FILM OTWARCIA 2021!

Tegoroczną, 19. edycję Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – Kamera Dawida rozpoczniemy 15 listopada polską premierą filmu „NA GRANICY / Neighbours”!

Oparty na przeżyciach reżysera Mano Khalila, świetnie zagrany i zrealizowany film, w którym początkowe idylliczne obrazy krainy dzieciństwa w duchu “Amarcord” i “Cinema Paradiso” ustępują miejsca brutalnej rzeczywistości świata dorosłych. Wśród aktorów znaleźli się uchodźcy z obozów w irackim Kurdystanie.

Na granicy / Neighbours otrzymał nagrodę Film Critics Jury Prize na San Francisco Jewish Film Festival 2021 oraz Bern Film Award 2021 w kategorii NAJLEPSZY FILM 2021!

Partnerami pokazu są Ambasada Szwajcarii w Polsce i Instytut Francuski w Warszawie.

„Na granicy / Neigbours", reż. Mano Khalil, Szwajcaria/ Francja 2021, 124 min.

Sero - 6-letni chłopiec mieszkający w kurdyjskiej wiosce na syryjsko-tureckiej granicy na początku lat 80, ma właśnie pójść do I klasy. Prowadzi beztroski żywot nieświadomego dziecka. Co tydzień, jako szabes goj, pomaga żydowskim sąsiadom, których córka darzy uczuciem jego wuja. Sero nie wie jeszcze, że sielankowa codzienność to pozory. W Syrii rządzonej przez dyktaturę nie ma miejsca dla mniejszości. Szykanowani Żydzi marzą o emigracji, ale pozbawieni obywatelstwa nie mogą wyjechać. Tymczasem we wsi zjawia się fanatyczny nauczyciel, by wpoić dzieciom ducha arabskiego nacjonalizmu, zdusić kurdyjską tożsamość i nauczyć nienawiści do Żydów. Niewinne zabawy nabiorą wkrótce złowrogiego charakteru.

Ceremonia Otwarcia Festiwalu oraz pokaz filmu odbędzie się 15 listopada w Muzeum POLIN o godz. 19:30.

Wstęp na wydarzenie po wykupieniu biletu oraz dla zaproszonych Gości. KUB BILET JUŻ TERAZ: TUTAJ!

Głównym Partnerem festiwalu jest Muzeum POLIN. Festiwal współfinansowany jest przez: Miasto st. Warszawa, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Taube Foundation for Jewish Life & Culture, The Dutch Jewish Humanitarian Fund,

PROGRAM FESTIWALU I BILETY: SPRAWDŹ TUTAJ!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy