POKAZY W KRAKOWIE

W niedzielę 23 czerwca rozpocznie się 10. jubileuszowa odsłona projektu Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA” i ŻYDOWSKIEGO MUZEUM GALICJA - „PRZESTRZEŃ OBRAZU”.

Początek projektowi dała projekcja filmu Simona Targeta „Brzostek. Historia pewnego powrotu” (Nagroda specjalna na WJFF 2014). Obraz ten opowiada o powrocie związanego z Muzeum Galicja prof. Jonathana Webbera do miejsca urodzenia jego przodów – Brzostka na Podkarpaciu oraz odbudowie pamięci o Żydach w tamtym regionie. Pokaz ten odbył się 21 stycznia 2015 roku w Żydowskim Muzeum Galicja i od tego czasu udało nam się pokazać małopolskiej publiczności ponad 100 filmów. Przestrzeń Obrazu odbywa się podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. 

Projekt ten to szeroka panorama filmów o tematyce żydowskiej, które zostały wybrane przez selekcjonerów i selekcjonerki festiwalu KAMERA DAWIDA. Głównym założeniem przyjętym przez organizatorów jest próba uchwycenia różnorodności diaspor żydowskich z całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Europy Środkowej. W naszym programie znajdują się zarówno produkcje zaangażowane jak i nagradzane na największych światowych wysokobudżetowe produkcje. Przestrzeń Obrazu daje impuls do refleksji na historią i kulturą Żydów oraz nad współczesnym życiem żydowskim – czyli naszą teraźniejszością.  

W tym roku przodowaliśmy program specjalny „10 na 10” czyli dziesięć filmów na dziesięciolecie. W programie znalazły się: 

„Restauracja bez nazwy”, reż. Peter Keller

„Jedno Życie”, reż. James Hawes

„Początek”, reż. Stephane Freiss

„Golda”, reż. Guy Nattiv

„Dzieci Pokoju”, reż. Maayan Szwartz

„Po co tam jedziesz?” reż. Jasmine Kainy 

„Porwany”, reż. Marco Bellocchio

„Delegacja”, reż. Asaf Saban

„Marzec ‘68”, reż. Krzysztof Lang

„Dzienniki Reni Spiegel”, reż. Miłosz Kozioł 

Zapraszamy na projekcje do Żydowskiego Muzeum Galicja w KRAKOWIE.

10. Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej "PRZESTRZEŃ OBRAZU" odbywa się w dniach 23-28 czerwca. 

WSTĘP WOLNY!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy