KINO ŻYDOWSKIE NA BIELANACH
KINO ŻYDOWSKIE NA BIELANACH
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej i Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury zapraszają do udziału w projekcie KINO ŻYDOWSKIE NA BIELANACH, który będzie realizowany od maja do końca września w siedzibie ośrodka przy ulicy Estrady 112.
W ramach projektu pokazanych zostanie 10 filmów z programu Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Projekcje będą poprzedzone prelekcjami i dyskusją z widzami. Działania te mają na celu ułatwienie dostępu do najnowszych nagradzanych na światowych festiwalach dzieł filmowych poświęconych tematyce żydowskiej. Są to teksty kultury ilustrujące złożoność i aktualność tej tematyki. Wiele z nich pokazuje współczesne spojrzenie na tę problematykę. Historia i kultura żydowska to mnogość spojrzeń i perspektyw diaspor z całego świata i Państwa Izrael. Tak jak różnorodna jest to materia tak różnorodny jest nasz cykl. Chcemy, żeby widzowie po 10 spotkania filmowych mieli poczucie obcowania z bogactwem tej niezwykłej kultury i historii. W maju pokażemy film FOXTROT Samuela Maoza nagrodzony Srebrnym Lwem w Wenecji i obsypaną nagrodami DROGĘ ASZERA w reżyserii Matana Yairego.
Kolejne informacje o Żydowskim Kinie Na Bielanach zostaną wkrótce zamieszczone na naszej stronie internetowej i na profilu festiwalu na Facebooku.
Projekt Żydowskie Kino na Bielanach jest realizowany dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Bielany.
PROGRAM pokazów
LIPIEC 2019:
4 lipca, godz. 19.00: POLOWANIE, reż. Astrid Schult, Niemcy 2017, 74’, dramat
W środku śnieżnej zimy młoda dziewczyna Lena, pozorując wypadek, dostaje się do położonego na odludziu domu 91-letniego Anselma Rossberga, byłego strażnika w obozie Auschwitz. Lena zmusza starca do przyznania się do popełnionych w młodości zbrodni. Kiedy mężczyzna zaczyna zaprzeczać, bierze za zakładniczkę jego córkę. Rozpoczyna się gra, w której na jaw wyjdą skrywane przez lata sekrety. Thriller psychologiczny o pragnieniu zemsty, winie i karze.
FESTIWALE, NAGRODY: Atlanta Jewish FF 2018, Boston Jewish FF 2018, UK Jewish FF 2018, Warsaw Jewish FF 2018.
Język: niemiecki. Napisy: angielskie, polskie.
11 lipca, godz. 19.00: BUDAPESZT NOIR, reż. Éva GÁRDOS, Węgry 2017, 95’, fabuła
Budapeszt, 1936 rok. Po śmierci premiera widmo faszyzmu zostaje chwilowo odżegnane. Miasto ma jednak inne problemy. Cyniczny reporter Zygmunt Gordon natrafia na zwłoki młodej, eleganckiej Żydówki. Śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci odsłania wyjęty spod prawa światek burdeli, przemysłu pornograficznego i komunistów, prowadzący wprost do najwyższych urzędników w państwie. Jednak im więcej osób próbuje zastraszyć Gordona, tym usilniej dąży on do odkrycia prawdy.
FESTIWALE, NAGRODY: UK Jewish FF 2018, Boston Jewish FF 2018, Toronto Jewish FF 2018, Warsaw Jewish FF 2018.
Język: węgierski. Napisy: angielskie, polskie.
CZERWIEC 2019:
13 czerwca, godz. 19.00: W POSZUKIWANIU IZRAELSKIEJ KUCHNI, reż. Roger Sherman, USA 2016, 94’, dokument
Kulinarny portret współczesnego Izraela. Wspólnie z szefami kuchni, rolnikami, producentami win i serowarami poznajemy ponad 100 kultur tworzących dzisiejszy Izrael. Przewodnikiem po filmie jest Michael Salomonov, szef kuchni i właściciel restauracji Zahav nagrodzonej James Beard Award, autor książki kucharskiej Zahav: A World of Israeli Cuisine, bestsellera New York Timesa.
Język: angielski, hebrajski. Napisy: angielskie, polskie.
27 czerwca, godz. 19.00: KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ, reż. Roberta Grossman, USA / Polska 2018, 97’, dokument fabularyzowany
Amerykańsko-polski fabularyzowany dokument o powołanej w warszawskim getcie przez Emanuela Ringelbluma konspiracyjnej grupie historyków i społeczników Oneg Szabat, której celem było dokumentowanie wszelkich aspektów życia w getcie, a później również sytuacji Żydów w okupowanym kraju i masowej zagłady narodu. Historia Archiwum Ringelbluma to historia desperackiej walki o prawdę historyczną i o prawo do pisania własnej historii. W części fabularyzowanej wystąpili: Karolina Gruszka, Jowita Budnik, Piotr Głowacki i Wojciech Zieliński. Swojego głosu udzielił Ringelblumowi Adrien Brody.
Festiwale, Nagrody: Warsaw Jewish Film Festival 2018, San Francisco JFF 2018, Camerimage 2018.
Język: angielski, jidysz. Napisy polskie, angielskie.
MAJ 2019:
16 maja, godz. 19.00: FOXTROT, reż. Samuel Maoz, Izrael / Niemcy / Francja 2017, 108’
Film twórcy „LIBANU” (Złoty Lew 2009). Nietypowy i zaskakujący dramat izraelskiej rodziny w obliczu śmierci syna. Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie, zostaje zdruzgotane niespodziewaną wiadomością... W głównej roli występuje znakomity aktor izraelski Lior Aszkenazi, gwiazda doskonale znanej również w Polsce czarnej komedii „Duże złe wilki”, jednego z ulubionych filmów Quentina Tarantino.
NAGRODY i FESTIWALE: VENICE FILM FESTIVAL 2017 - SREBRNY LEW, INTERNATIONAL TORONTO FF 2017, CAMERIMAGE 2017, 8 IZRAELSKICH OSCARÓW (OPHIR 2017): NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZY REŻYSER, NAJLEPSZY AKTOR (LIOR ASZKENAZI), NAJLEPSZE ZDJĘCIA, NAJLEPSZY MONTAŻ, NAJLEPSZA SCENOGRAFIA, NAJLEPSZA MUZYKA, NAJLEPSZY DŹWIĘK (ALEX CLAUDE), WARSAW JEWISH FILM FESTIVAL 2018: 3 KAMERY DAWIDA W KATEGORII NAJLEPSZY DŹWIĘK (ALEX CLAUDE), NAJLEPSZA MUZYKA, NAJLEPSZE ZDJĘCIA.
23 maja, godz. 19.00: DROGA ASZERA, reż. Matan Yair, Izrael / Polska 2017, 92’
Film opowiada losy 17-letniego Aszera, któremu impulsywna natura przysparza kłopotów w szkole i poza nią. Ojciec widzi w nim spadkobiercę rodzinnej firmy budującej rusztowania. Tymczasem Aszer nawiązuje bliską relację z nauczycielem literatury Ramim, dzięki któremu odkrywa, że istnieje też świat poza biznesem ojca. Przynajmniej do chwili, kiedy tragiczny wypadek wszystko zmienia…
NAGRODY: JERUSALEM FILM FESTIVAL 2017 - NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZY AKTOR (ASHER LAX), NAJLEPSZE ZDJĘCIA (WYRÓŻNIENIE DLA BARTOSZA BIEŃKA); IZRAELSKI OSCAR 2017 ZA NAJLEPSZĄ MĘSKĄ ROLĘ DRUGOPLANOWĄ (AMI SMOLARTCHIK) I 7 NOMINACJI: NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZA REŻYSERIA, NAJLEPSZY SCENARIUSZ, NAJLEPSZY AKTOR, NAJLEPSZY MONTAŻ, CASTING; NOWE HORYZONTY 2017, CANNES 2017, WARSAW JEWISH FILM FESTIVAL 2018: GRAND PRIX – KAMERA DAWIDA DLA NAJLEPSZEGO FILMU I NAJLEPSZEGO REŻYSERA FESTIWALU.
DROGA ASZERA / SCAFFOLDING (reż. Matan Yair)