FESTIWAL WJFF W BERLINIE
12 sierpnia startuje JFBB - Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg! Z radością ogłaszamy, że WJFF & JFBB uzgodniły trwałą współpracę!
Założone 27 lata temu wydarzenie w Berlinie i festiwal w Warszawie, który istnieje od 19 lat, to jedne z największych festiwali filmowych w Europie skupiające się na tematyce żydowskiej.
Naszą współpracę zainicjujemy programem filmowym „Tematyka żydowska i zimna wojna: podróż w czasie z okazji 75-lecia DEFA". Będą to wybrane produkcje polskie i DDR o tematyce żydowskiej powstałe tuż po wojnie oraz w czasach komunizmu. Prezentacje będą miały miejsce latem w Berlinie podczas 26. Jewish Film Festival Berlin & Brandenburg oraz jesienią w Warszawie w ramach 19. edycji Festiwalu Kamera Dawida.
Z okazji 75. rocznicy założenia w Niemieckiej Republice Demokratycznej państwowego studia DEFA ruszymy w filmową podróż w czasie - od pierwszych refleksji nad Holokaustem zaraz po zakończeniu wojny, aż do polsko-niemieckiej koprodukcji z okresu tuż po upadku muru berlińskiego. Stosunek socjalistycznych NRD i PRL do tematyki żydowskiej - ze świeżą pamięcią nazistowskiej dyktatury i okupacji oraz Holokaustu i zimną wojną w tle - charakteryzował się pod wieloma względami reinterpretowaniem historii. Nic dziwnego, że nieliczne filmy, które zajmowały się tematem, traktowały go z dużą dozą ostrożności.
Interesujący będą również bohaterowie i motywy, które pomijano: na przykład wymuszony pod politycznym pretekstem wyjazd w 1968 roku pozostałych jeszcze w Polsce Żydów, spychanie problemu antysemityzmu na Republikę Federalną Niemiec albo przekształcanie postaci w oczywisty sposób żydowskich w nieżydowskie. Dlatego cykl pozwoli nam zobaczyć nie tylko w jaki sposób filmy fabularne z obu krajów mówiły o historii i antysemityzmie zgodnie z obowiązującą linią polityczną, ale też jakie białe plamy pozostawiła po sobie kinematografia tamtego okresu oraz jak - często żydowscy - filmowcy starali się mimo wszystko zachować godność, przedstawiając historycznie i politycznie drażliwą tematykę. Pokazom towarzyszyć będą debaty z udziałem ekspertów i filmoznawców z Polski i Niemiec. Kuratorem programu jest Lihi Nagler - Dyrektor Programowa WJFF.