JURY 2023

W konkursie 21. edycji KAMERA DAWIDA 2023 znalazło się 13 filmów z: Polski, Izraela, Ukrainy, Niemiec, Francji, Włoch, Cypru, Wielkiej Brytanii, Kanady i USA.

Filmy zakwalifikowane do konkursu walczą o GRAND PRIX-POLIN ufundowane przez Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w wysokości 10.000 zł! Werdykt Jury zostanie ogłoszony podczas Wieczoru Zamknięcia w dniu 29 października!

Lista filmów konkursowych: zobacz tutaj!

Tegoroczne Jury reprezentują:

JURY W KATEGORII DŁUGOMETRAŻOWE FILMY FABULARNE

MAŁGORZATA KIRSTEIN – zaczęła swoją karierę w mediach pracując przez wiele lat w firmach Univision oraz Univision Group, produkującej programy dla telewizji min. amerykański hit Koło Fortuny. Następnych kilkanaście lat pracowała w kinie Kinotece Multiplex jako dyrektor dz. Reklamy i PR. Odpowiedzialny była za organizacje eventów, festiwali filmowych, spotkań z twórcami oraz koordynacja współpracy z mediami. W 2017 r. za swoją działalność otrzymała nagrodę Honorowy Złoty Bilet od Stowarzyszenia „Kina Polskie”. Od 2 lat jest Koordynatorem w kinie KinoGram w Warszawie. Motto: „Go with the flow”.

ADA KOPEĆ-PAWLIKOWSKA – mgr politologii Uniwersytetu Jagiellońskiego,. Doradczyni i trenerka  w zakresie zarządzania projektami i strategiami finansowania ngo. Fotoreporterka współpracująca z  mediami , instytucjami kultury i  festiwalami w kraju i za granicą.  Współtwórczyni i pomysłodawczyni wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych (m.in.koncerty, festiwale, wystawy) w Krakowie. Koordynatorka i producentka dziewięciu edycji przeglądu filmów o tematyce żydowskiej „Przestrzeń Obrazu". W  Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odpowiada za program, promocję i PR. 

MIRIAM (MARIA) SYNGER - Religijna Żydówka. Polska patriotka. Matka piątki dzieci. Żona. Krakuska z czteroletnim pobytem w Izraelu i pięcioletnim w Łodzi. Z wykształcenia socjolożka. Na co dzień edukatorka żydowska. Prowadzi wykłady, spotkania, warsztaty, zajęcia. I na żywo i online. I dla dzieci i dla dorosłych. Najwięcej jej na instagramie i tik toku @jestem_zydowka. Czasem pisze artykuł tu czy tam. Miłośniczka lekkiego wiatru i wszelkich kolorów tęczy. W sobotę wyłącza telefon, w grudniu zamiast choinki stawia chanukije, na jesieni jada w szałasie, na wiosnę bawi się w przebieranki. Nie uznaje tematów tabu. Można pytać o wszystko. 

BEATA ZABOREK-SROKA - absolwentka Pedagogiki Filmu i teatru na Uniwersytecie Opolskim, Filmoznawstwa w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk  oraz Historii i Kultury Żydów na Uniwersytecie Warszawskim. Wiedze filmową uzupełniała na kursach „History of a american movies”  w Los Angeles.  Ekspert filmowy w TVP. Filmoznawca i pedagog teatru. Zawodowo związana  z Teatrem Rozmaitości, Filmoteką Narodową Instytutem Audiowizualnym i obecnie Muzeum Polin. Jako filmoznawca specjalizuje się w filmach Hollywood i kinie Holokaustu. Autorka wielu projektów filmowych i teatralnych dla dzieci i dorosłych w Polsce i poza jej granicami. Wykładowca w AMA Film Academy.

JURY W KATEGORII PEŁNOMETRAŻOWE FILMY DOKUMENTALNE

PATRYCJA DOŁOWY – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz AFA Wrocławskiej Szkoły Fotografii. Kieruje Jewish Community Center w Warszawie. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie ponad sześćdziesiąt wystaw w Polsce i za granicą. Tworzy sztukę performatywną, interwencje w przestrzeni miast. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. W 2022 uhonorowana medalem "Powstanie w Getcie Warszawskim" przyznawanym przez  Stowarzyszenie Żydów Kombatantów oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny za obronę godności każdego człowieka oraz walkę z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu.

MICHALINA MAJEWSKAz wykształcenia filmoznawczyni i historyczka, autorka projektu popularyzatorskiego Kino po żydowsku. Prowadzi wykłady i warsztaty poświęcone szeroko pojętym filmom żydowskim oraz przedstawieniom historii w kinie. Współpracuje m.in. z JCC Krakow oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W przeszłości organizatorka Festiwalu Kina Przedwojennego Urania oraz Przeglądu Kina o Tematyce Żydowskiej w Łodzi. Współpracowała z żydowską telewizją internetową Szalom.tv.

ANNA POKŁOSIEWICZ - kulturoznawczyni i animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie koordynuje działania edukacyjne dla dorosłych. Zawodowo zajmuje się również edukacją filmową.

PROGRAM FESTIWALU: SPRAWDŹ TUTAJ!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy