17. FESTIWAL KAMERA DAWIDA WJFF 2019

17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej - KAMERA DAWIDA 2019

W dniach 18-24 listopada odbędzie się 17-sty Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej - KAMERA DAWIDA. Głównym partnerem festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w którym odbędą się wybrane pokazy festiwalowe. Głównym kinem festiwalu jest kino HELIOS, a wydarzenia towarzyszące festiwalowi i projekcje specjalne będą miały miejsce w JCC Warszawa, kinie Czary i Mindspace Warszawa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski i  Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl, która poza tworzeniem corocznego festiwalu filmowego, prowadzi działalność edukacyjną i popularyzatorską.

Tegoroczny festiwal został dedykowany Arturowi Braunerowi, któremu przyznana została Honorowa Kamera Dawida. Artur Brauner – niemiecki producent filmowy polsko-żydowskiego pochodzenia, nominowany do nagrody BAFTA, honorowy obywatel miasta Łodzi, przeżył Holocaust, uciekł z Litzmannstadt Getto, a wojnę przeżył w ZSRR. Po wojnie osiadł w Berlinie, gdzie zrobił światową karierę producenta filmowego.

W programie retrospektywa filmów wyprodukowanych przez Artura Braunera: CUDOWNE DZIECI (Wunderkinder), ZA ŻYCIE! (Auf Das Leben!) oraz dokument MARINA, MABUS i MORITURI, który prezentuje drogę Artura Braunera do międzynarodowej sławy i w którym znakomitości branży filmowej oddają hołd jego osiągnięciom. Artur Brauner zmarł w lipcu br. W sierpniu obchodziłby 101 urodziny.

Podczas ceremonii otwarcia festiwalu odbędzie się Polska premiera filmu „Crescendo #makemusicnotwar” w reżyserii Drora Zahavi. Film wyprodukowała córka laureata Honorowej Kamery Dawida Alice Brauner. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

„Crescendo #makemusicnotwar” reż. Dror Zahavi, prod. Alice Brauner, Niemcy 2019, Muzeum POLIN, 18 listopada, godz. 19:30

W programie tegorocznego festiwalu znajdzie się ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z Polski i całego świata. Zaprezentowane zostaną filmy fabularne i dokumentalne między innymi z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Królestwa Niderlandów, Francji, Węgier, Australii, UK czy Szwajcarii.

Program pokazów dzień po dniu zobacz tutaj: program 2019

Katalog festiwalu 2019: pobierz tutaj!

Na wszystkie pokazy wstęp wolny! Obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w dniu pokazów w kasach kin. Więcej informacji tutaj: https://wjff.pl/pl/kina-wejsciowki-program/

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na FB: WarsawJewishFilmFestival

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy