PROJECTS

Misja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej jest podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe poprzez sztuke filmowa i umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi i najnowszymi filmami o tej tematyce.

Każdego roku odwiedza nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z diaspor z Izraela. Spełniamy ten cel organizując różnego rodzaju wydarzenia, które w atrakcyjny sposób przybliżają zarówno historię, jak i codzienne życie. 

Pokazy filmowe odbywają się w różnych rejonach Polski, aby umożliwić dostęp do kultury jak największej liczbie osób. Działamy zarówno w USA, Izraelu, Warszawie czy Krakowie, jak i w niewielkich miejscowościach takich jak Brzostek na Podkarpaciu, Milanówek pod Warszawą czy Kielce. Dla nas najważniejsi są ludzie i idee. Chcemy łączyć, a nie dzielić. Chcemy zderzać perspektywę wielkomiejskich ośrodków z problemami małych społeczności lokalnych. Naszą ambicją jest tworzenie jak najszerszej platformy dialogu i spotkań.

Festiwal to nie tylko filmy, ale także warsztaty mające na celu rozwijanie pasji.  W 2017 roku Fundacja Kamera Dawida WJFF. PL i Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej w ramach programu Fundacji Banku BZWBK Bank ambitnej młodzieży przystąpiły do realizacji innowacyjnego programu edukacyjno-szkoleniowego skierowanego do młodych ludzi.

Razem z Żydowskim Muzeum Galicja w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie zorganizowaliśmy pierwszy w tym mieście przegląd filmów o tematyce żydowskiej

Przestrzeń Obrazu. Naszymi partnerami byli m. in. Los Angeles Jewish Film Festival,

Jerusalem Film Festival czy Jewish Jerusalem Film Festival.

Dodatkowo jesteśmy partnerem unikatowego programu wspierania i kształcenia młodych talentów filmowych we współpracy z Jerusalem Film Workshop i Jerusalem Film Festival, z którymi zorganizowaliśmy polską edycję Jerusalem Film Workshop. W ramach warsztatów uczestnicy poznawali Izrael, doskonalili swój warsztat i wspólnie zrealizowali 5 filmów, których polska premiera odbyła się podczas 15. edycji Festiwalu w Muzeum POLIN.

Zależy nam na popularyzowaniu różnych aspektów życia Żydów i ich kultury, dlatego organizujemy warsztaty, dyskusje i panele pisarskie, filmowe, a nawet kulinarne.

Naszym celem jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi i najnowszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata. Chcemy pokazywać produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie. Wierzymy, że filmy, które proponujemy naszym widzom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z antysemityzmem. Podczas 17 dotychczasowych edycji zaprezentowaliśmy ponad 650 filmów z blisko 30 krajów i nagrodziliśmy produkcje, które później były doceniane na największych światowych festiwalach – zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Co roku odwiedza nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z diaspor i z Izraela.


Partners and sponsors