FESTIWALOWY WEEKEND

Zapraszamy na filmowy weekend z 19. Festiwalem Kamera Dawida

Pomimo pandemicznych utrudnień w tym roku przygotowaliśmy program, który jest wyjątkowo zróżnicowany i atrakcyjny. Poniżej prezentujemy kilka filmów, które będziecie mogli zobaczyć w nadchodzący weekend!

UŚMIECHNIJ SIĘ!

Widzom, którzy w kinie poszukują lżejszej rozrywki, proponujemy „ZŁOTE GŁOSY” (Golden Voices) Evgenya Rumana, ciepłą, komediowo melancholijną opowieść o tym, czy można zacząć życie na nowo po sześćdziesiątce. Raya i Viktor, przez dziesięciolecia podkładający głosy w największych kinowych przebojach, wraz z upadkiem ZSRR emigrują do Izraela i... No właśnie, muszą z czegoś żyć. Ich poczynania doprowadzą do serii dziwacznych i nieoczekiwanych zdarzeń. Ta komedia swoim absurdem przywodzi na myśl dzieła Akiego Kaurismäkiego.

„ZŁOTE GŁOSY” (Golden Voices), 19.11.2021 Kino HELIOS w Blue City

DOSTĘPNY TAKŻE ONLINE OD 22 LISTOPADA NA VOD.WARSZAWA.PL!

DOKUMENT: NIETUTEJSI, @MIRIAMFROMPOLAND i PORTRET

Pamiętając o fanach dokumentu szczególnie polecamy polską premierę "NIETUTEJSI (DISPLACED)" w reż. Sharon Ryby-Kahn! Mieszkająca w Niemczech Sharon należy do trzeciego pokolenia ocalałych z Holokaustu. Kiedy po 7 latach ciszy kontaktuje się z nią z Izraela ojciec, postanawia sięgnąć głębiej do rodzinnej historii. Jej dziadkowie przetrwali Holokaust w Polsce. Podczas pracy nad tym bardzo osobistym filmem reżyserka odwiedza kolejne miejsca, spotykając się z różnymi osobami, by dotrzeć do istoty międzypokoleniowej traumy Shoah i odpowiedzieć sobie, dlaczego w jej rodzinie tak wiele przemilczano. Stopniowo zaczyna też zadawać niewygodne pytania swoim niemieckim znajomym.

DOSTĘPNY TAKŻE ONLINE OD 22 LISTOPADA NA VOD.WARSZAWA.PL!

Z kolei warszawska premiera @MIRIAMFROMPOLAND w reż. Piotra Szczepańskiego to dwuletnia intymna obserwacja życia małej społeczności żydowskiej, zrealizowana metodą Direct Cinema. Obserwujemy ten świat z perspektywy rodziny. Głównym tematem jest tożsamość i przynależność. Kim jestem? Polakiem, czy Żydem, czy może obydwoma jednocześnie? Gdzie jest moja społeczność? PO POKAZIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM I PRODUCENTKĄ FILMU!

BILETY NA POKAZ W CENIE 10 ZŁ OD OSOBY: KUP TUTAJ!

@MIRIAMFROMPOLAND, Piotr Szczepański, Polska 2021

Na niedzielne popołudnie polecamy zaś trzymający w napięciu dokument śledczy zadający pytania o granice sztuki: „PORTRET” (Portrayal) reżysera z Kanady, Billiego Mintza. To jedna z tych trudnych do uwierzenia historii, które zdarzyły się naprawdę. Mamy tu mroczną rodzinną tajemnicę, próbę zdemaskowania wielkiego oszustwa w świecie sztuki i prawdziwy dokumentalny thriller.  

BILETY NA SEANS W CENIE 10 ZŁ MOŻNA KUPIĆ ONLINE I W KASACH KIN: ZOBACZ TUTAJ!

PORTRET / PORTRAYAL, Billie Mintz, Kanada 2020, Muzeum POLIN, 21.11, g. 14:00

NOWE KINO IZRAELSKIE

Wśród filmów fabularnych mamy silną reprezentację nowego kina izraelskiego. Na pewno warto wspomnieć o tegorocznym kandydacie do Oscara z główną rolą Shiry Haas, znanej z przebojowych seriali „Unorthodox” i „Shtisel”. „ASIA” Ruthy Pribar to poruszające kino społeczne, historia matki i córki, które zbliżyć może dopiero nadciągająca tragedia. Naprawdę mocny, zapadający w pamięć film. 

ASIA, Ruthy Pribar, Izrael 2020, Muzeum POLIN, 20.11, g. 20:00

“PLAN A”, w reżyserii i według scenariusza pochodzących z Izraela braci Dorona i Yoava Paz to widowiskowe kino historyczne odtwarzające prawdziwy spisek i prezentujący współczesną refleksję nad minionymi wydarzeniami. To historia Nakam, tajnej organizacji ocalałych z Holokaustu, kierowanej przez Abę Kovnera, później jednego z kluczowych świadków na procesie Eichmanna. Grupa postawiła sobie za cel zabicie 6 milionów Niemców w ramach odwetu za Holokaust. Główny bohater filmu, Max, grany przez jednego z najpopularniejszych niemieckich aktorów, Augusta Diehla, prowadzi widzów przez piekło świata zewnętrznego i jeszcze gorsze piekło własnej, poranionej psychiki. Film porusza wiecznie aktualne tematy znaczenia zemsty w życiu człowieka i jego zdolności radzenia sobie z tragediami. To skłaniający do refleksji film, prezentujący współczesną refleksję nad minionymi wydarzeniami.

BILET NA POKAZ MOŻNA KUPIĆ ONLINE: KLIKNIJ TUTAJ.

PLAN A, reż. Doron i Yoav Paz, Niemcy 2021, Muzeum POLIN, 20.11, g. 17:15

WIECZÓR ZAMKNIĘCIA: „SHIVA BABY"

Na Wieczór Zamknięcia Festiwalu pokaz filmu SHIVA BABY” - brawurowy, queerowy debiut Emmy Seligman, która pokazuje, że film za 200 tys. dolarów może zawstydzić niejedną wysokobudżetową produkcję. Przestrzegając zasady jedności czasu, miejsca i akcji Seligman zabiera nas w 77 minutową jazdę bez trzymanki. Jej bohaterka - przykładna córeczka z żydowskiego domu, umawiająca się z facetami na seks za pieniądze - musi stawić czoła pechowi, prześladującemu ją podczas rodzinnej uroczystości zaczynającej Sziwę, tydzień żałoby po bliskiej zmarłej. Zapewniamy kino zapadające w pamięć!

SHIVA BABY, Emma Seligman, USA / Kanada 2020, Muzeum POLIN, 21.11, g. 19:30

KINA I BILETY

Na pokazy filmowe w kinach zapraszamy do Muzeum POLIN, Kina Helios Blue City, Kina Amondo, Mindspace Koszyki, Fina.

Natomiast na pokazy w formule online dostępne w całej Polsce zapraszamy na Ninateka.pl oraz vod.Warszawa.pl.

Do wspólnego gotowania z ABE GOTUJE NA VOD.WARSZAWA.PL ZAPRASZAMY JUŻ W NAJBLIŻSZY PIĄTEK 19 listopada!

Bilety: SPRAWDŹ TUTAJ!

DO ZOBACZENIA W KINACH I ONLINE!

FILMY, HARMONOGRAM PROJEKCJI I BILETY: SPRAWDŹ TUTAJ!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy