POKAZ FILMU “THE ILLEGALS”

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – 27 stycznia 2021, godz.19:00

Pokaz online odrestaurowanej wersji “The Illegals” (reż. Meyer Levin, 1947), a następnie rozmowa z historykiem kina prof. Frankiem Sternem oraz synem reżysera, poetą i tłumaczem, Gabrielem Levinem.

“Epoka Ocalałych z Holokaustu dobiega końca. Nie minie wiele czasu, a nie będzie już nikogo, kto mógłby powiedzieć: "Byłem tam, widziałem, pamiętam, co się zdarzyło". Jedyne, co pozostanie, to literatura i książki naukowe, zdjęcia, filmy i nieprzebrana ilość świadectw. Zacznie się nowa era. Mroczna spuścizna Shoah, tak trwale odciśnięta w duszach i sercach Ocalałych, stanie się świętą misją dla ludzkości”. (z Deklaracji Ocalałych)

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, 27 stycznia 2021, uhonorujemy sześć milionów żydowskich ofiar Holokaustu i miliony innych ofiar nazistowskiego reżimu.

EUROPEAN JEWISH FILM CENTER & THE ISRAEL FILM ARCHIVE

W tym roku, w sytuacji nałożonych ograniczeń i nakazu zachowywania dystansu społecznego, jako twórcy festiwali, kuratorzy i akademicy zajmujący się kinem żydowskim, współpracujemy przy organizacji okolicznościowego wydarzenia online, będącego jednocześnie kamieniem węgielnym powstania EUROPEAN JEWISH FILM CENTER. Naszym celem jest stworzenie forum prezentacji na żywo i online kina żydowskiego w Europie.

We współpracy z The Israel Film Archive at the Jerusalem Cinematheque, pokażemy świeżo odrestaurowaną wersję filmu “The Illegals” (reż. Meyer Levin, 1947).

Po pokazie historyk kina prof. Frank Stern oraz syn reżysera, poeta i tłumacz Gabriel Levin, dołączą do nas, żeby wziąć udział w dyskusji.

“The Illegals” to wyjątkowe świadectwo historyczne, łączące fikcję i dokument. Reżyser przedstawia odyseję garstki Żydów, którzy przetrwali, przez kolejne kraje Europy i towarzyszy 853 żydowskim uchodźcom, w tym 150 dzieciom, na pokładzie małego frachtowca zmierzającego do Ziemi Izraela.  

Reżyser Meyer Levin brał udział w wyzwalaniu nazistowskich obozów koncentracyjnych jako amerykański dziennikarz. W “The Illegals” postanowił opowiedzieć powojenne losy ocalałych.

W każdym z biorących udział krajów będziemy rozprowadzać ograniczoną ilość kodów umożliwiających udział w tym unikalnym wydarzeniu.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pokazem i towarzyszącą mu dyskusją, prosimy o kontakt pod adresem:

Warsaw Jewish Film Festival - e-mail: films@wjff.pl

Jewish Moving Pictures Organisation (Germany) - e-mail: jewishmovingpictures@gmail.com

Barcelona Jewish Film Festival - e-mail: office@fcjbarcelona.org

Copenhagen Jewish Film Festival - e-mail: filmfestival@cjff.dk

Vienna Jewish Film Club - e-mail: office@juedischer-filmclub.at

Inicjatywa EUROPEAN JEWISH FILM CENTER:

PARTNER MEDIALNY:

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy