21. KAMERA DAWIDA

21. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA” obędzie się w dniach 23- 29 października w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (główny partner festiwalu), kinie Muranów, kinie Kinogram (Fabryka Norblina) oraz w JCC Warszawa. Wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy. Dzięki naszemu kilkuletniemu już partnerstwu z ogólnopolską platformą VOD Warszawa festiwal dotrze do widzów nawet z najdalszych zakątków Polski. Przez 7 dni pokażemy ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z całego świata. Wiele z nich polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć tylko u nas! Filmy, które zostały zakwalifikowane do konkursu głównego powalczą o „POLIN-Grand Prix”. „POLIN-Grand Prix”- to owoc 11-letniej współpracy Muzeum Polin i Fundacji „KAMERA DAWIDA”. To dowód wzajemnego zaufania i wagi jaką Muzeum przykłada do kinematografii o tematyce żydowskiej.


"Golda" Guy’a Nattiva – filmem otwarcia 21. festiwalu KAMERA DAWIDA!

Gale otwarcia i zamknięcia festiwalu odbędą się tradycyjnie w Muzeum POLIN. W tym roku w programie wydarzenia znajdzie się wiele filmów, w których pojawią się silne postaci kobiece. Bohaterką filmu gali otwarcia będzie premierka– „Żelazna Dama Izraela” Golda Meir. Film laureata Oscara Guy’a Nattiva „Golda” miał swoją światową premierę na Berlinale, był także filmem otwarcia Jerusalem International Film Festival. Podczas 21. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej obędzie się jego polska premiera.

"Golda", reż. Guy Nattiv, Wielka Brytania / USA / Izrael 2023, 100 min, polska premiera, fabuła, biografia, historyczny 

23 października, godz. 19.00, Muzeum POLIN,  KUP BILET >>

To fascynujący obraz pokazujący jednostkę na szczytach władzy, w samym środku Wojny Jom Kipur. Odtwórczynią głównej roli jest charyzmatyczna laureatka wielu nagród – m. in. Oscara, 3 Złotych Globów, 2 wyróżnień dla najlepszej aktorki w Cannes oraz nagrody dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji) - Helen Mirren.


Festiwal dwóch rocznic

Festiwal jest silnie związany z Warszawą, w której przed wojną mieszkała największa diaspora żydowska w Europie i druga najliczniejsza po Nowym Jorku wspólnota na świecie. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i marszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Fundacja Kamera Dawida należy do instytucji zaproszonych przez Muzeum POLIN do współtworzenia programu filmowego towarzyszącego tej wyjątkowo ważnej rocznicy. Dlatego mottem tegorocznego festiwalu są słowa zaczerpnięte z przemówienia Mariana Turskiego „Nie bądź obojętny”.

W 2023 roku przypada także 75 rocznica powstania państwa Izrael. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych widzów i widzek specjalny program filmów izraelskich. Jak co roku partnerem naszego wydarzenia jest Ambasada Izraela w Polsce.

Kina festiwalowe

W gmachu naszego głównego partnera Muzeum Historii Żydów Polskich czeka na naszych widzów ogromna sala kinowa – Audytorium im. Jana Kulczyka – licząca blisko 500 miejsc. Do grona naszych kin festiwalowych dołącza w tym roku miejsce o ogromnej tradycji i wielkim prestiżu – kino Muranów. Tak jak przed rokiem zapraszamy także do Fabryki Norblina, gdzie mieści się znane z blichtru i wygodnych kanap kino Kinogram. A w niedzielę, ostatniego dnia festiwalu, organizujemy z JCC Warszawa filmowy Boker tov!


Wszystkie goszczące nas miejsca są wyjątkowe i we wszystkich od 23 do 29 października zobaczycie wyjątkowe filmy! Bilety pojawią się w sprzedaży już 18 września!


W programie obok filmów portretujących współczesny Izrael oraz tych które będą odnosiły się do 80. rocznicy powstania w getcie, zobaczycie kino poświęcone postaciom kobiecym, sekcję filmów niemieckich (tworzonej w partnerstwie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Ambasadą Niemiec), filmy holenderskie (partnerem pokazów jest Ambasada Królestwa Niderlandów), produkcje z Ukrainy, Francji, Włoch, Austrii, Danii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Brazylii i kilkunastu innych krajów świata odnoszące się do współczesnego życia diaspor żydowskich.

Wydarzenie współfinansowane jest przez Miasto Stołeczne Warszawa. Pełna lista sponsorów i partnerów festiwalu: tutaj.

Bądźcie z nami w Warszawie i w całej Polsce! Zapraszamy!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy