ZAPISY NA WARSZTATY ANTYDYSKRYMINACYJNE
Otwieramy zapisy na bezpłatne warsztaty antydyskryminacyjne „Żyd, Gej – deformacje nieznanego” realizowane przez Fundację Kamera Dawida, organizatora Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, które odbędą się w lutym i marcu 2022!
CZYM JEST PROJEKT ANTYDYSKRYMINACYJNY?
Projekt antydyskryminacyjny „Żyd, Gej – deformacje nieznanego” zrodził się z potrzeby odpowiedzi na kłamliwe i propagandowe obrazy Żydów i przedstawicieli społeczności LGBTQ+ oparte na stereotypach i celowych wykrzywieniach. Kluczowym założeniem przyjętym przez twórców warsztatów jest przeciwstawienie bohaterów filmów dokumentalnych krzywdzącym sądom dotyczącym zbiorowości, do których te osoby należą.
KTO BĘDZIE Z NAMI PRACOWAŁ?
Spotkania poprowadzi doświadczona animatorka i dziennikarka Zuzanna Piechowicz z Radia Tok FM (prowadząca m.in. audycję "Szkoda czasu na złe seriale"); trenerka umiejętności miękkich, absolwentka Kursu Trenerskiego Grupy TROP. Jej teksty można przeczytać m.in. w "Newsweek Psychologia".
FILMY, KTÓRE POKAŻEMY
Punktem wyjścia do działań warsztatowych będą wielokrotnie nagradzane filmy dokumentalne: „Złota” Tomasza Knittela, „7-MY sierpnia” Michała Bollanda oraz „Army of lovers w Ziemi Świętej” Asafa Galaya.
Tworząc ten projekt, z dziesiątek filmów które pokazujemy naszym widzom każdego roku, wybraliśmy trzy, żeby podczas warsztatów „Żyd, Gej – deformacje nieznanego” opowiedzieć historie, które nas poruszyły, żeby przedstawić ludzi, którzy w różny sposób doświadczają inności.
JAKI CEL CHCEMY Z WAMI OSIĄGNĄĆ ?
Naszym celem jest skonfrontowanie bohaterów filmów dokumentalnych – ludzi którzy żyją pośród nas – ze stereotypami, czyli deformacjami grup, do których oni/one/osoby należą. Droga, którą chcemy wspólnie przejść prowadzi od stereotypu, poprzez ciekawość i uważność w spotkaniu z innym/inną aż do przemiany i przepracowania deformacji, które popchnęły nas do tej refleksji.
Partnerem warsztatów jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz festiwal WATCH DOCS.
NA CZYM POLEGAJĄ WARSZTATY?
Jeśli interesujesz się tematyką żydowską, nie są ci obce problemy społeczności LGBTQ+, nie zgadzasz się na przemoc lub poszukujesz odpowiedzi, to warsztaty antydyskryminacyjne są dla ciebie.
Każdy warsztat składa się z dyskusji na temat streotypów, ocen i opinii, które następnie skonfrontowane zostaną z zaprezentowanymi filmami: "Złota" w reż Tomasz Knittela, "7-MY Sierpnia" w reż. Michała Bollanda oraz „Army of lovers w Ziemi Świętej” w reż. Asafa Galaya. Końcowym zadaniem grupy biorącej udział w warsztacie będzie wypracowanie wspólnego stanowiska i spisanie wniosków - na tej podstawie powstanie krótki film lub podsumowanie w postaci tekstu.
Każde warsztaty mogą się przerodzić w lokalny projekt publiczny, akcję społeczną czy inne formy ekspresji, do czego chcemy zachęcać wszystkich animatorów i uczestników.
ZAPISY NA WARSZTATY
- Warsztaty odbędą się ONLINE na platformie ZOOM.
- Liczba osób, która będzie mogła wziąć udział w zajęciach jest ograniczona do 10, dlatego serdecznie zachęcamy do szybkich zgłoszeń. Jeszcze mamy miejsca!
- Początek zajęć 12 i 13 lutego 2022 r. o godz.: 10.00; czas trwania zajęć każdego dnia – ok. 2.5h.
- Udział w warsztatach jest bezpłatny.
- LINK DO ZAPISÓW - kliknij poniżej, aby się zapisać:
Serdecznie zapraszamy!
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG