NAGRODY KAMERA DAWIDA 2019

Tegoroczny festiwal został dedykowany Arturowi Braunerowi, któremu przyznana została Honorowa Kamera Dawida 2019 za całokształt pracy twórczej i filmowej. Artur Brauner – niemiecki producent filmowy polsko-żydowskiego pochodzenia, nominowany do nagrody BAFTA, honorowy obywatel miasta Łodzi, przeżył Holocaust, uciekł z Litzmannstadt Getto, a wojnę przeżył w ZSRR. Po wojnie osiadł w Berlinie, gdzie zrobił światową karierę producenta filmowego. W swoje ponad 70 letniej karierze wyprodukował ponad 250 filmów ze szczególnym uwzględnieniem tematyki żydowskiej.

W programie festiwalu zaprezentowane zostaną filmy wyprodukowane przez Artura Braunera: CUDOWNE DZIECI (Wunderkinder), ZA ŻYCIE! (Auf Das Leben!) oraz dokument MARINA, MABUS i MORITURI, który prezentuje drogę Artura Braunera do międzynarodowej sławy i w którym znakomitości branży filmowej oddają hołd jego osiągnięciom. Artur Brauner zmarł w lipcu br. W sierpniu obchodziłby 101 urodziny.

ARTUR BRAUNER - HONOROWA KAMERA DAWIDA 2019

Artur Brauner urodził się pod koniec I wojny światowej, 1 sierpnia 1918, w zamożnej żydowskiej rodzinie Moshe Braunera, hurtownika handlującego drewnem. Kochał kino, ale też grał na skrzypcach, śpiewał, komponował. Nad łóżkiem wieszał zdjęcia filmowych gwiazd i wiele seansów przesiedział w łódzkich kinach „Bajka”, „Luna”, „Casino” czy „Splendid” (obecnie nieistniejących). Kiedy miał 21 lat hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rodzice i rodzeństwo Braunera przedostali się wraz z nim do ZSRR, gdzie udało im się przetrwać wojnę i Szoah. Po jej zakończeniu zamierzał wyemigrować do USA. Oczekując na wizę w amerykańskiej strefie okupacyjnej Berlina, żeby czymś wypełnić czas nakręcił w 1947 roku film "Morituri" opowiadający o ucieczce grupy więźniów z obozu koncentracyjnego. Była to jedna z pierwszych produkcji, która opowiadała o Holocauście. W Berlinie zaczął nowe życie, zakładając w 1946 własną wytwórnię filmową CCC-Film-Kunst. W swojej 70 letniej karierze producenckiej zrealizował ponad 250 filmów, a wśród nich m.in. Ósmy dzień tygodnia w reżyserii Aleksandra Forda. Współpracował z najlepszymi polskimi reżyserami, m.in. Andrzejem Wajdą (Miłość w Niemczech), Jerzym Hoffmanem (Wedle wyroków twoich...), Agnieszką Holland (Europa, Europa – nominacja do nagrody BAFTA dla najlepszego filmu zagranicznego w 1992 roku).

Twierdził, że tak długo będzie produkował filmy, jak długo będzie w stanie podołać zadaniom, i że już od dawna nie chodzi o pieniądze: – W wielkiej miłości nie jest to żaden odosobniony przypadek, a film jest moją wielką miłością! To tkwi we krwi, która się wzburza, odpływa, nic nie można przeciw temu uczynić, nawet gdyby się chciało – mówił w jednym z wywiadów.

Jego wkład w polskie kino doceniła Rada Miejska m. Łodzi pierwszej kadencji – wyróżniono go tytułem Honorowego Obywatela Miasta Łodzi w 1992.

23.11.2019, SOBOTA, MUZEUM POLIN, godz. 11:00,
reż. Kathrin Anderson, Oliver Schwehm, producentka Alice Brauner, Niemcy 2017, 52 min, dokument biograficzny

Więcej informacji: CCC-film Artur Brauner bio

ALICE BRAUNER - KAMERA DAWIDA 2019

Dr Alice Brauner urodziła się w Berlinie. Studiowała historię współczesną, politologię oraz literaturę i języki romańskie na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Karierę zaczynała jako redaktorka prasowa. Przeprowadzała wywiady dla Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Shoah; fundacja, której honorowym przewodniczącym jest Steven Spielberg, archiwizuje nagrane rozmowy z ocalałymi z Holocaustu. W Centrum Badań nad Antysemityzmem na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie napisała pracę na temat antydemokratycznych i rasistowskich tendencji niemieckiej nowej prawicy. W 1999 została prezenterką telewizyjną, najpierw w TV-Berlin, a potem n-tv. Obecnie jest członkinią zarządu CCC Filmkunst GmbH i CCC Filmstudios oraz aktywną producentką filmową, telewizyjną i internetową.

Pierwszy nagradzany film, w którego produkcji uczestniczyła, to “Ostatni pociąg” (DER LETZTE ZUG). W 2009 r. była producentką SO EIN SCHLAMASSEL dla ARD Degeto, a później takich nagradzanych filmów jak CUDOWNE DZIECI (WUNDERKINDER) i ZA ŻYCIE! (AUF DAS LEBEN!) (2014).

19.11.2019, WTOREK, Kino CZARY, godz. 20:00, reż. Uwe Janson, idea Artur Brauner, prod. Alice Brauner, Niemcy 2014, 95 min, komedia, dramat

Oprócz licznych nagród dla jej filmów, w 2017 r. dr Alice Brauner otrzymała Veuve Clicquot Business Woman Award dla najodważniejszej i najbardziej innowacyjnej przedsiębiorczyni w Niemczech. Jej nowy film CRESCENDO # makemusicnotwar otworzy tegoroczną edycję festiwalu !

Więcej informacji: CCC-film Alice Brauner bio

W ramach retrospektywy filmów Artura Braunera pokazy jego produkcji odbędą się również w Łodzi i Krakowie we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, JCC Kraków i Muzeum Galicja.

Pełny program festiwalu tutaj: program KAMERA DAWIDA 2019.

Aktualności

Partnerzy i sponsorzy