DYREKTOR PROGRAMOWA POLECA!

Nasza wyjątkowa, 20. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej już trwa i brakuje nam słów, żeby opisać z jakim podekscytowaniem i z dumą prezentujemy Państwu tegoroczny program! Przez najbliższe dwa tygodnie mogą Państwo obejrzeć retrospektywy we współpracy z Muzeum POLIN, program filmów krótkometrażowych, warsztaty, panele dyskusyjne z ekspertami oraz oczywiście najlepsze, najnowsze filmy o tematyce żydowskiej z całego świata, spośród których duża część została wyreżyserowana przez kobiety.


Podczas tej jubileuszowej edycji możecie się Państwo spodziewać wyjątkowych filmowców, którzy będą naszymi gośćmi podczas pokazów i odpowiedzą na Państwa pytania. Nasz festiwal jest dla widzów! Pracujemy dla Państwa i mamy nadzieję, że zechcą Państwo nas odwiedzić!


Szczególnie polecam Państwu:


"Charlotte" – przepiękny animowany film fabularny dla dorosłych w reżyserii Érica Warina i Tahira Rany, oparty na biografii żydowskiej malarki Charlotte Salomon. Salomon była bez wątpienia artystką genialną. W wieku 24 lat stworzyła arcydzieło, które zatytułowała: "Życie? Czy teatr?" Przez dwa lata pracowała intensywnie, szybko i z pasją i stworzyła 1300 obrazów, które piszą historię jej życia dla przyszłych czytelników i miłośników sztuki. Historię przepełnioną tragedią i przeszkodami. Do 760 obrazów Salomon dołączyła teksty z instrukcjami i wskazówkami dla akompaniamentu muzycznego. Śmierć artystki w Auschwitz w wieku 26 lat, w piątym miesiącu ciąży zakończyła jej ciekawą karierę artystyczną. Po wojnie ojciec Salomon opublikował jej dzieła w formie albumu i podarował jej obrazy Muzeum Historii Żydów w Amsterdamie. W filmie zobaczymy momenty kontrowersyjne oraz wywiad dla telewizji, jakiego udzielili rodzice Charlotte w 1963 roku. Ta scena nadaje filmowi szczególną wartość. Producentka filmu, Julia Rosenberg, która jest także jego pomysłodawczynią, będzie naszym gościem i odpowie na Państwa pytania.


"Charlotte" pokażemy w kinie KINOGRAM 17 listopada o godz. 20:15


BILETY 15 ZŁ DOSTĘPNE TUTAJ: KINO KINOGRAM W FABRYCE NORBLINA


"Ewolucja" - to filmowe arcydzieło zostało wyreżyserowane przez intrygującego węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó ("Cząstki kobiety"). Ten film jest wspólnym dziełem jego i jego partnerki, scenarzystki Katy Weber, która będzie naszym gościem specjalnym i odpowie na Państwa
pytania po seansie. "Ewolucja" to trzy epizody opowiadające historię trzech pokoleń europejskiej rodziny o żydowskich korzeniach. Każdy epizod jest wyjątkowo starannie skonstruowany za pomoc pojedynczego ujęcia i przedstawia jedną postać, która jest częścią kolejnego epizodu. Trzecia część
filmu opowiada o dorastaniu i przeplata się z dzisiejszą polityką tożsamości i antysemityzmu. Ten
film jest pozycją obowiązkową dla każdego kinomana.


"Ewolucja" będzie wyświetlana w kinie KINOGRAM 18 listopada o godz. 18:00


BILETY 15 ZŁ DOSTĘPNE TUTAJ: KINO KINOGRAM W FABRYCE NORBLINA


"Sabaya i jej kino" - młoda izraelska reżyserka Orit Fouks Rotem w swoim debiucie pełnometrażowym zaciera granice między fikcją a dokumentem. Robi to w bardzo wyszukany sposób, taki, który zadaje pytania o etykę i estetykę, które wpisują się w stylistykę filmu i jego świat narracji. Osiem kobiet, Żydówek i Arabek, młodych i starszych, singielek i mężatek uczęszcza na warsztaty filmowe zorganizowane w miejscowym domu kultury. Warsztaty prowadzi młoda reżyserka (Dana Ivegi). Film śledzi rozwijającą się dynamikę między kobietami i w całym procesie odsłania różnice kulturowe i pokoleniowe oraz napięcie na tle politycznym pomiędzy Arabkami i Żydówkami. “Sabaya” po arabsku oznacza “kobiety” lecz niepoprawna wymowa tego słowa także oznacza “jeńca”. Ta dwuznaczność oczywiście nie jest przypadkowa - film Fouks Rotem opowiada o kobietach, które są więźniarkami własnego życia. Jest to film reprezentujący kino kobiece w jego najlepszej formie!


"Sabaya i jej kino" w kinie KINOGRAM 18 listopada o godz. 20:00


BILETY 15 ZŁ DOSTĘPNE TUTAJ: KINO KINOGRAM W FABRYCE NORBLINA


"1341 Fotosów o miłości i wojnie" – niezwykły dokument poświęcony pracy jednego z najbardziej uznanych izraelskich fotografów wojennych agencji MAGNUM – Michy Bar-Amowi. Reżyser Ran Tal, który był gościem naszego festiwalu w 2014 roku, pokazując dokument "Ogród Edenu", w swoim najnowszym filmie wybiera najważniejsze zdjęcia spośród ponad pół miliona negatywów wykonanych przez Bar-Ama i prezentuje podróż życia poprzez zdjęcia - życie osobiste fotografa przeplatane prawie 9 dekadami z historii świata i wojen. Podróż zaczyna się w Berlinie w 1930 roku, poprzez Palestynę, aż do osiedlenia się w Izraelu, ukazując najważniejsze momenty w historii Żydów i Izraelczyków, czasami w tym samym kadrze, wskazując jednocześnie, że cena za tę spektakularną karierę była wysoka. Jesteśmy również świadkami znaczących zmian, którym poddany był Izrael i ruch syjonistyczny na przestrzeni ostatnich kilku dekad. To rzadka możliwość oglądania Bar-Ama opowiadającego o swoim życiu i pracy.

"1341 Fotosów o miłości i wojnie" będzie wyświetlany w MUZEUM POLIN,

20 listopada o godz. 15:00


BILETY 15 ZŁ DOSTĘPNE TUTAJ: MUZEUM POLIN


"Do widzenia, panie Haffmann" - film oparty na odnoszącej sukcesy na całym świecie sztuce Jean-Philippe'a Daguerre'a. Scenarzysta i reżyser w jednej osobie, Fred Cavaye, przedstawia publiczności jedną z tych niewyobrażalnych historii o Holokauście. "Do widzenia, panie Haffmann" to moim zdaniem najlepszy film o tematyce Holokaustu roku 2021, nakręcony w minimalistycznym stylu, pełny dramatycznych zwrotów akcji, z niezapomnianymi rolami legendarnych francuskich aktorów - Daniela Auteuil'a i Gilles'a Lellouche'a. Zapierający dech w piersiach, łamiący serce dramat. Nie wolno go przegapić!

"Do widzenia, panie Haffmann" - KINOGRAM, 16 listopada o godz. 20:00

BILETY 15 ZŁ DOSTĘPNE TUTAJ: KINO KINOGRAM W FABRYCE NORBLINA

DO ZOBACZENIA W MUZEUM POLIN I KINIE KINOGRAM!

LIHI NAGLER, DYREKTOR PROGRAMOWA FESTIWALU

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy