NAGRODY 2022!

Prezentujemy laureatów Kamer Dawida 20. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej 2022!

Międzynarodowe Jury nagrodziło:

Międzynarodowe Jury w składzie: Anna Pokłosiewicz, Ishbel Szatrawska, Michalina Majewska, Anna Rozenfeld, Lea Wohl von Haselberg, Kornel Miglus, przyznało następujące nagrody:

NAJLEPSZY FILM W SWOJEJ KATEGORII: 

Najlepsza Fabuła Pełnometrażowa: SABAYA I JEJ KINO, reż. Orit Fouks Rotem, Izrael 2021

Uzasadnienie Jury: "Główną nagrodę 20. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej otrzymuje film „Sabaya i jej kino" – poruszający portret dziewięciu kobiet z różnych środowisk. Film w subtelny sposób pokazuje problemy współczesnego Izraela z perspektywy codzienności bohaterek. Świadomie wykorzystuje różne sposoby opowiadania filmowego i odnosi się do zagadnienia etyki zawodowej filmowca".  

Najlepszy Dokument Pełnometrażowy: 1341 FOTOSÓW O MIŁOŚCI I WOJNIE, reż. Ran Tal, Izrael 2022

Uzasadnienie Jury: "1341 Fotosów o miłości i wojnie w reżyserii Rana Tala (Izrael 2022) to dojrzały dokument, który przekonuje pięknem ujęć i mądrymi refleksjami na temat obrazów i ich prawd. Pokazuje historię kraju i fotografa w swoich pracach, udaje mu się być dziełem filmowym w najlepszym tego słowa znaczeniu bez ruchomych obrazów".

Najlepsza Fabuła Krótkometrażowa:  TATKO, reż. Lewis Rose, UK 2022

Uzasadnienie Jury: "Tatko w reżyserii Lewisa Rose'a (Wielka Brytania 2022) rozwija małą narrację o końcu życia i pytaniach, z którym pozostają ci, którzy zostali: Dla kogo przeznaczone są obrzędy pogrzebowe? A jaką rolę odgrywa tradycja? Dzięki przekonującym aktorom pokazana jest rodzina, która zbliża się do widza ze swoimi różnicami i wadami, której konflikty są znajome i wzruszające oraz potrafią rozwinąć w nich komizm".

Najlepszy Dokument Krótkometrażowy: CHERRY BONE, reż. Evgenia Gostrer, Niemcy 2021

Uzasadnienie Jury: "Cherry Bone w reżyserii Evgenii Gostrer (Niemcy 2021) opowiada w bardzo specjalnych animacjach historię migracji tzw. uchodźców kontyngentowych do Niemiec. Niczym mały esej zastanawia się nad relacjami pokoleniowymi i jest małym ukłonem w stronę rodziców – jednocześnie osobistą historią twórczyni filmu i spojrzeniem na młode pokolenie postsowieckich Żydów".

WYRÓŻNIENIA:

Wyróżnienie w kategorii Fabuła Pełnometrażowa: Niech nastanie ranek, reż. Eran Kolirin, Izrael, Francja 2021

Wyróżnienie w kategorii Dokument Pełnometrażowy: Ukos Światła, reż. Wojciech Szumowski, Polska 2021

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:

ROSE, reż. Aurelie Saada, Francja, 2021

SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !!! 

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy