FILM OTWARCIA 2022

14 listopada rusza 20. Festiwal KAMERA DAWIDA - Warsaw Jewish Film Festival!

Ceremonię otwarcia tej wyjątkowej jubileuszowej odsłony festiwalu uświetni warszawska premiera filmu "UKOS ŚWIATŁA" w reż. Wojciecha Szumowskiego. Pokaz odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN o godzinie 20:00. Partnerem pokazu otwarcia jest Fundacja Tygodnika Powszechnego. W tym roku obchodzimy jeszcze jedną wyjątkowo ważną dla nas rocznicę – 10 lat temu Muzeum Polin stało się głównym partnerem Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

„UKOS ŚWIATŁA”

Film jest opowieścią o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność zgromadzoną wokół Dariusza Popieli - kajakarza górskiego, zdobywcy medali mistrzostw Polski, Europy i świata, olimpijczyka oraz założyciela Fundacji Rodziny Popielów Centrum, inicjatora projektu „Ludzie, Nie Liczby”. Grupa młodych ludzi nie zgadza się na to, by spełnił się hitlerowski zamiar zatarcia żydowskiej historii. Wspólnie prowadzą prace na starym, zapomnianym cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu.

Film dokumentuje proces przywracania godnej pamięci o ludziach, którzy tu żyli. Z imienia i nazwiska. Odpowiedni ukos światła pozwala odczytać zatarte litery na kamiennej macewie. Wysiłek włożony w zebranie opowieści lokalnych mieszkańców przywraca pamięć o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli podczas Zagłady. Zobaczymy tu niezwykłe spotkania, jak się okazuje, także i samych bohaterów filmu z nieznaną historią własnej rodziny.

Wszyscy wierzymy w siłę opowieści, która zawsze zwycięża niepamięć. Taką opowieścią jest „Ukos Światła”. Każdy bezinteresowny gest uczyniony z myślą o ofiarach Zagłady jest kolejnym krokiem w walce z niepamięcią.

Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z bohaterem, reżyserem i producentem filmu!

BOHATER FILMU DARIUSZ POPIELA

Urodzony 27 lipca 1985 roku w Krakowie. Kajakarz górski, olimpijczyk, zdobywca medali mistrzostw Polski, Europy i świata. W 2018 roku założył Fundację Rodziny Popielów Centrum. Głównym celem Fundacji jest realizacja projektu „Ludzie, nie liczby” - imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady oraz propagowania wiedzy i przywracania pamięci o mniejszościach narodowych, etnicznych i religijnych zamieszkujących tereny Polski w ujęciu historycznym i współczesnym. Działania Dariusza Popieli i innych, działających przy projekcie osób, do tej pory przyczyniły się do imiennego upamiętnienia kilku tysięcy żydowskich mieszkańców Podhala.

Laureat Nagrody im. Andrzeja Wajdy przyznawanej przez Fundację Kyoto-Kraków za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej i wrażliwość na problemy mniejszości oraz Nagrody POLIN za pielęgnowanie pamięci o żydowskich sąsiadach i upamiętnienie ponad pięciu tysięcy ofiar Zagłady.

REŻYSER FILMU WOJCIECH SZUMOWSKI

Urodzony w się w 1961 roku w Bielsku-Białej. Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii. Reżyser, dokumentalista i producent, od ponad 30 lat aktywny w branży filmowej i telewizyjnej. Autor wielu nagradzanych i docenianych filmów dokumentalnych, wyświetlanych na kanałach telewizyjnych na całym świecie (m.in. Al Jazeera, TVP, TVN, Discovery, BBC World). Laureat wielu nagród na festiwalach w Warszawie, Łodzi, Cervino, Syczuanie i Vancouver, dwukrotnie uhonorowany Grand Press Award w 2010 i 2013 roku. Obecnie szef Studio Szumowski, niezależny twórca i reżyser. Wcześniej producent i reżyser dla Discovery Historia TVN i TVN, a w latach 2000-2001 szef redakcji dokumentu w TVP 2 gdzie stworzył koncepcję i wprowadził pasmo filmu dokumentalnego „Polska bez fikcji”. Wielokrotnie nagradzany na polskich i międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach branżowych.

BILETY SĄ JUŻ W SPRZEDAŻY! KUP TERAZ: FILM OTWARCIA ZAPRASZAMY!

ZOBACZ FILMOWY ZWIASTUN FESTIWALU!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy