PARTNER FESTIWALU PREZENTUJE!

Odrodzenie języka jidysz w Polsce.

Przez wiele lat jidysz był w Polsce jednym z najczęściej używanych języków. Żydzi mieszkający tu od przeszło tysiąca lat rozmawiali między sobą w tym wyjątkowym języku, który dziś już prawie zupełnie zanika. Nadszedł czas aby przywrócić go ponownie do użytku. gdyż to właśnie języki tworzą mosty porozumienia między ludźmi.

Koszulki, których autorem jest Guy Sadaka, przewodnik wycieczek izraelskich w Polsce, stanowić będą w Polsce absolutną nowość.

Setki lat po tym, jak jidysz pojawił się Polsce, dziś otrzymuje on drugie życie poprzez koszulki (z krótkim i długim rękawem, swetry i bluzy z kapturem, wkrótce również inne produkty) z nadrukowanymi na nich różnymi powiedzeniami w języku, którym przed siedemdziesięcioma laty posługiwało się 3,5 miliona polskich Żydów i miliony na całym świecie.

Jako, że języki tworzą mosty porozumienia między ludźmi, Guy wyszukał słowa brzmiące identycznie i znaczące to samo zarówno po polsku jak i w jidysz. Chodzi o to, aby oba języki umieścić znów w jednym miejscu.

Napisy na koszulkach składają się z trzech rzędów – w pierwszym znajduje się wyrażenie w jidysz (np. goj, szabat szalom czy bałagan), w drugim wymowa zapisana alfabetem łacińskim, w ostatnim zaś analogiczne wyrażenie po polsku. „Praca nad słowami trwała wiele miesięcy” – mówi Guy. „W przypadku każdego powiedzenia dokładnie sprawdziliśmy, jak brzmieć będzie jego polski odpowiednik. Nie zdziwiłbym się, jeśli pewnego dnia Polacy na ulicy pozdrawiać się będą Szabat szalom, w sytuacjach biznesowych mówić będą Mazal uwracha (powodzenia) lub będą jedli szmalc hering (śledź), który to do dziś znany jest zarówno w Polsce jako narodowa potrawa, ale i w wielu żydowskich gminach na całym świecie.

Koszulki, dostępne tylko poprzez stronę YALLABYE.PL, sprzedawane w okazyjnej cenie 69zł za t-shirt z krótkim rękawem (wysyłka wliczona w cenę) stanowić będą idealny prezent dla wszystkich, których chcemy obdarować czymś wyjątkowym.

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA STRONY: YALLABYE.PL

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy