POKAZY WE WROCŁAWIU

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA” zaprasza na projekt filmowy „Kino Simcha”, który będzie odbywał się w dniach od niedzieli 31 lipca do czwartku 4 sierpnia w Mleczarni (codziennie o 20.30; poziom -1).

Filmy będą wyświetlane z polskimi napisami. Przed każdym seansem będzie można wysłuchać wprowadzenia do filmu w wykonaniu AGATY JANIKOWSKIEJ. W programie znalazł się wybór filmów krótkometrażowych przygotowany przez selekcjonerów festiwalu KAMERA DAWIDA. Na wszystkie pokazy WSTĘP WOLNY!

Program wydarzenia


31.07.2022 - niedziela
Pustynne jabłka, reż. Arik Lubetzky, Matti Harari, Izrael, 2014. (87 minut)
Film na podstawie dramatu Savyon Liebrecht, który opowiada o zderzeniu światopoglądów starszego i młodszego pokolenia Żydów sefardyjskich mieszkających w Izraelu. Przedmiotem konfliktu jest stosunek do miłości i małżeństwa oraz tradycyjnej roli kobiety. Obraz opowiada historię mieszkającej w Jerozolimie Rebeki Abarbanel: jedynaczki żyjącej w ortodoksyjnej rodzinie. Bohaterka szukając szczęścia zaczyna interesować się życiem świeckich Izraelczyków. Pewnego dnia ucieka z domu, by żyć w kibucu na pustyni ze swoim chłopakiem.


Pokaz we współpracy z Ambasadą Izraela


1.08.2022 - poniedziałek
Sznurówki, reż. Jacob Goldwasser, Izrael, 2018. (98 minut)
Gadi jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną, ze szczególnym poczuciem humoru, zaraźliwym śmiechem i niewyczerpanym optymizmem. Po nagłej śmierci mamy wprowadza się do swojego ojca Reubena, z którym nie miał dotychczas bliskich relacji. Reubena dotyka choroba i jego nerki przestają działać. Gadi chce oddać jedną ze swoich nerek, aby ocalić życie ojca, jednak komisja transplantacyjna sprzeciwia się procedurze, twierdząc, że Reuben jako jedyny opiekun prawny Gadiego nie ma prawa zezwalać na tak inwazyjną procedurę. Gadi jest przekonany, że wreszcie ma szansę zrobić coś znaczącego w swoim życiu i postanawia walczyć o swoje prawo do ratowania ojca.

Pokaz we współpracy z Ambasadą Izraela

2.08.2022 – wtorek
KRÓTKIE FORMY WJFF: POLSKIE HISTORIE INTYMNE
W stronę światła, reż. Beata Hyży-Czołpińska, Polska, 2020, 27min
Joanna, wychowana przez babcię w duchu ortodoksyjnego prawosławia, skończyła studia w Londynie i wróciła do małego podlaskiego miasteczka, miejsca swojego urodzenia. Wiedziała, że skazuje się na "intelektualną pustynię", ale czuła, że ma tu do odegrania pewną rolę. Jaką? Nazywa to poszukiwaniem prawdy. Bada historię pogranicza, swojej miejscowości i ludzi, którzy tu kiedyś żyli. Nie jest jej łatwo. Próby zatrudnienia się w miejscowej szkole czy Domu Kultury zakończyły się fiaskiem. Pracuje z młodzieżą jako wolontariuszka. Żyje na pograniczu światów - realnego, w którym wciąż szuka swojej tożsamości, i tego, którego już nie ma; świata kryńskich Żydów, o których pamięć przywraca w pracy z młodzieżą.


Lato 43, reż. Aneta Bussold, Polska, 2020, 26min
Lato 1943, polska wieś. Ciężarna Zosia i jej matka ukrywają Żydówkę, przyjaciółkę Zofii. Sytuacja komplikuje się, gdy rodzi się dziecko. Czy przyjaźń i ludzkość zostaną uratowane w sytuacji zagrażającej życiu? Opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach.
Pokazy dzięki współpracy z Warszawskim Festiwalem Filmów o Tematyce Żydowskiej
(Warsaw Jewish Film Festival) oraz Fundacją Kamera Dawida


3.08.2022 – środa
KRÓTKIE FORMY WJFF: POLSKIE HISTORIE INTYMNE
Jacek Sroka, Czeluść Działoszyc, reż. Jarosław Migoń, Polska, 2020, 11min
"Jacek Sroka. Czeluść Działoszyc" to projekt, w którym wybitny artysta opowiada o swoim obrazie. Poruszające wyznanie prowadzi od emocji, które przed laty wzruszyły dziecko, po zrealizowany kilkadziesiąt lat później artystyczny imperatyw. Zagłada żydowskich Działoszyc przechowana w pamięci i w sztuce. Film jest refleksją nad tragedią strasznego czasu.


Opowieść o miłości, reż. Rafał Bryll, Polska, 2021, 38min
Miłość Żydówki i Polaka, piękne chwile, wojna i mrożące krew wydarzenia. Bogdan Jastrzębski - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, wraca do czasów Wojny, kiedy zakochał się w tej jedynej, na całe życie - Krystynie Geisler, Żydówce. Pierwsze randki, nieśmiałe pocałunki, dramat Żydów w częstochowskim getcie oraz brawurowa akcja na ulicach Częstochowy, tuż pod okiem Niemców, która była jedyną możliwością ocalenia życia ukochanej Bogdana. Udało się, żyli długo i szczęśliwie.
Pokazy dzięki współpracy z Warszawskim Festiwalem Filmów o Tematyce Żydowskiej
(Warsaw Jewish Film Festival) oraz Fundacją Kamera Dawida


4.08.2022 - czwartek
Nieortodoksyjnie, reż. Eliran Malka, Izrael, 2018. (99 minut)
Gdy córka Yakova Cohena zostaje wyrzucona ze szkoły ze względu na pochodzenie etniczne, on postanawia walczyć. Jest rok 1983, a Yakov jest zwykłym jerozolimskim drukarzem. Wraz z dwójką przyjaciół zakłada organizację polityczną walczącą o prawa Żydów sefardyjskich. Początki są chaotyczne, ale pasja, oddanie, gniew i poczucie humoru pchają ich naprzód. „Nieortodoksyjnie” to pierwszy film fabularny wyreżyserowany przez Elirana Malkę. Zainspirowany jest wyjątkową historią powstania izraelskiej partii politycznej znanej jako „Shas”, tworzącej ruch na rzecz społeczności sefardyjskiej pozbawionej praw wyborczych. Produkcja jest komicznym dramatem opowiadającym o wydarzeniach, które przekształciły izraelskie społeczeństwo i rozbrzmiewają do dziś.

Pokaz we współpracy z Ambasadą Izraela

ZAPRASZAMY!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy