KONKURS I JURY 2020

Prezentujemy JURY konkursu 2020!

W konkursie 18. edycji KAMERA DAWIDA 2020 znalazło się 30 najnowszych filmów m.in. z Polski, Izraela, Niemiec, Holandii, Włoch, Francji, Danii, Norwegii, USA, Kanady, UK, Australii czy Rosji. Do konkursu zakwalifikowaliśmy 7 pełnometrażowych fabuł, 11 pełnometrażowych dokumentów oraz 13 krótkich metraży! 

Filmy w konkursie: kliknij tutaj. 

Werdykt Jury zostanie ogłoszony podczas Wieczoru Zamknięcia w dniu 22 listopada!

Tegoroczne Jury reprezentują:

JURY W KATEGORII DŁUGOMETRAŻOWE FILMY FABULARNE

ANNE ESTHER BOUKRIS jest dyrektorką Kopenhaskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Ukończyła studia na kierunku badania mniejszości i jest ekspertem w dziedzinie współczesnej historii dotyczącej tożsamości Żydów. Prowadzi własną działalność, Social Cities 2030, jest partnerką Centrum Sztuki i Studiów Międzykulturowych (CKI). Była dyrektorką Muzeum Żydowskiego w Oslo. Anne mieszka częściowo w Tel Awiwie, a częściowo w Kopenhadze. 

OTTIE LOCKEY mieszkała w kanadyjskim Toronto od 1978 roku wraz ze swoją polską partnerką, pisarką Ewą Zarembą. Lockey definiuje się jako żydowska feministka o polskich korzeniach, a jej kariera zawodowa obejmowała takie zawody jak manager orkiestry, konsultant do spraw sztuki, edukator, trener życiowy, a ostatnio filmowiec. Jej filmy krótkometrażowe, kręcone w Polsce, były pokazywane w Toronto, Vancouver oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Nazywa siebie językowym ćpunem i uważa polski za swoje największe i najbardziej satysfakcjonujące wyzwanie. Przez wiele lat Ottie pracowała przy Festiwalu Filmowym Ekran – Festiwalu Polskich Filmów w Toronto, jako członek zarządu i przewodnicząca jury. W 2016 roku Ottie z dumą reprezentowała Ekran na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i z wielką przyjemnością uczestniczyła w Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej po raz pierwszy w 2019 roku. Obecnie jest producentką filmu dokumentalnego "Lezbijski detektyw Ewy Zaremby: historia życia" w reżyserii rodzimej reżyserki Nadine Arpin.

FRANK STERN naucza filmu i studiów kulturoznawczych, jest kuratorem i autorem, przewodniczącym Żydowskiego Klubu Filmowego w Wiedniu i profesorem kultury wizualnej i historii współczesnej na uniwersytecie w Wiedniu ze specjalnym uwzględnieniem kina żydowskiego. Od 2006 roku każdego lata organizuje pokazy filmowe na wolnym powietrzu, podczas których prezentuje filmy o Szoa w miejscu pamięci Mauthausen. Wykładał na uniwersytetach w Izraelu, Austrii, Niemczech, na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych. W latach 1997-2004 był dyrektorem Centrum Studiów Niemieckich i programu studiów austriacko-niemieckich na uniwersytecie Ben Guriona w Beer Szewie w Izraelu, a w 2002 roku dziekanem Wydziału Filmu i Telewizji w Sapir College, w Sederot w Izraelu. W 2018 roku był członkiem jury międzynarodowego na Festiwalu Filmów Żydowskich w Jerozolimie.<br><br>

JURY W KATEGORII DŁUGOMETRAŻOWE FILMY DOKUMENTALNE

ANNA POKŁOSIEWICZ kulturoznawczyni i animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie koordynuje działania edukacyjne dla dorosłych. Poza tym współpracuje z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym jako specjalistka od edukacji filmowej.

