZKENAZI), NAJLEPSZE ZDJĘCIA, NAJLEPSZY MONTAŻ, NAJLEPSZA SCENOGRAFIA, NAJLEPSZA MUZYKA, NAJLEPSZY DŹWIĘK (ALEX CLAUDE), WARSAW JEWISH FILM FESTIVAL 2018: 3 KAMERY DAWIDA W KATEGORII NAJLEPSZY DŹWIĘK (ALEX CLAUDE), NAJLEPSZA MUZYKA, NAJLEPSZE ZDJĘCIA. 

23 maja, godz. 19.00: DROGA ASZERA, reż. Matan Yair, Izrael / Polska 2017, 92’

Film opowiada losy 17-letniego Aszera, któremu impulsywna natura przysparza kłopotów w szkole i poza nią. Ojciec widzi w nim spadkobiercę rodzinnej firmy budującej rusztowania. Tymczasem Aszer nawiązuje bliską relację z nauczycielem literatury Ramim, dzięki któremu odkrywa, że istnieje też świat poza biznesem ojca. Przynajmniej do chwili, kiedy tragiczny wypadek wszystko zmienia…

NAGRODY: JERUSALEM FILM FESTIVAL 2017 - NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZY AKTOR (ASHER LAX), NAJLEPSZE ZDJĘCIA (WYRÓŻNIENIE DLA BARTOSZA BIEŃKA); IZRAELSKI OSCAR 2017 ZA NAJLEPSZĄ MĘSKĄ ROLĘ DRUGOPLANOWĄ (AMI SMOLARTCHIK) I 7 NOMINACJI: NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZA REŻYSERIA, NAJLEPSZY SCENARIUSZ, NAJLEPSZY AKTOR, NAJLEPSZY MONTAŻ, CASTING; NOWE HORYZONTY 2017, CANNES 2017, WARSAW JEWISH FILM FESTIVAL 2018: GRAND PRIX – KAMERA DAWIDA DLA NAJLEPSZEGO FILMU I NAJLEPSZEGO REŻYSERA FESTIWALU. 

Sala projekcyjna: Bielański Ośrodek Kultury - Filia Estrady 112, 01-932 Bielany, WSTĘP WOLNY! 

DOŁĄCZ DO NASZYCH WYDARZEŃ NA FB: WARSAW JFF 

 

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy