W dniach 27.06 -1.07 odbywa się w Krakowie 7. Przegląd filmów o Tematyce Żydowskiej „Przestrzeń Obrazu”, którego organizatorami są Fundacja Kamera Dawida i Żydowskie Muzeum Galicja. Przegląd obywa się w ramach 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

W programie wydarzenia znalazły się dwa filmy „Złota” Tomasza Knittela i „Army of lovers w Ziemi Świętej” Asafa Galay’a , które Fundacja Kamera Dawida zaprosiła do realizowanego przez siebie projektu antydyskryminacyjnego „Żyd, Gej – deformacje nieznanego” – www.warsztaty.wjff.pl.

Filmy są wyświetlane w Żydowskim Muzeum Galicja przy ul. Dajwór 18 w Krakowie. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

Program wydarzenia:

Niedziela 27.06.2021 godz. 19.00
Inauguracja przeglądu Przestrzeń Obrazu. VII Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej

„Koniec miłości”
reż. Keren Ben Rafael, Francja, Izrael, 2019, 90 min
FR, HEB, napisy: PL

Julie i Yuval mieszkają w Paryżu, są zakochani i właśnie urodziło im się dziecko. Gdy Yuval musi wracać do Izraela, by przedłużyć wizę, postanawiają utrzymywać codzienny kontakt prowadząc wideorozmowy. Miłość na odległość okazuje się jednak trudniejsza niż można było przypuszczać. Czy wytrzyma internetową próbę?


Poniedziałek 28.07.2021 godz. 19.00
„Prawdziwa Fauda”
reż Oren Rosenfeld, Izrael 2018, 53’
HEB, ENG, napisy: PL

„Prawdziwa Fauda” to szansa na poznanie Dorona i jego oddziału od kuchni. Mamy do czynienia z aktorami, którzy jak się okazuje przynajmniej w części współdzielą doświadczenia granych przez siebie postaci. Oren Rosenfeld zabiera widzów w podróż po Izraelu, który stanowi arenę konfliktu i przestrzeń działań sił specjalnych oraz separatystów. Zdjęcia realizowano w niebezpiecznych rejonach, również tam, gdzie rzeczywiście toczyły się walki. Lior (Doron) przez wiele lat był żołnierzem jednostki specjalnej. Swoje doświadczenia wykorzystał podczas prac nad scenariuszem, do których został włączony. Lior traktował udział w tym projekcie jako rodzaj terapii PTSD (zespół stresu pourazowego). „Prawdziwa Fauda” pozwala nam przekonać się, w jaki sposób serial został odebrany przez Izraelczyków i Palestyńczyków. Izraelczycy podkreślają realizm produkcji Rosenfelda, natomiast Palestyńczycy deprecjonują serial, ale jego popularność wśród nich jest nie mniejsza niż w Izraelu.

„Jak powstawał Król”
reż. Canal Plus, Polska, 2020, 55min
PL

„Król” to serial zrealizowany na bezprecedensową skalę. Z rozmachem, ze wspaniałymi aktorami, z niezwykłym scenariuszem, fascynującą scenografią, kostiumami i charakteryzacją. U podstawy tego ogromnego przedsięwzięcia leżała powieść uznanego pisarza – Szczepana Twardocha, nosząca ten sam tytuł. Proces twórczy powstawania serialu był ogromnym wyzwaniem, ale też kilkuletnią, fascynującą przygodą dla całej, kilkusetosobowej ekipy. Film „Jak powstawał Król” odsłania kulisy tego fascynującego procesu.


Wtorek 29.06.2021 godz.19.00

„Złota”
reż. Tomasz Knittel, Polska , 2019, 84min
PL, napisy: EN

Dom na Złotej przytulony jest do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Odziedziczony został po przodkach żydowskiego pochodzenia, oddany potomkom w ramach reprywatyzacji. Domem zajmuje się wraz z żoną Idą 35-letni Krzysztof, wnuk przedwojennej właścicielki domu, która przetrwała Holokaust. Ich życie, tęsknoty, niespełnienia i ideały przeplatają się z losami mieszkańców kamienicy: 94-letniego emerytowanego księgowego Czesława, Afgańczyka Sultana, Ukrainki Inny czy Fadiego - uchodźcy z ogarniętej wojną Syrii. Nad losem bohaterów wisi topór politycznej rozgrywki o reprywatyzowane kamienice w centrum Warszawy. „Złota” to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w Polsce i we współczesnym świecie i o tym, czy, i gdzie jest miejsce, w którym da się żyć…


Środa 30.06.2021 godz. 19.00

„Army of Lovers w Ziemi Świętej (BeEretz HaKodesh)”
reż. Asaf Galay, Izrael 2018, 61 min
EN, HEB, SE, napisy: PL, EN

Dyskotekowe hity „Crucified" i „Obsession" wywarły wpływ na europejską muzykę pop lat 90. Trudno zapomnieć ich krzykliwe, kiczowate teledyski. Szwedzki zespół Army of Lovers, łączący styl glamour i swobodę obyczajów kultury gejowskiej i drag queen z elementami kultury żydowskiej, ponad trzy dekady temu wyrósł na międzynarodową gwiazdę pop. Ale niewiele osób wie, że jego pochodzący z Algierii lider Jean-Pierre Barda w 2015 roku zdecydował się emigrować do Izraela. Dokumentalista Asaf Galay w pełnym absurdalnego humoru filmie śledzi jego drogę od sztokholmskiej sceny gejowskiej, przez okres największej sławy, aż do aliji i poszukiwania nowego siebie w Tel Awiwie.


Czwartek 1.07.2021 godz.19.00

Pokaz filmu „Kraków i Orient: Spacery po wielokulturowym Krakowie” i spotkanie z Adamem Balcerem, pomysłodawcą projektu

PL
Wstęp wolny

Projekt „Kraków i Orient: Spacery po wielokulturowym Krakowie” porusza tematykę historyczno-kulturowych związków Krakowa ze światem islamu oraz powiązań pomiędzy krakowską społecznością żydowską i muzułmanami.
Film powstał w ramach grantu Urzędu Miasta Krakowa a jego producentem jest
Kolegium Europy Wschodniej.

Adam Balcer: dyrektor programowy Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Wykłada w Studium Europy Wschodniej UW. Prowadzi podcast historyczny „Babel. Rzeczpospolita Multi-Kulti” w TOK FM. Autor trzech książek, licznych raportów i artykułów.

ZAPRASZAMY!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy