KAMERY DAWIDA 2021

Prezentujemy laureatów Kamer Dawida 19. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej 2021!

Organizatorzy festiwalu przyznali HONOROWĄ KAMERĘ DAWIDA PANU MARIANOWI TURSKIEMU!

"Nagrodę tę przyznajemy w uznaniu Pańskich zasług i nieocenionego wkładu w odbudowę życia żydowskiego w Polsce, odbudowę kapitału społecznego w naszym kraju oraz walkę z ksenofobią i antysemityzmem. Jesteśmy pod wrażeniem Pańskich wystąpień, które odbiły się szerokim echem na całym świecie. Pańska postawa jest dla nas wzorem i inspiracją, a przyznana przez nas nagroda stanowi skromny wyraz naszego uznania. Dziękujemy także za życzliwość, z jaką spogląda Pan na naszą pracę." Zarząd Fundacji Kamera Dawida - Organizator Festiwalu

Międzynarodowe Jury nagrodziło:

Międzynarodowe Jury w składzie: Helise Lieberman, Bernd Buder, Wolfgang W. Werner, Agata Rakowiecka, Monika Górska, Marcell Kenesei, Dorota Siarkowska, Andrzej Cichocki i Tadeusz Strączek przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX i nagroda główna ufundowana przez Muzeum POLIN 10.000 PLN:

THE WAR OF RAYA SINITSINA (Wojna Rai), Izrael 2020, reż. Efim Graboy

NAJLEPSZY FILM W SWOJEJ KATEGORII: 

Najlepsza Fabuła Pełnometrażowa: SHIVA BABY, USA / Kanada 2020, reż. Emma Seligman

Najlepszy Dokument Pełnometrażowy: THE WAR OF RAYA SINITSINA (Wojna Rai), Izrael 2020, reż. Efim Graboy

Najlepsza Fabuła Krótkometrażowa:  PARADISE (RAJ), Izrael 2021, reż. Asaf Saban

Najlepszy Dokument Krótkometrażowy: W STRONĘ ŚWIATŁA (TOWARDS THE LIGHT), Polska 2020, reż. Beata Hyży - Czołpińska

WYRÓŻNIENIA:

Wyróżnienie w kategorii Fabuła Pełnometrażowa: NEIGHBOURS (NA GRANICY) w reż. Mano Khalila (Szwajcaria/ Francja 2021)

Wyróżnienie w kategorii Dokument Pełnometrażowy: @miriamfrompoland w reż. Piotra Szczepańskiego (Polska 2021)

UZASADNIENIA JURY:

NAJLEPSZY FILM FESTIWALU I NAJLEPSZY DOKUMENT PEŁNOMETRAŻOWY: WOJNA RAI / THE WAR OF RAYA SINITSINA w reżyserii Efima Graboya

Wojna Rai - film, który w centrum uwagi stawia nieszablonowa bohaterkę. Reżyserowi udało się nawiązać z nią szczególna relacje, która jest siłą tego filmu. Historia bohaterki każe nam inaczej spojrzeć na "wielką historie" Rosji. Widzimy ją z perspektywy kobiety, której walka nie ustala nawet po wojnie. Przyznajemy tę nagrodę za odkrycie nieznanej historii, za pokazanie świata rosyjskich migrantów w Izraelu, danie dostępu widzom do inspirującej historii.

Dorota Siarkowska, Andrzej Cichocki, Tadeusz Strączek

NAJLEPSZY FILM FABULARNY: SHIVA BABY w reżyserii Emmy Seligman

W obrazie tym oglądamy liczną żydowską rodzinę i jej przyjaciół, spotykających się na tradycyjnej sziwie w zamożnym domu na przedmieściach. Główna bohaterka, młoda Danielle, zamiast myśleć o ścieżkach kariery, próbuje szukać własnej drogi. Przekracza granice, dowiaduje się o swoich szansach i porażkach, daje się nieść życiu między prowokacją a znudzeniem. Kamera wciąż podąża za nią, prawie nie opuszczając budynku. Film toczy się właściwie w czasie rzeczywistym i z powodzeniem, niejako mimochodem, pozwala widzom zostać współuczestnikami rodzinnej uroczystości. Zastanawiamy się, co wydarzy się za moment, kogo napotkamy za kolejnymi drzwiami, a po chwili na nowo odczytujemy to, co już zobaczyliśmy, niepewni, jak bardzo serio traktować świat przedstawiony. Fascynujący i angażujący splot tradycji i schizofrenicznej atmosfery. Emma Seligman zaskakuje, bawi, podnieca a niekiedy przeraża, prezentując pełne czułości podejście do ludzkiej różnorodności. Film, który każe zastanowić się nad naszymi hołubionymi uprzedzeniami, pewnikami i przekonaniami.

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE: NA GRANICY w reżyserii Mano Khalila 

Jury obejrzało w sekcji filmów fabularnych sześć bardzo interesujących produkcji, pokazujących odmienne aspekty życia Żydów z różnych stron świata, współcześnie i w przeszłości. Pragniemy podziękować wszystkim twórcom za zgłoszenie filmów na festiwal, doceniamy ich osiągnięcia i życzymy wszystkiego najlepszego w dalszej karierze. 

Jury przyznaje specjalne wyróżnienie szwajcarsko-francuskiemu filmowi NA GRANICY Mano Khalila. Obraz ukazuje żydowską rodzinę i ich małego sąsiada, Sero, żyjących w syryjskiej wsi przy granicy z Turcją, w latach rządów reżimu Hafiza al-Asada, ojca obecnego dyktatora. Surowe lecz piękne krajobrazy, ciepła atmosfera życia rodzinnego, chwile humoru i miłości, przyjazne współżycie Żydów, Arabów i Kurdów - wszystko to zostaje przyćmione przez brutalną przemoc, ucisk i indoktrynację. Stopniowo jedynym wyjściem dla bohaterów staje się koszmar opuszczenia ojczystego kraju. Wzruszająca, rozdzierająca serce opowieść o tym, skąd biorą się migranci i uchodźcy, nie tylko w latach 80. ale i współcześnie. Głos protestu przeciw nieludzkim zachowaniom.

Helise Lieberman, Bernd Buder, Wolfgang W. Werner

NAJLEPSZA FABUŁA KRÓTKOMETRAŻOWA: RAJ w reżyserii Asafa Sabana

Jakie jest uzasadnienie naszego werdyktu? Film w prostej, dobrze poprowadzonej historii ukazuje złożony problem - czy nasza tożsamość jest naszą własnością? Kryzys, którego doświadcza bohater, zostaje przedstawiony w bezpretensjonalnej formie, z widocznym dystansem i akcentami humorystycznymi. Narracja Asafa Sabana jest naturalna, na uwagę zasługuje też zrównoważone wykorzystanie środków filmowych. Ogólnie rzecz biorąc, film, choć porusza złożone kwestie społeczne, przekłada je na problemy codziennego życia zwykłych ludzi. Interesująca fabuła, nieoczywiste postaci, ciekawe interakcje, dobre aktorstwo i unikanie schematów, wszystko to zapewniło RAJOWI zwycięstwo.

Monika Górska, Agata Rakowiecka, Marcell Kenesei

SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !!! 

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy