KINO ŻYDOWSKIE NA BIELANACH

KINO ŻYDOWSKIE NA BIELANACH

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej i Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury zapraszają do udziału w projekcie KINO ŻYDOWSKIE NA BIELANACH, który będzie realizowany od maja do końca września w siedzibie ośrodka przy ulicy Estrady 112.

W ramach projektu pokazanych zostanie 10 filmów z programu Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Projekcje będą poprzedzone prelekcjami i dyskusją z widzami. Działania te mają na celu ułatwienie dostępu do najnowszych nagradzanych na światowych festiwalach dzieł filmowych poświęconych tematyce żydowskiej. Są to teksty kultury ilustrujące złożoność i aktualność tej tematyki. Wiele z nich pokazuje współczesne spojrzenie na tę problematykę. Historia i kultura żydowska to mnogość spojrzeń i perspektyw diaspor z całego świata i Państwa Izrael. Tak jak różnorodna jest to materia tak różnorodny jest nasz cykl. Chcemy, żeby widzowie po 10 spotkania filmowych mieli poczucie obcowania z bogactwem tej niezwykłej kultury i historii. W maju pokażemy film FOXTROT Samuela Maoza nagrodzony Srebrnym Lwem w Wenecji i obsypaną nagrodami DROGĘ ASZERA w reżyserii Matana Yairego.

Kolejne informacje o Żydowskim Kinie Na Bielanach zostaną wkrótce zamieszczone na naszej stronie internetowej i na profilu festiwalu na Facebooku.

Projekt Żydowskie Kino na Bielanach jest realizowany dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Bielany.

PROGRAM pokazów MAJ 2019:

16 maja, godz. 19.00: FOXTROT, reż. Samuel Maoz, Izrael / Niemcy / Francja 2017, 108’

Film twórcy „LIBANU” (Złoty Lew 2009). Nietypowy i zaskakujący dramat izraelskiej rodziny w obliczu śmierci syna. Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie, zostaje zdruzgotane niespodziewaną wiadomością... W głównej roli występuje znakomity aktor izraelski Lior Aszkenazi, gwiazda doskonale znanej również w Polsce czarnej komedii „Duże złe wilki”, jednego z ulubionych filmów Quentina Tarantino. 

NAGRODY i FESTIWALE: VENICE FILM FESTIVAL 2017 - SREBRNY LEW, INTERNATIONAL TORONTO FF 2017, CAMERIMAGE 2017, 8 IZRAELSKICH OSCARÓW (OPHIR 2017): NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZY REŻYSER, NAJLEPSZY AKTOR (LIOR ASZKENAZI), NAJLEPSZE ZDJĘCIA, NAJLEPSZY MONTAŻ, NAJLEPSZA SCENOGRAFIA, NAJLEPSZA MUZYKA, NAJLEPSZY DŹWIĘK (ALEX CLAUDE), WARSAW JEWISH FILM FESTIVAL 2018: 3 KAMERY DAWIDA W KATEGORII NAJLEPSZY DŹWIĘK (ALEX CLAUDE), NAJLEPSZA MUZYKA, NAJLEPSZE ZDJĘCIA. 

23 maja, godz. 19.00: DROGA ASZERA, reż. Matan Yair, Izrael / Polska 2017, 92’

Film opowiada losy 17-letniego Aszera, któremu impulsywna natura przysparza kłopotów w szkole i poza nią. Ojciec widzi w nim spadkobiercę rodzinnej firmy budującej rusztowania. Tymczasem Aszer nawiązuje bliską relację z nauczycielem literatury Ramim, dzięki któremu odkrywa, że istnieje też świat poza biznesem ojca. Przynajmniej do chwili, kiedy tragiczny wypadek wszystko zmienia…

NAGRODY: JERUSALEM FILM FESTIVAL 2017 - NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZY AKTOR (ASHER LAX), NAJLEPSZE ZDJĘCIA (WYRÓŻNIENIE DLA BARTOSZA BIEŃKA); IZRAELSKI OSCAR 2017 ZA NAJLEPSZĄ MĘSKĄ ROLĘ DRUGOPLANOWĄ (AMI SMOLARTCHIK) I 7 NOMINACJI: NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZA REŻYSERIA, NAJLEPSZY SCENARIUSZ, NAJLEPSZY AKTOR, NAJLEPSZY MONTAŻ, CASTING; NOWE HORYZONTY 2017, CANNES 2017, WARSAW JEWISH FILM FESTIVAL 2018: GRAND PRIX – KAMERA DAWIDA DLA NAJLEPSZEGO FILMU I NAJLEPSZEGO REŻYSERA FESTIWALU. 


DROGA ASZERA / SCAFFOLDING (reż. Matan Yair)
 

Sala projekcyjna: Bielański Ośrodek Kultury - Filia Estrady 112, 01-932 Bielany, WSTĘP WOLNY! 

 

DOŁĄCZ DO WYDARZEŃ NA FB:

FOKSTROT

DROGA ASZERA  

Partnerzy i sponsorzy