DANIELA ROSENFELD studiowała filozofię na uniwersytecie w Buenos Aires oraz fotografię i grafikę w Barcelonie. W 2003 roku dołączyła do zespołu Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej w Barcelonie (Festival de Cinema Jueu de Barcelona), a w 2017 roku została jego główną programerką.

BERND BUDER urodzony w 1964 roku w Berlinie Zachodnim, studiował nauki polityczne na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W latach 1996 - 2005 dyrektor programowy kina studyjnego "Berliner Filmkunsthaus Babylon". Prowadził nadzór kuratorski nad wieloma festiwalami filmowymi (Turkish Film Week Berlin, goEast Film Festival, dokumentArt Neubrandenburg, Prishtina FilmFestival). Od 1996 roku pracuje przy "FilmFestival Cottbus" na różnych stanowiskach - research, rzecznik prasowy, kurator - a w latach 2011 - 2014 szef rynku koprodukcji "connecting cottbus" oraz jego dyrektor programowy od roku 2015. Zespół FilmFestival Cottbus został wyznaczony do prowadzenia i organizacji Festiwalu Filmów Żydowskich w Berlinie i Brandenburgii od roku 2021. Buder jest także programerem sekcji konkursowych europejskiego festiwalu filmowego "Cinedays" w Skopje oraz konsultantem programowym sekcji Forum na Berlinale. Pracuje także jako dziennikarz filmowy i wykładowca, jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

JURY W KATEGORII KRÓTKOMETRAŻOWE FABUŁY I DOKUMENTY

TALIA WIGODER ukończyła uniwersytet w Tel Awiwie na Wydziale Kina, Filozofii i Studiów Afrykańskich. W latach 2016-2017 była główną programerką w konkursie międzynarodowym i konkursie izraelskim podczas Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Filmowego w Tel Awiwie. W 2018 była producentką na tym festiwalu, a następnie została jego dyrektorką i pełni tę funkcję przez ostatnie dwa lata. 

MARCIN MALATYŃSKI absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej PWSFTviT Łodzi. Od 2003 r. wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi, a obecnie także Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy Międzynarodowej. Współtwórca i długoletni dyrektor Festiwalu Filmów Studenckich „Łodzią po Wiśle”. Koordynator międzynarodowego programu developmentowego „Passion To Market”. Producent filmowy, m.in.  „Śpiewający obruski” w reż. Mariusza Grzegorzka ( „Złoty Pazur” na 40 FF w Gdyni) oraz „Wieża. Jasny dzień.” w reż. Jagody Szelc (Najlepszy debiut oraz Najlepszy scenariusz na 42 FF w Gdyni). Prezes zarządu Studia Filmowego Indeks.

WOLFGANG W. WERNER studiował socjologię, nauki polityczne, filozofię i amerykanistykę na uniwersytetach w Marburgu i Frankfurcie, ma dyplom w dziedzinie socjologii. Początkowo pracował w mediach, zarządzaniu i organizacji imprez, był programerem i krytykiem filmowym. Od 1985 roku prowadzi własną agencję PR, specjalizującą się w promowaniu międzynarodowych filmów studyjnych i niezależnych, od 1995 razem z Christiane Leithardt. Z upoważnienia międzynarodowych i krajowych producentów, dystrybutorów i firm sprzedażowych na świecie Werner i Leithardt pracowali przy wielu wybitnych filmach i z wieloma wybitnymi filmowcami i aktorami, organizując promocję filmów, ich prezentacje na festiwalach i spotkania z dziennikarzami filmowymi w Berlinie, Cannes, Wenecji i Locarno, na przykład dla Willema Dafoe, Abela Ferrary, Rithy Panh, Larsa von Triera, Ruperta Everetta, Ai Weiwei’a, Aki’ego Kaurismäki’ego, Todda Solondza, Katji Riemann, Miguela Gomesa, Erana Kolirina, Michaela Haneke’go, Isabelle Huppert, Juliana Schnabela, Francois Ozona, Tildy Swinton, Margarethy von Trotty i wielu innych. Wolfgang W. Werner jest również członkiem festiwali w Locarno i w Rzymie.

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy