19. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – Kamera Dawida od 15 do 21 listopada 2021!

Tegoroczne wydarzenie organizujemy w formie hybrydowej. Pokazy online w ubiegłym roku cieszyły się dużą popularnością, a prezentowane produkcje miały szansę dotrzeć do widzów z całej Polski i dlatego chcemy kontynuować taką formułę. Planujemy także pokazy w tradycyjnych kinach, za którymi większość kinomanów tęskniła, a które nadają naszemu Festiwalowi niepowtarzalnej atmosfery.

Dla naszych Widzów przygotowaliśmy pokazy konkursowe fabuł i dokumentów oraz liczne sekcje tematyczne. Ponadto zapraszamy na wydarzenia specjalne, takie jak warsztaty, spotkania z twórcami i wystawy. O szczegółach wydarzeń i programie będziemy informować w najbliższym czasie. Cały program festiwalu zostanie ogłoszony do 2 listopada br.

Retrospektywa filmów ALEKSANDRA FORDA

19. edycja Festiwalu poświęcona jest twórczości Aleksandra Forda. Retrospektywa filmów odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Filmy, które znajdą się w przeglądzie to: "Droga Młodych", "Piątka z ulicy Barskiej", "Ulica graniczna" oraz "Ósmy dzień tygodnia".

Pokazy filmowe połączymy z możliwością zwiedzania wystawy w Muzeum POLIN: "1000 lat Historii Żydów Polskich" - Galeria „Dziedzictwo", która poświęcona jest kulturowemu dorobkowi polskich Żydów, w tym Aleksandrowi Fordowi. Zapraszamy do poznania niezwykłych biografii, w których odbicie znajduje wiele burzliwych wydarzeń historycznych.

Co jeszcze?

Z okazji 75. rocznicy założenia w Niemieckiej Republice Demokratycznej państwowego studia DEFA ruszymy w filmową podróż w czasie - od pierwszych refleksji nad Holokaustem zaraz po zakończeniu wojny, aż do polsko-niemieckiej koprodukcji z okresu tuż po upadku muru berlińskiego. W wyniku współpracy z JFBB – Jewish Film Festiwal Berlin & Brandenburg, pokażemy program filmowy „Tematyka żydowska i zimna wojna: podróż w czasie i porównanie polskiej i niemieckiej kinematografii z okazji 75-lecia DEFA.” Będą to wybrane produkcje Polskie i DDR o tematyce żydowskiej powstałe zaraz po II wojnie światowej i w czasach komunizmu. Wspomniany program był zainicjowany w Berlinie w trakcie JFBB w sierpniu br. Na pokazy w Warszawie zaprosimy do stołecznego, klimatycznego Kina Amondo.

Program współfinansowany przez: Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit Berlin!

Pokazy w kinach i online

Jak już wspomnieliśmy, formuła Festiwalu będzie podzielona. Wyświetlimy produkcje filmowe na dużych i mniejszych ekranach filmowych w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Kinie Helios Blue City oraz Kinie Amondo. Wydarzenia specjalne odbędą się m.in. w Hali Koszyki i Mindspace.

Na pokazy online zapraszamy na platformę VOD.Warszawa.pl. Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Już teraz zachęcamy do korzystania z platformy i zapoznania się z licznymi produkcjami filmowymi, spektaklami czy koncertami.

Częściowo pokazy będą, jak do tej pory, bezpłatne, jednak na większość filmów obowiązywać będą płatne bilety.
O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Zachęcamy do śledzenia informacji o festiwalu na naszych profilach w mediach społecznościowych Facebook, Instagram oraz zapisu na nasz newsletter.

Festiwal współfinansowany jest przez Miasto st. Warszawa, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Samorząd Województwa Mazowieckiego, The Dutch Jewish Humanitarian Fund, Taube Foundation.

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy