NASI SELEKCJONERZY POLECAJĄ NA FESTIWALOWY WEEKEND!

“Listopad, niemal koniec świata”, jak celnie obwieścił bard Marcin Świetlicki. Ale spokojnie, to właśnie najlepszy czas, żeby posiedzieć w kinie i chłonąć filmy, tym bardziej, że świętujemy dwudziestą edycję naszego festiwalu! W tym roku oprócz pokazów i wydarzeń w jak zwykle gościnnym Muzeum POLIN Festiwal Kamera Dawida WJFF zawita w salach KinoGram w Fabryce Norblina oraz online na VOD.WARSZAWA.PL. Dlaczego warto nas odwiedzić? Oto kilka powodów i filmy, które szczególnie podbiły serca ekipy naszych selekcjonerów:

“1341 fotosów o miłości i wojnie” - historia Izraela to niestety w dużej mierze historia wojen. Dlatego fotoreporter Micha Bar-Am nie musiał jeździć po świecie, by wziąć udział w pięciu z nich. “Liczyłem, że mogę uczynić świat lepszym. Już w to nie wierzę”, mówi bohater, który przez 50 lat pracy zgromadził w swoim archiwum pół miliona negatywów. Reżyser Ran Tal skomponował z nich pasjonującą i przystępną opowieść o historii Izraela, przemianach społecznych i człowieku, który podporządkował życie swojej pasji. “1341 fotosów o miłości i wojnie” nie bez powodu zebrało nagrody na tegorocznym DocAviv.

FESTIWALE, NAGRODY: Nagrody za reżyserię i montaż na festiwalu DocAviv 2022 w Tel Awiwie, pokazywany na Berlinale 2022, Nominacja Najlepszy izraelski Film 2022, Krakow Film Festival 2022.


MUZEUM POLIN, 20.11.2022, godz. 15:00: BILETY 15 ZŁ

W tym roku wiele wybranych przez nas filmów zostało wyreżyserowanych i wyprodukowanych przez kobiety. Nasz program pokazuje pracę nowego pokolenia reżyserek z całego świata. Zatem pochylamy się nad twórczością tych młodych reżyserek, które zmieniły estetykę i politykę kin studyjnych, a w naszym przypadku także kina żydowskiego. Te kobiety definiują nową erę kina kobiecego, wybierając historie skupiające się na silnych, niezapomnianych kobietach z różnych środowisk i kontekstów historycznych.


Jednym z nich jest "POCIĄG DONIKĄD" pokazujący ostatnie dni wojny i niespodziewaną przyjaźń pomiędzy rosyjską snajperką, niemiecką wieśniaczką i Holenderką o żydowskich korzeniach. Jeden z najlepszych filmów o tematyce żydowskiej w 2022 roku! Reżyserka Saskia Diesing po pokazie odpowie na Państwa pytania.

Więcej o filmach z sekcji GŁOSY KOBIET: tutaj!

BILETY: MUZEUM POLIN, 19.11.2022, GODZ. 17:00

Nie mogą też Państwo przegapić polskiej premiery filmu BERENSHTEIN! Sąsiedzi z Kirjat Ata koło Hajfy nie mieli pojęcia, że staruszek będący ich sąsiadem to pochodzący z Ukrainy legendarny dowódca partyzantki z II Wojny Światowej. W fabularyzowanym dokumencie tytułowy Berenshtein opowiada o okrucieństwie i brutalności wojny, antysemityzmie w Armii Czerwonej i prawdziwym obliczu życia partyzantów w polskich i ukraińskich lasach. Historia człowieka, który pomógł zlokalizować jeden z tajnych niemieckich ośrodków pracujących nad rakietami V2, ratując przy tym żydowskich więźniów. Spotkanie z reżyserem filmu ROMANEM SHUMUNOVEM i gościem specjlanym z Ukrainy AKTOREM YAROSLAVEM KUCHERENKO!

NAGRODY, FESTIWALE: BERLIN JEWISH FF 2022, TORONTO JFF 2022 Festival du Cinéma Israelién de Montréal Nominated, Jury Prize Best Actor Yaroslav Kucherenko Won, Jury Prize Best Director Roman Shumunov Won, Jury Prize Best Film Ronen Balzam, Lior Sasson, Roman Shumunov, Emanuel Shechter, Hila Guy Metaphor 2022 Stony Brook Film Festival Won, Best Feature Jury Award Ronen Balzam (em), Lior Sasson, Roman Shumunov, Emanuel Shechter, Hila Guy Metaphor 2021 Awards of the Israeli Film Academy Nominated, Award of the Israeli Film Academy Best Sound Michael Goorevich (sound designer).

BERENSHTEIN, 20 LISTOPADA, GODZ. 17:00, MUZEUM POLIN

“ROSE” - tradycyjnie już na zakończenie festiwalu proponujemy “coś lżejszego”. Tym razem opowieść o tym, że życie zaczyna się… przed osiemdziesiątką. Tytułowa paryżanka Rose właśnie pochowała męża. Dla rodziny sprawa jest jasna - teraz babcią trzeba się zaopiekować. Ale po krótkim okresie zagubienia Rose niespodziewanie odnajduje radość życia - ku niedowierzaniu i rosnącej irytacji najbliższych. Ciepły, optymistyczny a na dokładkę łamiący obyczajowe tabu film. Przy okazji zgrabny portret społeczności sefardyjskich Żydów we Francji. No i ten Paryż...

MUZEUM POLIN, WIECZÓR ZAMKNIĘCIA: 20.11.2022, godz. 20:00

“Więcej niż zasługuję” - na przeciwległym do zatroskanego Bena biegunie społeczeństwa żyje imigrantka z Ukrainy Tamara. Mieszka na ubogim blokowisku i samotnie wychowuje Pinchasa, który chciałby jak reszta kolegów przystąpić do Bar Micwy. Matka, społecznie wyobcowana, początkowo z lekceważeniem odmawia, ale okazuje się, że uczynny religijny sąsiad mógłby zastąpić nieobecnego w rodzinie mężczyznę. Wydaje się, że los wreszcie uśmiechnie się do Tamary i jej syna. Klasyczne kino społeczne pokazujące codzienność z dala od lśniących apartamentowców Tel Awiwu. Film w klimacie rewelacyjnej “Asi” z ubiegłorocznej edycji naszego festiwalu.

NA VOD.WARSZAWA.PL DO 30 LISTOPADA!

Pokazy w KinoGram i Muzeum Polin. Online na Vod Warszawa od 21 do 30 listopada. Do tego wydarzenia specjalne, w tym koncert ATANASA VALKOVA z muzyką z serialu ”Król”.!

BILETY NA JUBILEUSZOWY KONCERT FETSIWALU: TUTAJ!

ZAPRASZAMY!

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy