SEKCJA “GŁOSY KOBIET”

Podczas pracy nad programem festiwalu dla naszej publiczności zawsze wybieramy najlepsze filmy. W tym roku zdaliśmy sobie sprawę, że wiele wybranych przez nas filmów zostało wyreżyserowanych i wyprodukowanych przez kobiety. Nasz program pokazuje pracę nowego pokolenia reżyserek z całego świata. Jako główny Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej pochylamy się nad twórczością tych młodych reżyserek, które zmieniły estetykę i politykę kin studyjnych, a w naszym przypadku także kina żydowskiego. Te kobiety definiują nową erę kina kobiecego, wybierając historie skupiające się na silnych, niezapomnianych kobietach z różnych środowisk i kontekstów historycznych.


"POCIĄG DONIKĄD" pokazujący ostatnie dni wojny i niespodziewaną przyjaźń pomiędzy rosyjską snajperką, niemiecką wieśniaczką i Holenderką o żydowskich korzeniach. Jeden z najlepszych filmów o tematyce żydowskiej w 2022 roku! Reżyserka Saskia Diesing po pokazie odpowie na Państwa pytania.

BILETY: MUZEUM POLIN, 19.11.2022, GODZ. 17:00


"EWOLUCJA" - to filmowe arcydzieło napisane przez Katę Weber, która będzie naszym gościem specjalnym i odpowie na Państwa pytania po seansie. Film przedstawia trzy epizody opowiadające historię trzech pokoleń europejskiej rodziny o żydowskich korzeniach, które skupiają się na żeńskich członkiniach rodziny.

BILETY: KINO KINOGRAM W FABRYCE NORBLINA, 18.11.2022, GODZ. 18:00

"SABAY I JEJ KINO" - młodej izraelskiej reżyserki Orit Fouks Rotem w swoim debiucie pełnometrażowym zaciera granice między fikcją a dokumentem. Robi to w bardzo wyszukany sposób, taki, który zadaje pytania o etykę i estetykę, które wpisują się w stylistykę filmu i jego świat narracji. Osiem kobiet, Żydówek i Arabek, młodych i starszych, singielek i mężatek uczęszcza na warsztaty filmowe zorganizowane w miejscowym domu kultury. Starsze kobiety bardzo rzadko grają główne role w filmach fabularnych.

W "ROSE" bohaterką jest 78-letnia Francuska, która traci swojego ukochanego męża i zdaje sobie sprawę, że w jej rękach spoczywa odpowiedzialność za trwałość jej rodziny. Wyreżyserowany przez Aurélie Saada "Rose" jest naszym filmem zamknięcia.

BILETY: MUZEUM POLIN, 20.11.2022, godz. 20:00

Etel, 9-letnia dziewczynka żyjąca w społeczności chasydów w Paryżu, jest główną bohaterką krótkometrażowego filmu Stéphanie Halfon "Women of Virtue". To film o dojrzewaniu, o relacjach między matką a córką w cieniu religii i tradycji skonfrontowanej ze światem Zachodu.

Inne polecane filmy festiwalu, których twórcami są kobiety:


"Cherry Bone": krótka animacja Evgenii Gostrer.
"Fałszerz": wysokogatunkowy film o Holokauście wyreżyserowany przez Magie Peren.
"Hallelujah: Leonard Cohen": dokument o legendarnym Cohenie wyreżyserowany przez Daynę Goldfine (wspólnie z Danielem Gellerem).
"Charlotte": pełnometrażowa animacja wyprodukowana przez Julię Rosenberg, która będzie naszym gościem po seansie.
"Książę i dybuk": nagradzany dokument wyreżyserowany przez Elwirę Niewierę (wraz z Piotrem Rosołowskim).
"Krótka historia": krótka animacja oparta na opowiadaniu Etgara Kereta, wyreżyserowana przez Ofrę Kobliner.
"19|91": wzruszający polski dokument wyreżyserowany przez Emilię Śniegoską.

ZAPRASZAMY!

PROGRAM I BILETY: KLIKNJI TUTAJ!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy