POSZUKIWANIA EDKA – PROJEKT FILMOWY

„Edek” to niezwykły projekt filmowy, w którym spotykają się ocalała z Zagłady lwowska Żydówka i młody amerykański raper. Wspólnie – poprzez opowieść o historii i rap – tworzą przesłanie dla młodych ludzi. Tytułowy Edek to znany jedynie z imienia młody mężczyzna, który w czasie wojny pomagał Żydom we Lwowie. Twórcy filmu mają nadzieję, że dzięki projektowi uda się ustalić kim był Edek.

W ramach projektu filmowego Edek pochodząca ze Lwowa Janina Webber, dziś 86-letnia, opowiada historię swego ocalania z Zagłady. Po pobycie we lwowskim getcie, utraciwszy najbliższą rodzinę, wraz z ciotką i wujem znalazła pomoc u Edka, znajomego ciotki. Mężczyzna, zaangażowany w działalność konspiracyjną, ukrył ich oraz 11 innych osób w majątku Persenkówka na przedmieściach Lwowa, gdzie pracował. Po jakimś czasie Janina, wyposażona w fałszywe dokumenty, zamieszkała w klasztorze w Krakowie i tam doczekała końca wojny. Więcej na temat historii jej i jej rodziny znaleźć można na stronie projektu filmowego Edek.

Twórcy filmu starają się dotrzeć do informacji na temat tytułowego bohatera. Dotychczas udało się ustalić, że Edek wraz z bratem Kazikiem pracowali jako stróże nocni u sióstr zakonnych, w Persenkówce na przedmieściach Lwowa. Po zakończeniu wojny, według wspomnień wuja Janiny, Edek studiował teologię w Krakowie. Być może został księdzem.

W filmie Edek prócz Janiny występuje także młody raper Kapoo. Jak mówi, udział w projekcie traktuje jako szansę znalezienia nowych form artystycznego wyrazu, ciekawych i zrozumiałych dla jego młodych odbiorców.

Twórcą filmu jest Malcolm Green. Projekt realizowany jest przez NHC Arts & Green Cave People i wspierany prez Narodowe Centrum i Muzeum Holokaustu w Londynie (the UK National Holocaust Centre and Museum).

Pokaz filmu Edek odbędzie się 17 listopada 2018 r. w Muzeum POLIN w ramach 16. Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Podziel się tą informacją!Film dostępny jest także online.

Language: English. Subtitles: Polish.

17.11, SATURDAY, POLIN MUSEUM, 20:15, screened together with the "CLOSENESS" movie

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy