POKAZ SPECJALNY: PROCES EICHMANNA

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu – 27 stycznia 2022 r. - uczcimy sześć milionów żydowskich ofiar Holokaustu i miliony innych ofiar nazistowskiego reżimu.


W tym roku festiwale filmów o tematyce żydowskiej z Warszawy (Warsaw Jewish Film Festival - KAMERA DAWIDA), Berlina (Jewish Film Festival Berlin | Brandenburg) i Budapesztu (JCC Budapest) wraz z organizacją Jewish Moving Pictures wspólnie organizują pamiątkowe wydarzenie online.

We współpracy z Centrum Audiowizualnym przy Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu YAD VASHEM, a także wraz z rodziną Perlovów, pokażemy odnowioną wersję filmu “Proces Eichmanna” (reż. David Perlov, Izrael 1979, 66 min). Po pokazie zapraszamy na dyskusję z udziałem dyrektorki Centrum Audiowizualnego YAD VASHEM, Liat Ben Habib oraz córki reżysera, uznanej montażystki i producentki, Yael Perlov.

Pokaz i dyskusja online odbędą się w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu 27 stycznia 2022 o godz. 19.00

FILM "PROCES EICHMANNA"


Proces Eichmanna był przełomowym momentem kształtującym izraelską tożsamość, a także pamięć całego świata o Holokauście. Przedstawiamy unikalny film nakręcony w 1979 r. przez Davida Perlova, ojca izraelskiego dokumentu.

Rafi Eitan, dowódca grupy agentów Mossadu, która pojmała Eichmanna, świadkowie z jego procesu, młodzi Izraelczycy wspominający traumy rodziców - wszyscy oni raz jeszcze opowiadają o wydarzeniach z 1961 roku. Szczególnie poruszająca jest historia fotografa Henryka Rossa, jednego ze świadków na procesie, który potajemnie wykonał zdjęcia załadunku mieszkańców łódzkiego getta do pociągu odjeżdżającego do obozu śmierci. Nie jest to film o Eichmannie, ale o tym, jak jego proces odmienił postrzeganie Holokaustu przez samych Izraelczyków.

UDZIAŁ W POKAZIE


Pokaz odbędzie się jednocześnie w kilku krajach (Polska, Niemcy, Węgry) , a w każdym z nich będziemy rozprowadzać ograniczoną ilość kodów dostępowych, umożliwiających udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pokazem i towarzyszącą mu debatą online w Polsce, skorzystajcie z tego linku:

https://bit.ly/3GE2gWO

Po zapisie, kod do filmu i dyskusji zostanie przesłany w dniu pokazu na podany adres e-mail.


*Pokaz możliwy dzięki wsparciu Kan 11 - Israel Film Corporation, rodziny Perlovów i Yad Vashem.

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy