KLASYKA KINA POWOJENNEGO NA DUŻYM EKRANIE

Zapraszamy na pokazy filmów kina powojennego w ramach sekcji "PODRÓŻ W CZASIE. Tematyka żydowska i zimna wojna z okazji 75-lecia DEFA". Będzie to porównanie wybranych produkcji polsko-niemieckich o tematyce żydowskiej powstałych tuż po wojnie oraz w czasach komunizmu. Pierwsza prezentacja programu miała miejsce w Berlinie podczas Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg (sierpień 2021), który jest współorganizatorem wydarzenia, a teraz będziecie mieć niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć je na dużym ekranie w Warszawie w kinie AMONDO I FINA!

W ramach retrospektywy przyjrzymy się obrazowi żydowskiego życia w polskiej i niemieckiej kinematografii i ruszymy w filmową podróż w czasie od pierwszych refleksji nad Holokaustem zaraz po zakończeniu wojny (Ostatni Etap, Polska 1947 , Sprawa Bluma, SBZ 1948 ), po filmy powstałe w obu krajach w okresie komunizmu (Pasażerka, Historia Morderstwa , Ziemia Obiecana ), aż do produkcji z okresu tuż przed upadkiem muru berlińskiego (Aktorka, DDR 1989).

Więcej informacji o filmach w sekcji "PODRÓŻ W CZASIE": zobacz tutaj.

BILETY W CENIE 10 ZŁ DOSTĘPNE SĄ ONLINE ORAZ W KASIE KINIA AMONDO: KLIKNIJ TUTAJ!

AKTORKA / THE ACTRESS / DIE SCHAUSPIELERIN, SIEGFRIED KÜHN, DDR, 1989, 86min

Stosunek socjalistycznych PRL i NRD do tematyki żydowskiej - ze świeżą pamięcią nazistowskiej dyktatury i okupacji oraz Holokaustu i zimną wojną w tle - charakteryzował się pod wieloma względami reinterpretowaniem historii. Nic dziwnego, że nieliczne filmy, które zajmowały się tematem, traktowały go z dużą dozą ostrożności. Interesujący będą również bohaterowie i motywy, które pomijano: na przykład wymuszony pod politycznym pretekstem wyjazd w 1968 roku pozostałych jeszcze w Polsce Żydów, spychanie problemu antysemityzmu na Republikę Federalną Niemiec albo przekształcanie postaci w oczywisty sposób żydowskich w nieżydowskie.

Dlatego cykl pozwoli nam zobaczyć nie tylko w jaki sposób filmy fabularne z obu krajów mówiły o historii i antysemityzmie zgodnie z obowiązującą linią polityczną, ale też jakie białe plamy pozostawiła po sobie kinematografia tamtego okresu oraz jak - często żydowscy - filmowcy starali się mimo wszystko zachować godność, przedstawiając historycznie i politycznie drażliwą tematykę.

SPRAWA BLUMA / AFFAIRE BLUM, ERICH ENGEL, SBZ, 1948, 109 min

Pokazom towarzyszyć będzie panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z Polski i Niemiec (po pokazie filmu Ostatni Etap: FINA, 18.11.2021, g. 19:00). Kuratorem programu jest Lihi Nagler - Dyrektor Programowa WJFF oraz Bernda Budera - Dyrektor Programowy JFBB.

Program we współpracy z Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg współfinansowany przez: Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Berlinie. Partnerem pokazów jest Ambasada Niemiec w Polsce.

TO BĘDZIE EKSCYTUJĄCE NIEMIECKO-POLSKIE WYDARZENIE FILMOWE!

ZAPRASZAMY DO KINA AMONDO I FINA!

Więcej informacji o filmach w sekcji "PODRÓŻ W CZASIE": zobacz tutaj.

BILETY W CENIE 10 ZŁ DOSTĘPNE SĄ ONLINE ORAZ W KASIE KINIA AMONDO: KLIKNIJ TUTAJ!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy